Pfeiffer Georgi z dużym zwycięstwem | Drużynówka dla “Kurierów”

Pfeiffer Georgi w wieku 22 lat wygrała pierwszy wyścig WorldTour. Oto przegląd wydarzeń z 23 marca.

Brytyjka w zawodowym peletonie występuje od 2019 roku i stopniowo wybija sobie miejsce w gronie zawodniczek specjalizujących się w klasykach i mniejszych etapówkach.

Georgi w roku 2021 została mistrzynią Wielkiej Brytanii w wyścigu ze startu wspólnego i zajęła 6. miejsce w worldtourowym Simac Ladies Tour. Rok później błysnęła drugim miejscem w szwedzkim wyścigu w Vargardzie, a wysoki i równy poziom pokazała czwartym miejscem w Dwars door Vlaanderen, piątym w Baloise Ladies Tour i dziewiątym w Paryż-Roubaix.

Sezon 2023 to kontynuacja tego trendu: Brytyjka wywalczyła piąte miejsce w Omloop Het Nieuwsblad i 9. Strade Bianche, a dziś, po pracy całego zespołu DSM, wygrała flandryjski klasyk w De Panne. Przed najważniejszymi klasykami Georgi wyrasta na jedną z faworytek zmagań w Gandawa-Wevelgem i Paryż-Roubaix.

Informacje dnia

• Kaden Groves wygrał czwarty etap Volta a Catalunya. Pełny raport: Kaden Groves najszybszy
  • Pfeiffer Georgi wygrała wyścig Classic Brugge-De Panne. Pełny raport: Pfeiffer Georgi lepsza od sprinterek
  • Tom Pidcock wrócił do siebie. Kolarz Ineos Grenadiers musiał opuścić Mediolan-San Remo z powodu wstrząśnienia mózgu, doznanego po kraksie w Tirreno-Adriatico. Jak informuje „Cyclingnews” zwycięzca Strade Bianche w niedzielę pojawi się na starcie Gandawa-Wevelgem.
  • 4-kilometrowa jazda drużynowa w Budapeszcie rozpocznie 40. edycję Karpackiego Wyścigu Kurierów (2.2U), który odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja. Dwa kolejne etapy zaplanowano na Słowacji, a dwa ostatnie w Polsce.
  • Do rozpoczęcia tegorocznego Tour de France pozostało 100 dni.
  • Ekipy Tudor Pro Cycling i Q36.5 zostały zaproszone na Tour de Suisse, potwierdził organizator wyścigu.

Powiedziała po Classic Brugge-De Panne

Pfeiffer Georgi (Team DSM): – Tak się cieszę, to moje pierwsze zwycięstwo w wyścigu WorldTour. Przyjechałyśmy tu z zamiarem agresywnego rozegrania wyścigu i tak też go rozegrałyśmy. Wykończyłam pracę koleżanek. Wszystkie zawodniczki wiedziały, gdzie peleton się porwie. Próbowałyśmy podkręcić tempo już przed wjazdem na De Moeren i przerzedzić grupę. Megan [Jastrab] i ja znalazłyśmy się w czołówce i poprawiłyśmy na rundzie, aby uczynić wyścig jak najtrudniejszym dla rywalek.

Wiedziałyśmy, że nie możemy dojechać z nimi na finisz, bo jechało z nami sporo szybkich zawodniczek. Musiałyśmy atakować. Megan ruszyła pierwsza, a potem blokowała i kryła kontry kiedy ja odjechałam. Dawałam z siebie wszystko, nogi paliły mnie z bólu, ale słyszałam w radio dyrektora sportowego. To pomagało. Nie odpuściłam, jechałam na pełnych obrotach do samej linii mety.

Wyniki wyścigów

Settimana Coppi e Bartali (2.1)

22-letni Ben Healy zwyciężył w trzecim dniu Settimana Coppi e Bartali.

Irlandczyk z EF Education-EasyPost w wymagającym finale odjechał z Domenico Pozzovivo (Israel-Premier Tech) i swoim kolegą z drużyny Markiem Padunem. Na finiszu Healy ograł Pozzovivo.

Mauro Schmid (Soudal-Quick Step) utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Kolarze rywalizowali na trasie Forli – Forli (139,7 km), czterokrotnie wspinając się na Monte Cavallo (4,7 km; 7,1%), w części prowadzącym po szutrze.

GP Goriska & Vipava Valley (1.2)

Słoweński wyścig GP Goriska & Vipava Valley wygrał Czech Adam Toupalik (Elkov-Kasper). Na szóstym miejscu uplasował się Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski).