Lorena Wiebes (Team DSM) po finiszu z peletonu wygrała piąty etap Tour de France Femmes.
Holenderka zaprezentowała zieloną koszulkę najlepszej sprinterki i pewnie wygrała sprint z mistrzynią świata Elisą Balsamo (Trek-Segafredo) i liderką wyścigu Marianne Vos (Jumbo-Visma).
Vos utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM) dziś finiszowała szesnasta i utrzymała trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Przejazdowy etap w kierunku Wogezów liczył aż 176 kilometrów i stanowił ostatnią szansę na etapowe zwycięstwo dla sprinterek. Organizatorzy zaplanowali dość techniczny dojazd na metę, co podwyższało ryzyko kraks.
Francuzka Victoire Berteau (Cofidis), Cypryjka Antri Christoforou (Human Powered Health) oraz Emily Newsom (EF Education-Tibco-SVB) i Anya Louw (AG Insurance-NXTG) utworzyły ucieczkę dnia i po 60 kilometrach wypracowały przewagę 3:40 nad peletonem.
Ten jechał spokojnie, bo po godzinie jazdy zawodniczki pokonały 35,5 kilometra. Tempo dyktowały zawodniczki DSM, a ich koleżanka Lorena Wiebes na 114. kilometrze wygrała sprint po piąte miejsce na lotnym finiszu.
Berteau wygrała obie górskie premie: Côte de Pagny-la-Blanche-Côte (61,4 km; 1,4 km, 5,5%; kat. 4) oraz Côte de Gripport (105,5 km; 1,3 km, 5,3%; kat. 4), a jej grupka na 50 kilometrów notowała 1:45 przewagi.
Przewaga utrzymywała się na tym poziomie, ponieważ na 45 kilometrów przed metą w peletonie doszło do potężnej kraksy. W incydent zamieszanych było około 30 zawodniczek, a najbardziej poszkodowana okazała się Emma Norsgaard (Movistar Team), której służby medyczne pomagały w podniesieniu się z szosy.
Peleton przed bonusową premią zlokalizowaną a Col du Haut de Bois (20,4 km przed metę; 1,5 km, 4,9%) prowadziły zawodniczki Jumbo-Visma, ale ich wysiłek nie zdołał skasować ucieczki. Berteau w tym punkcie odjechała z Christoforou i nie zamierzała się poddać bez walki.
Dwójka zaoszczędziła wystarczająco sił na końcówkę, bo 9 kilometrów przed metą wciąż miała 40 sekund przewagi. W peletonie ekipie Jumbo-Visma pomagały grupy Canyon//SRAM i SD Worx, a powoli do pracy włączać się zaczęły inne ekipy. Dwójkę sprinterki dopadły 3 kilometry przed metą, a Berteau spasowała ostatecznie 600 metrów dalej.
Demi Vollering (SD Worx) oraz Ellen van Dijk i Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo) trzymały grupę pod kontrolą w technicznym finale. Przed wjazdem na ostatnią prostą źle skręciła Elisa Longo Borghini, co rozbiło nieco szyk sprinterskiej układanki. Ruszyła Maria Giulia Confalonieri (Ceratizit-WNT), ale mocnych nie było na Wiebes, która ruszyła środkiem i pewnego prowadzenie nie oddała do mety.
