Danielo - odzież kolarska

Giro d’Italia 2023: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2023. 6 maja (sobota): Fossacesia Marina – Ortona (19,6 km; jazda indywidualna na czas ★★★☆☆).

profil 1. etapu Giro d'Italia 2023

Etap w trzech zdaniach

Prawie 20 kilometrów na czas, co nie zdarza się często na otwarcie Grand Touru. Trasa dla specjalistów w tej konkurencji, którzy przez 17 kilometrów będą musieli utrzymać wysokie tempo, a następnie resztę sił rzucić na krótki podjazd na metę.

Trasa

Na początek rywalizacji w Giro d’Italia organizatorzy zaproponowali czasówkę w regionie Abruzzo, wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Trasa w pierwszej części pozwoli na rozwinięcie porządnych prędkości, jedynie w końcówce pewną zmianę rytmu wprowadzi krótka “hopka” w Ortonie. O pierwszą maglia rosa walczyć powinni specjaliści od tej konkurencji, którzy w większości zaliczani są do faworytów całego wyścigu.

Wyścig rozpocznie się w nadmorskiej części Fossacesia Marina, w której znajduje się XIII-wieczne opactwo benedyktyńskie. Od lat miasteczko w wakacyjnych miesiącach tętni życiem, za sprawą turystów – podobnie jak inne miejscowości na wybrzeżu Trabocchi. Wzięło ono nazwę od dawnych platform budowanych na wybrzeżu przez rybaków.

Kolarze początkowo poruszać się będą biegnącą wzdłuż morza ścieżką rowerową. Punkt pomiaru czasu przewidziano w Marina di San Vito, nadmorskiej części miasta San Vito, sięgającego czasów rzymskich.

Celem będzie Ortona. Pierwsze ślady tutejszej osady pochodzą z epoki brązu i wskazują, że zamieszkała tu ludność trudniła się rybactwem. Miasteczko stało się ważnym punktem na mapie – dlatego stoi tu IX-wieczna katedra z relikwiami św. Tomasza Apostoła. Większość starszych budowli została całkowicie zniszczona w grudniu 1943 – podczas II wojny światowej – po której miasteczko zostało odbudowane. W Ortonie stoi też zamek z czasów hiszpańskiego, a raczej aragońskiego panowania w tej okolicy, pod koniec XV wieku. Mury budowli nadszarpnęły działania wojenne i osuwiska.

mapka 1. etapu Giro d'Italia 2023

Podjazd do centrum miasta nie jest szczególnie trudny, ale i tu mogą powstać różnice. Zacznie się przy porcie, gdzie ulokowany będzie punkt pomiaru czasu – o tyle ważny, że zawodnik, który najszybciej pokona wspinaczkę zostanie pierwszym liderem klasyfikacji górskiej. Pierwsze 1300 metrów to średnio 5,4%, kolejne 700 metrów jest łagodnym zjazdem, a ostatni kilometr prowadzi łagodnie pod górę. Całość to 2800 metrów i 2,3%, gdyż premia górska zostanie ulokowana dopiero na mecie. Pierwsza część podjazdu to również liczne serpentyny, mogące zaburzyć rytm zawodników.

Zapowiadana pogoda to nieco ponad 20 stopni Celsjusza i brak wiatru, a zatem można się spodziewać popisów ze strony specjalistów. O etap powalczą przede wszystkim Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) i Stefan Küng (Groupama-FDJ) oraz faworyci wyścigu Primoz Roglic (Jumbo-Visma) i Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step).

Wysoko powinni się również uplasować Josef Cerny (Soudal-Quick Step), Thymen Arensman (Inoes Grenadiers), João Almeida (UAE Team Emirates) i Geraint Thomas (Inoes Grenadiers).

Premia górska:
Ortona (meta; 2,8 km; 2,3%, maks. 8%, kat. 4)

końcówka 1. etapu Giro d'Italia 2023

Pierwszy zawodnik wyruszy o 13:50, a ostatni spodziewany jest na mecie o 17:10. Zawodnicy będą startować co minutę.

Godzina startu faworytów etapu:

16:34 – Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
16:35 – Primoz Roglic (Jumbo-Visma)
16:36 – Stefan Küng (Groupama-FDJ)
16:37 – Filippo Ganna (Inoes Grenadiers)

pełna lista startowa 1. etapu (,pdf)

mapki i profile: RCS Sport