Mistrza świata Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) wygrał w Barcelonie ostatni etap Volta a Catalunya.
Belg finiszował tuż przed Primozem Roglicem (Jumbo-Visma). Etap na trzecim miejscu ukończył Marc Soler (UAE Team Emirates).
W klasyfikacji generalnej 102. edycji wyścigu triumfował Roglic, wyprzedzając Evenepoela i João Almeidę (UAE Team Emirates).
Rafał Majka (UAE Team Emirates) zmagania zakończył na 36. miejscu.
W niedzielę w programie Volta a Catalunya pozostało klasyczne zakończenie wyścigu w stolicy Katalonii, na rundzie (7,9 km) prowadzącej sześć razy przez Wzgórze Montjuic (2,7 km; 4,7%).
Nim kolarze tam dojechali musieli przejechać 95 kilometrów. W akcję zabrali się wówczas Ethan Hayter (Ineos Grenadiers), Guillaume Martin (Cofidis), Carlos Verona (Movistar Team), Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën), Tsgabu Grmay (Jayco AlUla), Richard Carapaz, Simon Carr (obaj EF Education-EasyPost), David de la Cruz (Astana Qazaqstan) i Mikel Bizkarra (Euskaltel-Euskadi).
Dziewiątka rundy rozpoczęła z przewagą 56 sekund. Peleton prowadził zespół Soudal-Quick Step, systematycznie niwelując dystans do czołówki. Najzacieklej bronił się De la Cruz, doścignięty 29 kilometrów przed metą.
I właśnie w tym momencie nastąpił oczekiwany atak Evenepoela. Pod mistrza świata podczepił się Roglic, następnie zdołał jeszcze dojechać Marc Soler. Trójka na trzecie od końca okrążenie wjechała z zapasem 19 sekund, po kolejnym różnica wzrosła do 42 sekund.
Evenepoel na Montjuic po raz drugi spróbował uciec Roglicowi, po raz drugi nieudanie. Ofiarą przyspieszenia ze strony Belga stał się natomiast Soler, który odpadł bezpowrotnie.
Na ostatnim podjeździe mistrz świata nie atakował. Spokojnie dojechał z Roglicem do finiszu, który Słoweniec, pewny swojej wygranej w klasyfikacji generalnej, po prostu odpuścił. Za ich plecami Solera gonił jego drużynowy kolega, Almeida, ale to nie zmieniło już wiele i Portugalczyk utrzymał miejsce na podium.
Wyniki 7. etapu Volta Ciclista a Catalunya 2023 (2.UWT), Barcelona – Barcelona (142 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Remco Evenepoel | Soudal-Quick Step | 2:59:24 |
2. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | |
3. | Marc Soler | UAE Team Emirates | 0:53 |
4. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 0:58 |
5. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
6. | Andreas Kron | Lotto Dstny | |
7. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
8. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
9. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
10. | Oscar Onley | Team DSM | |
11. | Louis Barre | Team Arkea Samsic | |
12. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
13. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | |
14. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
15. | Roger Adria | Equipo Kern Pharma | |
16. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
17. | Augusto Rubio Einer | Movistar Team | |
18. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
19. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | |
20. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | |
21. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
22. | Manuel Diaz Jose | Burgos-BH | |
23. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
24. | Ramiro Sosa Ivan | Movistar Team | |
25. | Halland Johannessen Tobias | Uno-X Pro Cycling Team | |
26. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
27. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
28. | Cian Uijtdebroeks | Bora-hansgrohe | |
29. | Lennert van Eetvelt | Lotto Dstny | |
30. | Jesus Herrada | Cofidis | |
31. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | |
32. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | 1:12 |
33. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
34. | Pedro Lopez Juan | Trek-Segafredo | |
35. | Simone Petilli | Intermarche-Circus-Wanty | 1:17 |
36. | Mikaël Cherel | AG2R Citroën Team | |
37. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
38. | Abel Balderstone | Caja Rural-Seguros RGA | 1:20 |
39. | Bryan Coquard | Cofidis | 1:43 |
40. | Will Barta | Movistar Team | 1:53 |
41. | Alexander Cepeda Jefferson | EF Education-EasyPost | 2:15 |
42. | Wout Poels | Bahrain Victorious | 2:27 |
43. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 2:30 |
44. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | |
45. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 2:40 |
46. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
47. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
48. | Adam Yates | UAE Team Emirates | |
49. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 4:59 |
50. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | |
51. | Carlos Verona | Movistar Team | |
52. | Frederik Wandahl | Bora-hansgrohe | |
53. | Pau Miquel | Equipo Kern Pharma | |
54. | Mikel Azparren Xabier | Euskaltel-Euskadi | |
