Danielo - odzież kolarska

Korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym: zdrowie, oszczędność czasu i pieniędzy

rower elektryczny

Myślisz, że rower elektryczny jest rozwiązaniem dla leniwych? Nic bardziej mylnego! To ekologiczna alternatywa dla aut i transportu zbiorowego, do tego przynosząca mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Sprawdź, dlaczego warto wybrać e-bike – przetestowaliśmy jeden z modeli polskiego producenta.

Korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym dla zdrowia

Wbrew niektórym opiniom rower elektryczny wymaga fizycznej aktywności! Zamontowany w jego konstrukcji silnik uruchamia się dopiero wtedy, gdy pojawi się ruch korby. Jazda na elektryku przynosi więc dokładnie te same korzyści zdrowotne, co podróż tradycyjnym jednośladem. Aktywuje te same partie mięśni, tak samo pozytywnie wpływa na układ krążenia, dotlenia organizm i zapewnia dobre samopoczucie.

Rower elektryczny wspiera użytkownika – nie wyręcza go w pedałowaniu, ale wspomaga np. podczas jazdy pod górę lub przy silnym wietrze. Dzięki temu rozwiązaniu dojedziesz dalej i przejedziesz większy dystans przy mniejszym wysiłku fizycznym.

Do zalet jazdy rowerem trzeba też zaliczyć wsparcie dla stawów i kości, zwiększoną wydolność oddechową, lepszą kondycję fizyczną, ale też szereg korzyści dla naszego umysłu. Naukowcy udowodnili, że aktywność rowerowa wzmacnia pamięć, usprawnia procesy uczenia się, redukuje skutki stresu, a nawet łagodzi stany lękowe i depresję.

E-bike to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub obawiają się jazdy na tradycyjnym rowerze. Osoby starsze, po przebytych urazach lub kontuzjach, zmagające się z problemami zdrowotnymi wykluczającymi poważniejszy wysiłek, o słabej kondycji fizycznej – właśnie dla nich rower elektryczny stanie się bezpieczną i praktyczną alternatywą dla rowerów bez napędu i samochodów.

Obok osób, którym na jazdę zwykłym rowerem nie pozwala stan zdrowia, są też osoby, które szybko się męczą, bardzo pocą lub po prostu większy wysiłek sprawia im dyskomfort – szczególnie, gdy muszą po nim np. rozpocząć dzień w pracy lub szkole.

Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki rowerom elektrycznym

Rower elektryczny to trudna do przecenienia alternatywa dla jazdy samochodem. Pozwala uniknąć codziennego stania w korkach, uciążliwego poszukiwania miejsca postojowego oraz opłat parkingowych. Oszczędności takich nie zapewni nam nawet miejski transport, który – choć bardziej ekonomiczny – wciąż narażony jest na niedogodności zatłoczonych dróg.

Już średniej klasy, nowy rower elektryczny jest tańszy w zakupie niż nawet kilkunastoletni samochód. Naprawy i czynności serwisowe zwykle zamykają się w kilkuset złotych rocznie. Czego nie można powiedzieć o autach – niezależnie od tego, czy są stosunkowo nowe, czy już mają swoje lata.

Nieporównywalnie niższe okazują się też koszty paliwa. Nie mówiąc już o opodatkowaniu oraz kosztach ubezpieczenia.

Rower elektryczny a ekologia – dlaczego warto przesiąść się z samochodu

E-bike emituje średnio około 40 razy mniej dwutlenku węgla niż przeciętny samochód! Pamiętajmy, że to właśnie transport lądowy jest drugim największym źródłem zanieczyszczenia środowiska. Jednak szkodliwe związki wydostające się z rur wydechowych to nie jedyny problem aut. Smog w dużych miastach powstaje nie tylko z kominów, ale też z zalegających na ulicach, drobnych cząsteczek, podrywanych do góry przez podmuchy powietrza. Te cząsteczki to w znacznej mierze fragmenty startych opon i klocków hamulcowych.

Nietrudno się domyślić, że rower w ciągu całego swojego okresu eksploatacyjnego wygeneruje znacznie mniej takich cząsteczek niż każde przeciętne auto.

Jazda na rowerze elektrycznym jako sposób na turystykę rowerową

Choć elektryki kojarzą się przede wszystkim z jazdą po mieście i na większych dystansach po drogach krajowych, stanowią też świetny sposób na turystykę rowerową. Modele dedykowane do jazdy po trudnym terenie pozwalają na cieszenie się tą formą aktywności nawet osobom, które ze względu na słabszą kondycję fizyczną wcześniej z niej rezygnowały.

Z rowerem elektrycznym znacznie łatwiej podjechać pod górkę czy przebyć trudny teren. Dzięki wspomaganiu zwiedzisz więcej bez konieczności częstego odpoczynku. Opublikowane w TRIP (Transportation Research Interdisciplinary Perspectives) badanie wykazało, że e-rowerzyści pokonują statystycznie dwa razy dłuższe trasy niż użytkownicy tradycyjnych jednośladów. To samo badanie wykazało także znacznie większą chęć do aktywności fizycznej u właścicieli elektryków.

Jakie rodzaje rowerów elektrycznych są dostępne na rynku?

Nowoczesne rowery elektryczne to modele o modnym designie, wysokiej jakości osprzętowaniu i solidnej konstrukcji. Do wyboru mamy różne typu jednośladów: rowery turystyczne, crossowe, MTB czy eleganckie rowery miejskie.

Jeśli poszukujesz elektryka w dobrej cenie, sprawdź rozwiązania, jakie oferuje polska marka rowerowa Tabou. Obecna na rynku krócej niż najbardziej znani „wyjadacze” projektuje jednoślady porównywalne jakością, za to znacznie tańsze.

Rowery elektryczne w ofercie Tabou to nowość. Za najtańszy zapłacimy około 8,5 tys. zł, za najdroższy – niecałe 11 tys. zł. Przyjrzeliśmy się modelowi ze średniej półki cenowej by ocenić, czy rzeczywiście warto w niego zainwestować.

Rower elektryczny KINETIC MONO UP 1.0 W to solidna konstrukcja wyposażona w ergonomiczne rozwiązania. Zwraca uwagę przede wszystkim markowe, wysokiej jakości osprzętowanie, m.in. hamulce i przerzutki. Zastosowano tu silnik o mocy 250 W, który zapewnia komfortową podróż zarówno w mieście, jak i na dłuższych dystansach poza miastem. Nie oszczędzano też na baterii – mamy tu wysokiej klasy akumulator, a także wygodny system ładowania. Choć rower nie jest najlżejszy, pod względem wagi i tak stanowi jeden z bardziej praktycznych modeli na rynku.

Jak dbać o swój rower elektryczny, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie?

Podstawą w dbaniu o rower elektryczny jest prawidłowe obchodzenie się z baterią. Jednoślad powinien zostać podłączony do prądu, zanim akumulator całkowicie się rozładuje. Podobnie jak samochody, elektryki trzeba regularnie serwisować. Nie jest to wymóg prawny, lecz rozsądne podejście użytkownika, który chce zapewnić swojemu jednośladowi jak najdłuższe życie, techniczną sprawność, a sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego – bezpieczeństwo.

TEKST SPONSOROWANY