Postnord Vårgårda WestSweden 2022. Cordon-Ragot po dyskwalifikacji Vos

Audrey Cordon-Ragot w koszulce mistrzyni Francji

Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo) triumfowała w miejscowości Vårgårda w 15. edycji wyścigu Postnord Vårgårda WestSweden.

Mistrzyni Francji na finiszu przegrała z Holenderką Marianne Vos (Jumbo-Visma), ale po zakończeniu wyścigu Vos została zdyskwalifikowana przez sędziów za przyjęcie nieprawidłowej pozycji na rowerze podczas wyścigu. Holenderka w trakcie wyścigu oparła przedramiona na kierownicy, co jest obecnie zabronione.

Podium dopełniły Brytyjka Georgi Pffeifer (Team DSM) oraz Belgijka Valerie Demay (Liv Racing Xstra).

Karolina Kumięga (Valcar-Travel & Service) zakończyła wyścig na 15. miejscu, a Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra) finiszowała na 34. pozycji.

Zaliczany do cyklu Women’s WorldTour wyścig rozgrywany był wokół położonej w południowo-zachodniej Szwecji miejscowości Vårgårda. Zawodniczki na początek zaliczyły długie okrążenie (37,5 km) z szutrowymi fragmentami, a po wjeździe do Vårgårdy 11-kilometrową rundę, pokonaną 8 razy, w środku której znajdował się mały podjazd (0,6 km; 5,6%).

Według komunikatu sędziowskiego Vos została zdyskwalifikowana oraz ukarana odebraniem 25 punktów w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i sumę 1000 franków szwajcarskich.

Audrey Cordon-Ragot cieszyła się drugim miejscem i całą sytuację uznała za dziwną.

Jeśli mam być szczera, mam mieszane uczucia. Bardzo cieszę się z tego jako pojechałam i jak zaprezentowały się koleżanki. Pokazałyśmy siłę i współpracę w zespole, a moją rolą było wykończenie tego wysiłku. To dla mnie najważniejsza rzecz, jaka wydarzyła się na tym wyścigu. Z drugiej strony, to dziwna sytuacja. Na mecie cieszyłam się drugim miejscem: nadal jestem z niego dumna. Pokonała mnie najmocniejsza zawodniczka w peletonie, nie mogłam zrobić więcej. Potem powiedzieli mi, że to ja jestem zwyciężczynią. Czapki z głów przed Marianne, ona jako pierwsza powiedziała, że przepisy to przepisy i zaakceptowała sankcję

– mówiła na mecie mistrzyni Francji.

Wyniki Postnord Vårgårda WestSweden 2022 (1.WWT), Vårgårda – Vårgårda (125,7 km):