Danielo - odzież kolarska

Program i trasa Mistrzostw Europy w Kolarstwie Szosowym – Monachium 2022

Sprint na etapie Giro d'Italia

Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Szosowym w sezonie 2022 podejmuje Monachium. Trasy sprzyjają sprinterom i sprinterkom, którzy przetrwają pagórkowaty dojazd i nie zgubią się na miejskiej rundzie w stolicy Bawarii.

Mistrzostwa Europy odbywają się w Monachium w ramach imprezy, która łączy rywalizację w 9 różnych sportach, a w kolarstwie w czterech dyscyplinach: w kolarstwie szosowym, torowym, MTB i BMX Freestyle. Rywalizacja toczy się wyłączenie w gronie elity.

Wyścigi szosowe zaplanowane są między 14 a 21 sierpnia. 14 sierpnia startuje elita mężczyzn, 21 sierpnia elita kobiet, natomiast czasówki obu kategorii odbędą się 17 sierpnia.

Trasy wyścigów ze startu wspólnego prowadzą do Monachium, gdzie wyznaczono 13-kilometrową rundę. Wyścigi są zasadniczo płaskie, ale na 209 kilometrach zawodnicy pokonają prawie 2000 metrów przewyższenia, a zawodniczki na 129 kilometrach niecałe 1000 metrów.

Program Mistrzostw Europy w Kolarstwie Szosowym 2022

Kiedy?WyścigKto?
14 sierpnia (niedziela)
10:15wyścig ze startu wspólnego elity mężczyznLista
17 sierpnia (środa)
14:00Jazda na czas elity kobietLista
17:30Jazda na czas elity mężczyznLista
21 sierpnia (niedziela)
11:30Wyścig ze startu wspólnego elity kobietWkrótce

Trasy

Jazda na czas (24 km)

Czasówka jest niemal zupełnie płaska i prowadzi na pętli wokół miasteczka Fürstenfeldbruck. Na początku czeka 400-metrowy podjazd (8%), gdy ze startu należy wymanewrować na główną drogę. Na szóstym kilometrze czeka szybki zjazd, następnie, przed 10. kilometrem droga nieznacznie wznosi się na dwóch odcinkach (700 metrów i 1100 metrów). 

Pełnię mocy zawodnicy i zawodniczki będą mogli rozwinąć między 11. a 22. kilometrem, natomiast w finale czekają trzy ronda i zakręt w lewo na 1,7 kilometra przed metą.

Wyścigi ze startu wspólnego

Wyścigi ze startu wspólnego poprowadzone są na tej samej rundzie w Monachium, ale różnią się odcinkiem dojazdowym. Runda liczy 13 kilometrów i jest płaska.

Elita mężczyzn pokona 209,4 kilometra (w tym pięć rund), elita kobiet 129,8 kilometra (w tym dwie rundy).

Wyścig elity kobiet

Rywalizacja rozpocznie się w miejscowości Landsberg am Lech, położonej niecałe 70 kilometrów od Monachium. Liczący 95 kilometrów odcinek dojazdowy to najbardziej wymagająca sekcja trasy, ale nie ma na niej większych wspinaczek.

Droga zaprowadzi wokół Jeziora Starnberg, jednego z największych jezior Niemiec, a widoczne na profilu wspinaczki to podjazdy nieprzekraczające półtora kilometra i tylko dwa razy dobijające do 5% nachylenia.

Wjazd na rundy w Monachium czeka 34,8 kilometra przed metą, a po przejechaniu kawałka rundy, rozpoczyna się finałowa sekwencja: dwie rundy po 13 kilometra każda.

Trasa wytyczona w stolicy Bawarii jest niemal płaska (93 metry przewyższenia na rundzie), nie bardzo techniczna, aczkolwiek na ostatnich 4 kilometrach czekają dwa nawroty i cztery łuki. Finałowa prosta ma 1100 metrów.

