Tour de Pologne 2022. Czasówka na Wierch Rusiński skrócona

Szósty etap tegorocznego Tour de Pologne – górska czasówka – został zmodyfikowany i skrócony.

Trasa opublikowana w listopadzie przewidywała próbę o długości 15,4 kilometra, łączącą Szaflary ze stacją narciarską Rusiński. Pierwsze sześć kilometrów stanowiły łatwą, bardziej płaską część etapu – jedynym wyzwaniem był podjazd o długości niemal dwóch kilometrów i średniej stromiźnie niemal 6%. Następnie zawodnicy mieli wspinać się Wierch Rusiński (6,9 km; 3,8%), a po lekkim “fałszywie płaskim” odcinku dociągnąć do mety.

Ostateczna trasa wyścigu, opublikowana dziś przez organizatora, przedstawia jednak inny przebieg rywalizacji.

Przede wszystkim zostało zmienione miejsce startu – kolarze będą startować ze wsi Gronków, kilka kilometrów na południe od Nowego Targu. Płaski początek został usunięty, a zastąpiony dwukilometrowym odcinkiem “fałszywie płaskim”. Cała trasa teraz mierzy 11,8 kilometra i wciąż zakłada wspinaczkę na Wierch Rusiński w kierunku kreski w stacji narciarskiej Rusiński.

Stara trasa czasówki Tour de Pologne

Profil czasówki Tour de Pologne 2022

Nowa trasa czasówki Tour de Pologne

Ta zmiana modyfikuje nieco charakter etapu, gdyż prowadzący niemal całkowicie pod górę profil może zachęcić niektórych zawodników do wystartowania na rowerze szosowym, a nie czasowym. Ponadto notowane czasy będą o około pięć minut lepsze, a różnice czasowe – nieco mniejsze.

Tatrzańska czasówka powinna być decydującym etapem na tegorocznym Tour de Pologne. 79. edycja wyścigu rozpocznie się 30 lipca w Kielcach, a zakończy 5 sierpnia w Krakowie.