Ze świata

Merckx o wyborze Van Aerta | Holenderska policja zmniejszy obstawę wyścigów

Cisza przed burzą. Po Gandawa-Wevelgem mamy dwa dni bez wyścigów z kalendarza UCI. Oto przegląd wydarzeń z 27 marca.

Informacje dnia

• „Kanibal” pozostał „Kanibalem”. Eddy Merckx w rozmowie ze „Sporza” skomentował Gandawa-Wevelgem i oddanie przez Wouta van Aerta zwycięstwa koledze z drużyny Christophe’owi Laporte’owi: – Założyłem się z synem o 1000 euro, że Laporte zwycięży. To był wybór Van Aerta, ale ja bym tak nie postąpił. Oczywiście nie mamy pewności, czy to nie była decyzja wewnątrz Jumbo-Vsima. Wout był zdecydowanie najlepszy, widać to było na Kemmel. Mógł napisać historię, wygrywając Harelbeke, Wevelgem i Ronde van Vlaanderen.
  • Kłopoty mają i będą mieli organizatorzy wyścigów kolarskich w Holandii. Holenderska Królewska Federacja Kolarska (KNWU) poinformowała, że policja wycofała lokalnych funkcjonariuszy z akcji zabezpieczania wyścigów. Tym samym wyścigi mogą zabezpieczać tylko specjalnie przeszkoleni policjanci.

Komunikat precyzuje, że w szeregach holenderskiej policji od lat zmniejsza się liczba policjantów przeszkolonych w zabezpieczeniu wyścigów kolarskich. Od 2018 roku to jeden z powodów przenoszenia wyścigów na zamknięte rundy lub rekrutowania wolontariuszy na motorach.

KNWU przewiduje, że ta zmiana doprowadzi do zmniejszenia liczby wyścigów już w 2023 roku i problemów logistycznych. Federacja twierdzi, że decyzji z nią nie konsultowano i odwołuje się do władz centralnych.

• Dylan van Baarle będzie gotowy na Ronde van Vlaanderen. “Wielerflits” informuje, że zawodnik Jumbo-Visma czuje się dobrze po upadku na trasie E3 Saxo Classic.
  • W wieku 89 lat zmarł Ugo De Rosa, założyciel włoskiej marki rowerowej De Rosa. Włoch na początku lat pięćdziesiątych otworzył sklep rowerowy, w którym sprzedawał skonstruowane przez siebie ramy. W 1958 roku został poproszony przez Raphaela Geminianiego o dostarczenie mu ramy na Giro d’Italia. Za tym posypały się następne zamówienia. Na rowerach marki De Rosa startowali m.in. Eddy Merckx, Francesco Moser, Moreno Argentin i Mario Cipollini. Obecnie firma sponsoruje zespoły Green Project-Bardiani-CSF-Faizane i Bingoal WB.
  • Maciej Paterski (Voster ATS Team) czwarty i Paweł Szóstka (Lubelskie Perła Polski) piąty w niedzielnym wyścigu Skoda Cup, który został przeprowadzony na trasie Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš (162 km). Zwyciężył Czech Pavel Kelemen (ATT Investments).
    W klasyfikacji młodzieżowej wyścigu triumfował Radosław Frątczak (KK Tarnovia), a trzecie miejsce zajął Julian Kot (KK Tarnovia).
Redakcja rowery.org

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17