Trofeo Alfredo Binda 2023. Wielki triumf Shirin van Anrooij

21-letnia Shirin van Anrooij (Trek-Segafredo) wygrała wyścig Trofeo Alfredo Binda.

Holenderka wygrała pierwszy wyścig w zawodowej karierze szosowej, na metę wjeżdżając samotnie, po udanej akcji przeprowadzonej na ostatniej rundzie trasy we włoskiej prowincji Varese. Drugie miejsce zajęła mistrzyni Włoch Elisa Balsamo (Trek-Segafredo), a trzecie Vittoria Guazzini (FDJ-Suez).

Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM) finiszowała na 15. miejscu, a Marta Lach (Ceratizit-WNT) zajęła 50. pozycję.

Wyścig Trofeo Alfredo Binda przebiegał na znanej trasie, o długości 139 kilometrów. Po pokonaniu niespełna 70-kilometrowego, pagórkowatego odcinka dojazdowego z Maccagno con Pino e Veddasca do Cittiglio, zawodniczki wjeżdżały na rundę (17,8 km). Tę należało pokonać czterokrotnie, za każdym razem wspinając się pod Castalzuigno (1,5 km; 5%) oraz Orino (2,6 km; 5%). Z ostatniej wspinaczki do mety pozostawało 7,6 kilometra.

Przebieg wyścigu

Rywalizacja zaczęła się dość spokojnie, a choć na pierwszych 30 kilometrach liczne zawodniczki podejmowały próby zawiązania ucieczki, z akcji tych nie wyszło wiele. Na pierwszym podjeździe dnia, w Masciago Primo, jako pierwsza zameldowała się Gaia Realini z Trek-Segafredo.

Na pierwszej z czterech rund Włoszka zdobyła punkty na Castalzuigno, natomiast na Orino punktowały Elise Chabbey (Canyon//SRAM), Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind) i Amber Kraak (Jumbo-Visma).

51 kilometrów przed metą, czyli niecałe trzy rundy przed końcem, zamieszanie wywołała akcja, w której znalazły się Katarzyna Niewiadoma i Elise Chabbey (Canyon//SRAM), Shirin van Anrooij (Trek-Segafredo), Marianne Vos (Jumbo-Visma), Emee Peperkamp (Team DSM), Alena Amialiusik (UAE Team ADQ) i Mischa Bredewold (Team SD Worx).

Grupki nie odpuszczono, a 43 kilometry przed metą na czoło wysforowała się Eleonora Ciabocco (Team DSM), po chwili otrzymując wsparcie od Karlijn Swinkels (Jumbo-Visma). Dwójka na dwie rundy przed końcem miała 18 sekund przewagi nad faworytkami wyścigu. Okazję na pokazanie się zwietrzyła Loes Adegeest (FDJ-Suez), której udało się przeskoczyć na wspinaczce pod Castalzuigno.

Trójka przed Orino miała 50 sekund przewagi, ale pościg zaczęła organizować Realini, a na podjeździe również Niewiadoma. 21-kilometrów przed metą było po akcji, a z grupki wystrzeliła Van Anrooij.

Holenderka na ostatnią rundę wjechała samotnie notując początkowo tylko kilkanaście sekund zapasu nad 25-osobowa grupka z Katarzyną Niewiadomą. Kontratak Grace Brown (FDJ-Suez) został skasowany przez zawodniczki Trek-Segafredo, natomiast na ostatniej wspinaczce pod Castalzuigno na czoło wyszła Niewiadoma. Polka rozciągnęła grupkę i dostała zmianę od mistrzyni Hiszpanii, Mavii Garcii (Liv Racing Teqfind), ale nie zdołała odjechać.

13 kilometrów przed metą Niewiadoma prowadziła grupkę, ale współpracy brakowało. Kontrę odpaliły zawodniczki Team DSM, a za akcją Juliette Labous podążyła Elise Chabbey (Canyon//SRAM). Szwajcarka nie odjechała, natomiast do pracy w 19-osobowej grupce zabrała się Marta Cavalli (FDJ-Suez).

Van Anrooij ostatnią wspinaczkę, Orino, rozpoczęła 20 sekund przed grupką goniącą i powiększała przewagę. Odmienić ten stan rzeczy spróbowała Garcia, ale z tej próby nic nie wyszło. Z grupy tymczasem odpadła Marianne Vos (Jumbo-Visma). Przed szczytem tempo podkręciły jeszcze Cavalli oraz Justine Ghekiere (AG Insurance-Soudal-Quick-Step), a na koniec spróbowała Ricarda Bauernfeind (Canyon//SRAM).

Bez skutku. Van Anrooij pędziła na metę z zapasem 16 sekund, czując już smak zwycięstwa. Grupka goniąca walczyła już o drugie miejsce: ataki przerywały momenty niezdecydowania, oglądania się na siebie.

Van Anrooij na metę wjechała niezagrożona, świętując pierwszy triumf zawodowej kariery szosowej. Za jej plecami drugie miejsce wywalczyła jej koleżanka, Elisa Balsamo.

Wyniki Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio 2023 (1.WWT), Maccagno con Pino e Veddasca – Cittiglio (139 km):