55. | Gino Mader | Bahrain Victorious | |
56. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 5:36 |
57. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 5:39 |
58. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
59. | Jacob Hindsgaul | Uno-X Pro Cycling Team | 6:17 |
60. | Thomas Champion | Cofidis | |
61. | Michel Hessmann | Jumbo-Visma | |
62. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | |
63. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | |
64. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | |
65. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
66. | Guillaume Martin | Cofidis | |
67. | Tsgabu Grmay | Team Jayco AlUla | |
68. | Ilan van Wilder | Soudal-Quick Step | 6:55 |
69. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | 7:15 |
70. | Romain Combaud | Team DSM | |
71. | Matthew Riccitello | Israel-Premier Tech | |
72. | Angel Mate Luis | Euskaltel-Euskadi | |
73. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | |
74. | Xandro Meurisse | Alpecin-Deceuninck | |
75. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | |
76. | Jetse Bol | Burgos-BH | |
77. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
78. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | |
79. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | |
80. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
81. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | |
82. | Ben Tulett | Ineos Grenadiers | |
83. | Stefano Oldani | Alpecin-Deceuninck | |
84. | Ibai Azurmendi | Euskaltel-Euskadi | |
85. | Hugo Toumire | Cofidis | |
86. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | |
87. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
88. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | |
89. | Daniel Navarro | Burgos-BH | |
90. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
91. | Kevin Colleoni | Team Jayco AlUla | |
92. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | |
93. | Sylvain Moniquet | Lotto Dstny | |
94. | Alexandre Delettre | Cofidis | |
95. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | |
96. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
97. | Felix Parra Jose | Equipo Kern Pharma | |
98. | Niklas Eg | Uno-X Pro Cycling Team | |
99. | Magnus Kulset | Uno-X Pro Cycling Team | |
100. | Simon Carr | EF Education-EasyPost | |
101. | Alessandro de Marchi | Team Jayco AlUla | |
102. | Filippo Zana | Team Jayco AlUla | |
103. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
104. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
105. | Jan Hirt | Soudal-Quick Step | |
106. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
107. | Victor Langellotti | Burgos-BH | |
108. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
109. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
110. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | |
111. | George Bennett | UAE Team Emirates | |
112. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
113. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | |
114. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 8:54 |
115. | Raul Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 9:47 |
116. | Francisco Galvan | Equipo Kern Pharma |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | 28:19:10 |
2. | Remco Evenepoel | Soudal-Quick Step | 0:06 |
3. | João Almeida | UAE Team Emirates | 2:11 |
4. | Marc Soler | UAE Team Emirates | 2:49 |
5. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | 2:59 |
6. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | 3:03 |
7. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 3:06 |
8. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 3:11 |
9. | Cian Uijtdebroeks | Bora-hansgrohe | 3:32 |
10. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | 3:53 |
11. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 4:10 |
12. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | 4:25 |
13. | Augusto Rubio Einer | Movistar Team | 5:37 |
14. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 6:05 |
15. | Lennert van Eetvelt | Lotto Dstny | 6:27 |
16. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 7:16 |
17. | Jesus Herrada | Cofidis | 7:22 |
18. | Manuel Diaz Jose | Burgos-BH | 8:36 |
19. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | 10:46 |
20. | Ramiro Sosa Ivan | Movistar Team | 11:08 |
21. | Carlos Verona | Movistar Team | 11:51 |
22. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | 12:37 |
23. | Pedro Lopez Juan | Trek-Segafredo | 12:43 |
24. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | 13:21 |
25. | Alexander Cepeda Jefferson | EF Education-EasyPost | 14:28 |
26. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | 15:34 |
27. | Guillaume Martin | Cofidis | 15:43 |
28. | Adam Yates | UAE Team Emirates | 16:34 |
29. | Wout Poels | Bahrain Victorious | 17:15 |
30. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 17:53 |
31. | Simone Petilli | Intermarche-Circus-Wanty | 19:27 |
32. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | 20:01 |
33. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | 20:32 |
34. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 23:49 |
35. | Mikaël Cherel | AG2R Citroën Team | 24:35 |
36. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | 24:42 |
37. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 24:47 |
38. | Angel Mate Luis | Euskaltel-Euskadi | 25:44 |
39. | Oscar Onley | Team DSM | 25:51 |
40. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 25:53 |
41. | Will Barta | Movistar Team | 27:51 |
42. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 28:57 |
43. | Ilan van Wilder | Soudal-Quick Step | 29:25 |
44. | Roger Adria | Equipo Kern Pharma | 30:49 |
45. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 31:02 |
46. | Gino Mader | Bahrain Victorious | 31:55 |
47. | Filippo Zana | Team Jayco AlUla | 32:42 |
48. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 32:44 |
49. | Jan Hirt | Soudal-Quick Step | 33:13 |
50. | Hugo Toumire | Cofidis | 33:40 |
51. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | 34:34 |
52. | Ibai Azurmendi | Euskaltel-Euskadi | 35:13 |
53. | Matthew Riccitello | Israel-Premier Tech | 37:09 |
54. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | 37:36 |
55. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | 37:58 |
56. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | 42:05 |
57. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 42:30 |
58. | George Bennett | UAE Team Emirates | 42:35 |
59. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 44:27 |
60. | Daniel Navarro | Burgos-BH | 45:53 |
61. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 47:11 |
62. | Raul Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 47:48 |
63. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | 47:54 |
64. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 48:21 |
65. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 48:26 |
66. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 48:52 |
67. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | 49:21 |
68. | Andreas Kron | Lotto Dstny | 50:00 |
69. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 50:19 |
70. | Abel Balderstone | Caja Rural-Seguros RGA | 50:48 |
71. | Victor Langellotti | Burgos-BH | 51:49 |
72. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 52:12 |
73. | Sylvain Moniquet | Lotto Dstny | 53:57 |
74. | Stefano Oldani | Alpecin-Deceuninck | 54:07 |
75. | Simon Carr | EF Education-EasyPost | 55:16 |
76. | Magnus Kulset | Uno-X Pro Cycling Team | 55:20 |
77. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 56:01 |
78. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 56:26 |
79. | Frederik Wandahl | Bora-hansgrohe | 57:00 |
80. | Xandro Meurisse | Alpecin-Deceuninck | 57:43 |
81. | Tsgabu Grmay | Team Jayco AlUla | 58:21 |
82. | Halland Johannessen Tobias | Uno-X Pro Cycling Team | 59:03 |
83. | Ben Tulett | Ineos Grenadiers | 59:11 |
84. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | 59:47 |
85. | Kevin Colleoni | Team Jayco AlUla | 1:00:50 |
86. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | 1:02:55 |
87. | Niklas Eg | Uno-X Pro Cycling Team | 1:03:12 |
88. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | 1:03:27 |
89. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | 1:03:38 |
90. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 1:03:51 |
91. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | 1:04:41 |
92. | Bryan Coquard | Cofidis | 1:06:24 |
93. | Sergio Samitier | Movistar Team | 1:06:32 |
94. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | 1:07:52 |
95. | Felix Parra Jose | Equipo Kern Pharma | 1:08:10 |
96. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | 1:10:15 |
97. | Louis Barre | Team Arkea Samsic | 1:10:24 |
98. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | 1:10:26 |
99. | Jetse Bol | Burgos-BH | 1:10:29 |
100. | Romain Combaud | Team DSM | 1:10:58 |
101. | Pau Miquel | Equipo Kern Pharma | 1:11:04 |
102. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | 1:13:15 |
103. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 1:13:37 |
104. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | 1:15:58 |
105. | Jacob Hindsgaul | Uno-X Pro Cycling Team | 1:15:59 |
106. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | 1:16:46 |
107. | Francisco Galvan | Equipo Kern Pharma | 1:20:16 |
108. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 1:20:26 |
109. | Michel Hessmann | Jumbo-Visma | 1:21:42 |
110. | Alessandro de Marchi | Team Jayco AlUla | 1:22:18 |
111. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | 1:22:29 |
112. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 1:23:01 |
113. | Mikel Azparren Xabier | Euskaltel-Euskadi | 1:23:49 |
114. | Alexandre Delettre | Cofidis | 1:24:56 |
115. | Thomas Champion | Cofidis | 1:25:41 |
116. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | 1:27:56 |