Wyniki 5. etapu Tour de France Femmes 2022 (2.WWT), Bar-le-Duc – Saint-Die-des-Vosges (175,6 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Lorena Wiebes | Team DSM | 4:32:16 |
2. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | |
3. | Marianne Vos | Jumbo-Visma | |
4. | Rachele Barbieri | Liv Racing Xstra | |
5. | Maike van der Duin | Le Col-Wahoo | |
6. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
7. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | |
8. | Vittoria Guazzini | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
9. | Tamara Dronova-balabolina | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
10. | Alexandra Manly | Team BikeExchange-Jayco | |
11. | Lotte Kopecky | Team SD Worx | |
12. | Sanne Cant | Plantur-Pura | |
13. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | |
14. | Martina Alzini | Cofidis Women Team | |
15. | Laura Asencio | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
16. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon//SRAM Racing | |
17. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
18. | Juliette Labous | Team DSM | |
19. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | |
20. | Demi Vollering | Team SD Worx | |
21. | Anne Dorthe Ysland | Uno-X Pro Cycling Team | |
22. | Annemiek van Vleuten | Movistar Team | |
23. | Julia Borgstrom | AG Insurance-NXTG Team | |
24. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | |
25. | Anais Morichon | Arkea Pro Cycling Team | |
26. | Tiffany Cromwell | Canyon//SRAM Racing | |
27. | Julie de Wilde | Plantur-Pura | |
28. | Arlenis Sierra | Movistar Team | |
29. | Pfeiffer Georgi | Team DSM | |
30. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | |
31. | Yara Kastelijn | Plantur-Pura | |
32. | Soraya Paladin | Canyon//SRAM Racing | |
33. | Nina Buijsman | Human Powered Health | |
34. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | |
35. | Margot Pompanon | St Michel-Auber93 WE | |
36. | Christine Majerus | Team SD Worx | |
37. | Eugenia Bujak | UAE Team ADQ | |
38. | Ashleigh Moolman | Team SD Worx | |
39. | Sandra Alonso | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
40. | Maaike Boogaard | UAE Team ADQ | |
41. | Mavi Garcia | UAE Team ADQ | |
42. | Veronica Ewers | EF Education-TIBCO-SVB | |
43. | Mie Bjørndal Ottestad | Uno-X Pro Cycling Team | |
44. | Greta Richioud | Arkea Pro Cycling Team | |
45. | Margaux Vigie | Valcar-Travel & Service | |
46. | Marit Raaijmakers | Human Powered Health | |
47. | Yuliia Biriukova | Arkea Pro Cycling Team | |
48. | Romy Kasper | Jumbo-Visma | |
49. | Kathrin Schweinberger | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
50. | Grace Brown | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
51. | Mischa Bredewold | Parkhotel Valkenburg | |
52. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo | |
53. | Anna Henderson | Jumbo-Visma | |
54. | Jeanne Korevaar | Liv Racing Xstra | |
55. | Jesse Vandenbulcke | Le Col-Wahoo | |
56. | Evita Muzic | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
57. | Joscelin Lowden | Uno-X Pro Cycling Team | |
58. | Aude Biannic | Movistar Team | |
59. | Silke Smulders | Liv Racing Xstra | |
60. | Marlen Reusser | Team SD Worx | |
61. | Caroline Baur | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
62. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo | |
63. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
64. | Chantal van Den Broek-blaak | Team SD Worx | |
65. | Henrietta Christie | Human Powered Health | |
66. | Valerie Demey | Liv Racing Xstra | |
67. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | |
68. | Kristen Faulkner | Team BikeExchange-Jayco | |
69. | Ilse Pluimers | AG Insurance-NXTG Team | |
70. | Morgane Coston | Arkea Pro Cycling Team | |
71. | Kathrin Hammes | EF Education-TIBCO-SVB | |
72. | Marie Le Net | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
73. | Thalita de Jong | Liv Racing Xstra | |
74. | Quinty Schoens | Parkhotel Valkenburg | |
75. | Barbara Fonseca | St Michel-Auber93 WE | |
76. | Alice Maria Arzuffi | Valcar-Travel & Service | |
77. | Coralie Demay | St Michel-Auber93 WE | |
78. | Eva van Agt | Le Col-Wahoo | |
79. | Severine Eraud | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
80. | Magdeleine Vallieres | EF Education-TIBCO-SVB | |
81. | India Grangier | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
82. | Ruby Roseman-Gannon | Team BikeExchange-Jayco | |
83. | Amandine Fouquenet | Arkea Pro Cycling Team | |
84. | Eleonora Camilla Gasparrini | Valcar-Travel & Service | |
85. | Julie Leth | Uno-X Pro Cycling Team | |
86. | Olga Zabelinskaya | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
87. | Alison Avoine | St Michel-Auber93 WE | |
88. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | |
89. | Valentine Fortin | Cofidis Women Team | |
90. | Ane Santesteban | Team BikeExchange-Jayco | |
91. | Pauline Allin | Arkea Pro Cycling Team | |
92. | Nicole Frain | Parkhotel Valkenburg | |
93. | Sandra Levenez | Cofidis Women Team | |
94. | Alena Amialiusik | Canyon//SRAM Racing | |
95. | Erica Magnaldi | UAE Team ADQ | |
96. | Femke Gerritse | Parkhotel Valkenburg | |
97. | Rachel Neylan | Cofidis Women Team | |
98. | Liane Lippert | Team DSM | |
99. | Elizabeth Holden | Le Col-Wahoo | |
100. | Emily Newsom | EF Education-TIBCO-SVB | 00:39 |
101. | Hannah Ludwig | Uno-X Pro Cycling Team | |
102. | Rotem Gafinovitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
103. | Lone Meertens | AG Insurance-NXTG Team | 00:00 |
104. | Shirin van Anrooij | Trek-Segafredo | 00:51 |
105. | Antri Christoforou | Human Powered Health | |
106. | Hannah Barnes | Uno-X Pro Cycling Team | 00:57 |
107. | Kim de Baat | Plantur-Pura | 00:00 |
108. | Simone Boilard | St Michel-Auber93 WE | |
109. | Sandrine Bideau | St Michel-Auber93 WE | |
110. | Marta Lach | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 01:22 |
111. | Urška Zigart | Team BikeExchange-Jayco | |
112. | Christina Schweinberger | Plantur-Pura | 01:24 |
113. | Victoire Berteau | Cofidis Women Team | 01:26 |
114. | Elise Chabbey | Canyon//SRAM Racing | 00:00 |
115. | Olivia Baril | Valcar-Travel & Service | 01:30 |
116. | Anne van Rooijen | Parkhotel Valkenburg | 01:36 |
117. | Sabrina Stultiens | Liv Racing Xstra | |
118. | Pauliena Rooijakkers | Canyon//SRAM Racing | |
119. | Audrey Cordon-Ragot | Trek-Segafredo | |
120. | Leah Thomas | Trek-Segafredo | 02:22 |
121. | Franziska Koch | Team DSM | 02:31 |
122. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | 00:00 |
123. | Noemi Ruegg | Jumbo-Visma | 05:34 |
124. | Anya Louw | AG Insurance-NXTG Team | 06:43 |
125. | Gladys Verhulst | Le Col-Wahoo | 06:48 |
126. | Marjolein van 't Geloof | Le Col-Wahoo | |
127. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | 14:54 |
128. | Lily Williams | Human Powered Health | 19:47 |
DNF | Emma Norsgaard | Movistar Team | - |
DSQ | Barbara Malcotti | Human Powered Health | 01:27 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marianne Vos | Jumbo-Visma | 16:20:58 |
2. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | 00:20 |
3. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon//SRAM Racing | |
4. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo | 00:25 |
5. | Ashleigh Moolman | Team SD Worx | 00:55 |
6. | Demi Vollering | Team SD Worx | 01:01 |
7. | Juliette Labous | Team DSM | 01:09 |
8. | Annemiek van Vleuten | Movistar Team | 01:18 |
9. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ-SUEZ-Futuroscope | 01:52 |
10. | Elise Chabbey | Canyon//SRAM Racing | 02:24 |
11. | Mavi Garcia | UAE Team ADQ | 02:30 |
12. | Evita Muzic | FDJ-SUEZ-Futuroscope | 02:51 |
13. | Veronica Ewers | EF Education-TIBCO-SVB | 02:59 |
14. | Liane Lippert | Team DSM | |
15. | Ruby Roseman-Gannon | Team BikeExchange-Jayco | 03:15 |
16. | Alena Amialiusik | Canyon//SRAM Racing | 03:30 |
17. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | 03:53 |
18. | Julie de Wilde | Plantur-Pura | 04:32 |
19. | Lotte Kopecky | Team SD Worx | 04:36 |
20. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo | |
21. | Mie Bjørndal Ottestad | Uno-X Pro Cycling Team | 04:38 |
22. | Tamara Dronova-balabolina | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 04:41 |
23. | Jeanne Korevaar | Liv Racing Xstra | |
24. | Marlen Reusser | Team SD Worx | 04:42 |
25. | Julia Borgstrom | AG Insurance-NXTG Team | 04:48 |
26. | Sandra Alonso | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
27. | Pfeiffer Georgi | Team DSM | 04:54 |
28. | Kristen Faulkner | Team BikeExchange-Jayco | 05:15 |
29. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | 05:29 |
30. | Arlenis Sierra | Movistar Team | 05:36 |
31. | Yara Kastelijn | Plantur-Pura | 05:41 |
32. | Shirin van Anrooij | Trek-Segafredo | 05:56 |
33. | Grace Brown | FDJ-SUEZ-Futuroscope | 06:11 |
34. | Mischa Bredewold | Parkhotel Valkenburg | 06:23 |
35. | Alexandra Manly | Team BikeExchange-Jayco | 06:57 |
36. | Romy Kasper | Jumbo-Visma | 07:40 |
37. | Eva van Agt | Le Col-Wahoo | 07:57 |
38. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | 08:23 |
39. | Nina Buijsman | Human Powered Health | 09:20 |
40. | Chantal van Den Broek-blaak | Team SD Worx | 10:25 |
41. | Coralie Demay | St Michel-Auber93 WE | 11:12 |
42. | Erica Magnaldi | UAE Team ADQ | 11:36 |
43. | Greta Richioud | Arkea Pro Cycling Team | 12:24 |
44. | Marta Lach | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 12:47 |
45. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | 13:53 |
46. | Eleonora Camilla Gasparrini | Valcar-Travel & Service | 14:01 |
47. | Marie Le Net | FDJ-SUEZ-Futuroscope | 14:25 |
48. | Laura Asencio | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 14:34 |
49. | Alice Maria Arzuffi | Valcar-Travel & Service | 15:12 |
50. | Elizabeth Holden | Le Col-Wahoo | 15:47 |
51. | Rachel Neylan | Cofidis Women Team | 15:53 |
52. | Anne Dorthe Ysland | Uno-X Pro Cycling Team | 15:59 |
53. | Lorena Wiebes | Team DSM | 16:06 |
54. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | 16:28 |
55. | Sanne Cant | Plantur-Pura | 16:39 |
56. | Morgane Coston | Arkea Pro Cycling Team | 16:41 |
57. | Severine Eraud | Stade Rochelais Charente-Maritime | 16:42 |
58. | Joscelin Lowden | Uno-X Pro Cycling Team | 17:41 |
59. | Audrey Cordon-Ragot | Trek-Segafredo | 17:47 |
60. | Rachele Barbieri | Liv Racing Xstra | 17:58 |
61. | Maike van der Duin | Le Col-Wahoo | 18:05 |
62. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 18:22 |
63. | Tiffany Cromwell | Canyon//SRAM Racing | 18:27 |
64. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | |
65. | Ilse Pluimers | AG Insurance-NXTG Team | |
66. | Simone Boilard | St Michel-Auber93 WE | 18:41 |