Start wyścigu o 11:40, finisz między 14:54 a 15:16.

Wyścig elity mężczyzn

Wyścig wystartuje z położonej na południe od Monachium miejscowości Murnau am Staffelsee. Dojazd do rund liczy prawie 136 kilometrów i jest pagórkowaty.

Na pierwszych 20 kilometrach wyścigu czeka wspinaczka na Kesselberg (5,5 km, 4,5%, max. 8%), a między 95. i 115. kilometrem jeszcze dwie niewielkie wspinaczki, z których trudniejszą jest Schloßberg (3 km, 4,6%, max. 18%), na 96. kilometrze. Nie są to jednak wyzwania, które z gry wykluczą sprinterów, ich zadaniem jest raczej podmęczenie stawki.

Wjazd na rundy w Monachium czeka 73,8 kilometra przed metą, a po przejechaniu kawałka rundy, rozpoczyna się finałowa sekwencja: pięć rund po 13 kilometrów każda.

Trasa wytyczona w stolicy Bawarii jest niemal płaska (93 metry przewyższenia na rundzie), nie bardzo techniczna, aczkolwiek na ostatnich 4 kilometrach czekają dwa nawroty i cztery łuki. Finałowa prosta ma 1100 metrów.

Start wyścigu o 10:39, finisz między 15:24 a 15:53.

Kto zdobędzie złoto?

Zmagania w Monachium zapowiadają się na rozgrywkę mocnych sprinterów i sprinterek.

Faworyci wyścigu mężczyzn

Arnaud Demare po wygranym etapie Tour de Pologne zdaje się gotowy do walki o medal. Francuz na finiszu spotka się najpewniej z Norwegiem Alexandrem Kristoffem, który ostatnio wygrał Circuit Franco-Belge. Weteran z Norwegii szuka sukcesu po nieudanym Tour de France, a jeśli dojedzie w czołówce na ostatnią prostą, jego przyspieszenie może przesądzić o podziale medali.

Finisz po 210 kilometrach to coś dla Madsa Pedersena, na którego pojedzie kadra Danii. 26-latek świetnie radził sobie na Tour de France, w ostatnich tygodniach odpoczął i jeśli noga nadal podaje, będzie czaił się w grupie do ostatniej chwili.

Holendrzy pojadą na Fabio Jakobsena, Belgowie powinni postawić na Tima Merliera, natomiast Włosi mają kilka opcji, w tym Matteo Trentina i Elię Vivianiego. Niemcy liczą na Pascala Ackermanna, który ostatnio zaczął łapać formę. Pod formą jest póki co Sam Bennett i choć nic nie wskazuje na zmianę fortuny, Irlandczyk ma do pomocy czterech zaprawionych w bojach pomocników, więc kto wie, może akurat to będzie jego dzień?

Kogo obserwować z grona zawodników lubiących zaatakować? W reprezentacji jedzie Dries de Bondt, a w śród Słoweńców Jan Tratnik: to zawodnicy zdolni rzucić wyzwanie peletonowi i mający doświadczenie w rozkładaniu sił w samotnych akcjach.

Faworytki wyścigu kobiet

Wkrótce.

Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Szosowym w TV

14.08 (niedziela)

TVP Sport: 14:15 – 15:55
Eurosport/Eurosport Player: 10:15 – 15:45

17.08 (środa)

Eurosport 1/Eurosport Player: 14:00 – 15:45 (wyścig kobiet) i 17:30 – 19:15 (wyścig mężczyzn)
TVP Sport: 14:20 – 15:50 (wyścig kobiet) i 17:15 – 19:00 (wyścig mężczyzn)

Reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski na wyścigi szosowe została wytypowana przez Polski Związek Kolarski. W wyścigu elity mężczyzn wystartuje 7 zawodników, a w wyścigu elity kobiet 6 zawodniczek.

Mistrzostwa Europy 2022. Skład szosowej reprezentacji Polski