Proć i Wilkos wysoko w Chorwacji | Wyścig LangTeamu wyjedzie poza Polskę | Nowa czasówka ASO

Katarzyna Wilkos na rowerze

Dobre wyniki w mniejszych wyścigach w Chorwacji zapisał Bartłomiej Proć oraz Katarzyna Wilkos i Olga Wankiewicz. Oto przegląd wydarzeń z 1 marca.

Informacje dnia

• Łukasz Owsian znalazł się w składzie Arkea Samsic na Strade Bianche. Polak pomoże Francuzowi Warrenowi Barguilowi.
  • Wyścig młodzieżowców, Orlen Wyścig Narodów (24-28 maja), w sezonie 2023 będzie liczył pięć etapów i poprowadzi przez przez trzy kraje. Prezentacja trasy zaplanowana jest na 4 marca i odbędzie się w Pradze, a organizatorzy zapowiadają ciekawą trasę i start poza Polską.
  • Drużynowa czasówka w ramach Paryż-Nicea zostanie rozegrana według zmienionych zasad. Każdemu startującemu zawodnikowi na mecie zostanie zapisany indywidualny czas. To oznacza, że kolarze pojadą indywidualną czasówkę, ale drużynowo.
  • Jakob Fuglsang nie ukończył UAE Tour. Jak się okazuje zawodnik Israel-Premier Tech nie był w pełni dyspozycji. Cierpi na zapalenie jądra, konkretnie lewego jądra. Duńczyk jest na chorobowym i nie wiadomo kiedy powróci.
  • Kasper Asgreen i Fabio Jakobsen ucierpieli w kraksach podczas wyścigu Le Samyn. Asgreen jest niegroźnie poobijany po upadku na ostatnim kilometrze, natomiast Jakobsen zaliczył spotkanie z asfaltem na 50 kilometrów przed metą i ma stłuczone plecy, kłopoty z ramieniem i mniejsze rany, które wymagają kilku dni odpoczynku.
  • Julian Alaphilippe będzie liderem ekipy Soudal-Quick-Step na Strade Bianche, natomiast Mauro Schmid dostanie szansę powalczenia o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej Paryż-Nicea.

Wyścigi

Umag Trophy LADIES (1.2)

Włoszka Alessia Vigilia (Top Girls Fassa Bortolo) wygrała w chorwackim Umag wyścig Umag Trophy (110 km).

Drugie miejsce, na finiszu z niewielkiej grupki, wywalczyła Łotyszka Anastasia Carbonari (UAE Development Team), a trzecie Słowenka Urska Pintar (BTC City Ljubljana).

Katarzyna Wilkos zajęła 4. miejsce, a na 7. pozycji przyjechała Olga Wankiewicz (obie MAT Atom Deweloper Wrocław).

Ich koleżanki z ekipy, Nikol Płosaj, Monika Brzeźna, Tamara Szalińska oraz występująca w Team Groupe Abadie Karolina Perekitko przyjechały w peletonie, 3:14 za zwyciężczynią.

Trofej Umag – Umag Trophy (1.2)

Czech Adam Toupalik (Elkov-Kasper) wygrał chorwacki wyścig Trofej Umag.

26-letni zawodnik na 139-kilometrowej trasie wokół miejscowości Umag okazał się o 2 sekundy lepszy od Jana Christena (Hagens Berman Axeon) i Darrena van Bekkuma (Jumbo-Visma Development Team).

Piąty finiszował Bartłomiej Proć z ekipy Santic-Wibatech, a w czołówce przyjechali też reprezentanci HRE Mazowsze Serce Polski i Voster ATS: Marcin Budziński (19.) i Bartosz Rudyk (22.).

Trofeo Laigueglia (1.Pro)

Francuz Nans Peters (AG2R Citroen) wygrał 60. edycję wyścigu Trofeo Laigueglia, który zainaugurował sezon szosowy we Włoszech.

28-latek finiszował samotnie, 46 sekund przed grupką prowadzoną przez drużynowego kolegę, Andreę Vendrame. Podium dopełnił Alessandro Covi (UAE Team Emirates). Rozgrywaną w deszczu rywalizację ukończyło 35 zawodników.