67. | Valerie Demey | Liv Racing Xstra | |
68. | Barbara Fonseca | St Michel-Auber93 WE | 18:44 |
69. | Nicole Frain | Parkhotel Valkenburg | 18:47 |
70. | Anna Henderson | Jumbo-Visma | 18:52 |
71. | Henrietta Christie | Human Powered Health | |
72. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | 18:53 |
73. | Pauliena Rooijakkers | Canyon//SRAM Racing | 19:13 |
74. | Quinty Schoens | Parkhotel Valkenburg | 19:20 |
75. | Amandine Fouquenet | Arkea Pro Cycling Team | 19:43 |
76. | Lone Meertens | AG Insurance-NXTG Team | 19:48 |
77. | Maaike Boogaard | UAE Team ADQ | 20:51 |
78. | Victoire Berteau | Cofidis Women Team | 20:54 |
79. | Julie Leth | Uno-X Pro Cycling Team | 21:07 |
80. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 21:08 |
81. | Eugenia Bujak | UAE Team ADQ | 21:15 |
82. | Olga Zabelinskaya | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 21:32 |
83. | Magdeleine Vallieres | EF Education-TIBCO-SVB | 21:42 |
84. | Marit Raaijmakers | Human Powered Health | 21:54 |
85. | Antri Christoforou | Human Powered Health | 22:21 |
86. | Femke Gerritse | Parkhotel Valkenburg | 22:29 |
87. | Vittoria Guazzini | FDJ-SUEZ-Futuroscope | 23:05 |
88. | Kathrin Hammes | EF Education-TIBCO-SVB | 23:43 |
89. | Kathrin Schweinberger | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 23:55 |
90. | Valentine Fortin | Cofidis Women Team | 24:07 |
91. | Anais Morichon | Arkea Pro Cycling Team | 24:36 |
92. | Rotem Gafinovitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 24:41 |
93. | Silke Smulders | Liv Racing Xstra | 25:14 |
94. | Thalita de Jong | Liv Racing Xstra | 25:31 |
95. | Margaux Vigie | Valcar-Travel & Service | 26:22 |
96. | Kim de Baat | Plantur-Pura | 26:25 |
97. | Yuliia Biriukova | Arkea Pro Cycling Team | 26:34 |
98. | Jesse Vandenbulcke | Le Col-Wahoo | 26:58 |
99. | Sabrina Stultiens | Liv Racing Xstra | 27:22 |
100. | Urška Zigart | Team BikeExchange-Jayco | 27:23 |
101. | Aude Biannic | Movistar Team | 27:41 |
102. | Leah Thomas | Trek-Segafredo | 27:45 |
103. | Christina Schweinberger | Plantur-Pura | 28:16 |
104. | Marjolein van 't Geloof | Le Col-Wahoo | 28:30 |
105. | Caroline Baur | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 29:32 |
106. | Margot Pompanon | St Michel-Auber93 WE | 29:38 |
107. | Franziska Koch | Team DSM | 29:41 |
108. | Christine Majerus | Team SD Worx | 29:56 |
109. | Ane Santesteban | Team BikeExchange-Jayco | 30:28 |
110. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | 31:26 |
111. | Sandra Levenez | Cofidis Women Team | 31:53 |
112. | Olivia Baril | Valcar-Travel & Service | 32:13 |
113. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | 32:29 |
114. | Emily Newsom | EF Education-TIBCO-SVB | 32:45 |
115. | Soraya Paladin | Canyon//SRAM Racing | 34:20 |
116. | Martina Alzini | Cofidis Women Team | 35:40 |
117. | Sandrine Bideau | St Michel-Auber93 WE | 36:35 |
118. | Anya Louw | AG Insurance-NXTG Team | 37:17 |
119. | Hannah Barnes | Uno-X Pro Cycling Team | 37:23 |
120. | Gladys Verhulst | Le Col-Wahoo | 38:08 |
121. | Noemi Ruegg | Jumbo-Visma | 39:07 |
122. | India Grangier | Stade Rochelais Charente-Maritime | 39:12 |
123. | Pauline Allin | Arkea Pro Cycling Team | 39:55 |
124. | Anne van Rooijen | Parkhotel Valkenburg | 40:50 |
125. | Lily Williams | Human Powered Health | 40:58 |
126. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | 41:38 |
127. | Alison Avoine | St Michel-Auber93 WE | 41:46 |
128. | Hannah Ludwig | Uno-X Pro Cycling Team | 46:22 |
Originally tweeted by Le Tour de France Femmes avec Zwift (@LeTourFemmes) on 28 July 2022, 15:16.