MŚ Wollongong 2022. Ellen van Dijk z trzecim złotem w jeździe na czas

Ellen van Dijk na podium mistrzostw świata w Wollongong, obok Grace Brown i Marlen Reusser

Ellen van Dijk zdobyła trzeci w karierze tytuł mistrzyni świata elity kobiet w jeździe indywidualnej na czas.

Holenderka otworzyła Mistrzostwa Świata w Wollongong zwycięstwem na czasówce, o 12 sekund pokonując Australijkę Grace Brown i o 41 sekund Szwajcarkę Marlen Reusser.

21. miejsce zapisała Marta Jaskulska (+3:40), a 25. Agnieszka Skalniak-Sójka (+4:10). Wyścig ukończyło 41 zawodniczek.

Na mocy decyzji Międzynarodowej Unii Kolarskiej, startujące w wyścigu elity zawodniczki niemające jeszcze 23 lat rywalizowały o medale w kategorii młodzieżowej. W tym układzie złoto przypadło piątej Włoszce Vittorii Guazzini, srebro Holenderce Shirin van Anrooij, a brąz Niemce Ricardzie Bauernfeind.

Marta Jaskulska w tej kategorii zajęła wysokie, piąte miejsce. Polce do medalu zabrakło 31 sekund.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym w Wollongong otwierały wyścigi jazdy na czas. Czasówka elity kobiet składała się z dwóch rund, po 17,1 kilometra każda. Okrążenie było stosunkowo płaskie, dość techniczne na pierwszych 12 kilometrach, w jego pierwszej partii wyrastała wspinaczka na Mount Ousley (578 m; 7,2%), usytuowana na 7. i 25. kilometrze trasy.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2022 – jazda indywidualna na czas elity kobiet, Wollongong (34,2 km):