Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën) wygrał pierwszy etap 46. Tour of the Alps i objął prowadzenie w wyścigu.
Francuz, który brał udział w ucieczce, finiszował samotnie, o kilka sekund wyprzedzając zasadniczą, przyprowadzoną przez Pello Bilbao (Bahrain Victorious) i Romaina Bardeta (Team DSM).
Wyścig otworzył 161-kilometrowy odcinek, z Cles do Primiero/S. Martino di Castrozza. Na trasie wyrastały przełęcz Brocon (116 km; 15 km; 4,9%) i poprawka na Passo Gobbera (137 km; 4,3 km; 5,5%).
Ucieczkę dnia zorganizowali Geoffrey Bouchard, Ben Zwiehoff (Bora-hansgrohe), Vinicius Rangel Costa (Movistar Team), Mattia Bais (Drone Hopper), Asier Etxeberria (Euskaltel-Euskadi) i Emanuel Zangerle (Tirol KTM). Szóstka odskoczyła na ponad 6 minut.
Po podjeździe do Brocon na czele pozostali Bouchard i Zwiehoff. Peleton napędzały nogi Ineos Grenadiers, co na górskiej premii przełożyło się na zmniejszenie straty do 3:33.
Etxeberria i Bais wrócili do czołówki na długim zjeździe, jednak nie na długo. Bouchard przycisnął na Passo Gobbera, zrywając wszystkich rywali z koła. Peleton zbliżył się na 2:21, ale szanse grupy na doścignięcie uciekiniera nie wyglądały optymistycznie.
Tak też się stało. Chociaż na ostatnich kilometrach zrobiło się na styk, to 30-letni Francuz utrzymał dobre tempo do samej mety, w nagrodę sięgając po swój pierwszy w zawodowej karierze etap i koszulkę lidera.
W wyścigu nie uczestniczą polscy kolarze.
Wyniki 1. etapu Tour of the Alps 2022 (2.Pro), Cles - Primiero/S. Martino di Castrozza (160,9 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 4:12:22 |
2. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 00:05 |
3. | Romain Bardet | Team DSM | |
4. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | |
5. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
6. | Natnael Tesfatsion | Drone Hopper-Androni Giocattoli | |
7. | Richie Porte | Ineos Grenadiers | |
8. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
9. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
10. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | |
11. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
12. | Miguel Angel Lopez | Astana Qazaqstan Team | |
13. | Thymen Arensman | Team DSM | |
14. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
15. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
16. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
17. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
18. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | |
19. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | 00:09 |
20. | Filippo Zana | Bardiani-CSF-Faizanè | |
21. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
22. | Abner Gonzalez | Movistar Team | |
23. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
24. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
25. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
26. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | |
27. | Niklas Eg | Uno-X Pro Cycling Team | |
28. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
29. | Clement Champoussin | AG2R Citroën Team | |
30. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
31. | Cian Uijtdebroeks | Bora-hansgrohe | |
32. | Giacomo Nizzolo | Israel-Premier Tech | |
33. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | |
34. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
35. | Karel Vacek | Tirol KTM Cycling Team | |
36. | Lennard Kamna | Bora-hansgrohe | |
37. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
38. | Simone Ravanelli | Drone Hopper-Androni Giocattoli | |
39. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
40. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | |
41. | Jose Felix Parra | Equipo Kern Pharma | 00:29 |
42. | Erik Fetter | EOLO-Kometa | |
43. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
44. | Jose Joaquin Rojas | Movistar Team | |
45. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | |
46. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
47. | Lilian Calmejane | AG2R Citroën Team | |
48. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 00:34 |
49. | Florian Lipowitz | Tirol KTM Cycling Team | |
50. | Chris Hamilton | Team DSM | |
51. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
52. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | 00:39 |
53. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | |
54. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | 00:54 |
55. | Magnus Kulset | Uno-X Pro Cycling Team | 00:56 |
56. | Unai Iribar | Euskaltel-Euskadi | 01:17 |
57. | Sebastian Henao | Astana Qazaqstan Team | 01:39 |
58. | Will Barta | Movistar Team | |
59. | Sergio Roman Martin | Caja Rural-Seguros RGA | 01:53 |
60. | Domen Novak | Bahrain Victorious | 03:22 |
61. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 03:52 |
62. | Mattia Bais | Drone Hopper-Androni Giocattoli | 03:55 |
63. | Asier Etxeberria | Euskaltel-Euskadi | |
64. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 04:09 |
65. | Luca Rastelli | Bardiani-CSF-Faizanè | 05:04 |
66. | Luca Covili | Bardiani-CSF-Faizanè | |
67. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
68. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | 05:10 |
69. | Davide Bais | EOLO-Kometa | 07:21 |
70. | Jordi Lopez | Equipo Kern Pharma | |
71. | Ivan Cobo | Equipo Kern Pharma | |
72. | Vinicius Rangel Costa | Movistar Team | |
73. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | |
74. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
75. | Calum Johnston | Caja Rural-Seguros RGA | |
76. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
77. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
78. | Edoardo Zardini | Drone Hopper-Androni Giocattoli | 08:21 |
79. | Marton Dina | EOLO-Kometa | 09:48 |
80. | Alessandro Bisolti | Drone Hopper-Androni Giocattoli | 09:55 |
81. | James Piccoli | Israel-Premier Tech | |
82. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | |
83. | Felix Engelhardt | Tirol KTM Cycling Team | |
84. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | |
85. | Yesid Albeiro Pira | Caja Rural-Seguros RGA | |
86. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
87. | Juri Hollmann | Movistar Team | |
88. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
89. | Logan Mclain | Tirol KTM Cycling Team | |
90. | Marco Brenner | Team DSM | |
91. | Daniel Munoz | Drone Hopper-Androni Giocattoli | |
92. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
93. | Edward Ravasi | EOLO-Kometa | |
94. | Daniel Alejandro Mendez | Equipo Kern Pharma | |
95. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | |
96. | Carl Fredrik Hagen | Israel-Premier Tech | |
97. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | 10:56 |
98. | Sindre Kulset | Uno-X Pro Cycling Team | |
99. | Pepijn Reinderink | Team DSM | 11:10 |
100. | Johnatan Canaveral | Bardiani-CSF-Faizanè | 11:16 |
101. | Sergio Araiz | Equipo Kern Pharma | |
102. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | |
103. | Iker Ballarin | Euskaltel-Euskadi | |
104. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | 14:07 |
105. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | |
106. | Emanuel Zangerle | Tirol KTM Cycling Team | |
107. | Martin Urianstad | Uno-X Pro Cycling Team | |
108. | Enrico Battaglin | Bardiani-CSF-Faizanè | |
109. | Ådne Holter | Uno-X Pro Cycling Team | |
110. | Max Poole | Team DSM | 14:15 |
111. | Omar El Gouzi | Bardiani-CSF-Faizanè | 15:47 |
112. | Linus Rosner | Tirol KTM Cycling Team | 17:49 |
113. | Moritz Horandtner | Tirol KTM Cycling Team | |
114. | Alejandro Ropero | EOLO-Kometa | |
115. | Daniel Viegas | EOLO-Kometa |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 4:12:12 |
2. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 00:09 |
3. | Romain Bardet | Team DSM | 00:11 |
4. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | 00:15 |
5. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
6. | Natnael Tesfatsion | Drone Hopper-Androni Giocattoli | |
7. | Richie Porte | Ineos Grenadiers | |
8. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
9. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
10. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | |
11. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
12. | Miguel Angel Lopez | Astana Qazaqstan Team | |
13. | Thymen Arensman | Team DSM | |
14. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
15. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
16. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
17. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
18. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | |
19. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | 00:19 |
20. | Filippo Zana | Bardiani-CSF-Faizanè | |
21. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
22. | Abner Gonzalez | Movistar Team | |
23. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
24. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
25. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
26. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | |
27. | Niklas Eg | Uno-X Pro Cycling Team | |
28. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
29. | Clement Champoussin | AG2R Citroën Team | |
30. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
31. | Cian Uijtdebroeks | Bora-hansgrohe | |
32. | Giacomo Nizzolo | Israel-Premier Tech | |
33. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | |
34. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
35. | Karel Vacek | Tirol KTM Cycling Team | |
36. | Lennard Kamna | Bora-hansgrohe | |
37. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
38. | Simone Ravanelli | Drone Hopper-Androni Giocattoli | |
39. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
40. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | |
41. | Jose Felix Parra | Equipo Kern Pharma | 00:39 |
42. | Erik Fetter | EOLO-Kometa | |
43. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
44. | Jose Joaquin Rojas | Movistar Team | |
45. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | |
46. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
47. | Lilian Calmejane | AG2R Citroën Team | |
48. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 00:44 |
49. | Florian Lipowitz | Tirol KTM Cycling Team | |
50. | Chris Hamilton | Team DSM | |
51. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
52. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | 00:49 |
53. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | |
54. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | 01:04 |
55. | Magnus Kulset | Uno-X Pro Cycling Team | 01:06 |
56. | Unai Iribar | Euskaltel-Euskadi | 01:27 |
57. | Sebastian Henao | Astana Qazaqstan Team | 01:49 |
58. | Will Barta | Movistar Team | |
59. | Sergio Roman Martin | Caja Rural-Seguros RGA | 02:03 |
60. | Domen Novak | Bahrain Victorious | 03:32 |
61. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 04:02 |
62. | Mattia Bais | Drone Hopper-Androni Giocattoli | 04:05 |
63. | Asier Etxeberria | Euskaltel-Euskadi | |
64. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 04:19 |
65. | Luca Rastelli | Bardiani-CSF-Faizanè | 05:14 |
66. | Luca Covili | Bardiani-CSF-Faizanè | |
67. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
68. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | 05:20 |
69. | Davide Bais | EOLO-Kometa | 07:31 |
70. | Jordi Lopez | Equipo Kern Pharma | |
71. | Ivan Cobo | Equipo Kern Pharma | |
72. | Vinicius Rangel Costa | Movistar Team | |
73. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | |
74. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
75. | Calum Johnston | Caja Rural-Seguros RGA | |
76. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
77. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
78. | Edoardo Zardini | Drone Hopper-Androni Giocattoli | 08:31 |
79. | Marton Dina | EOLO-Kometa | 09:58 |
80. | Alessandro Bisolti | Drone Hopper-Androni Giocattoli | 10:05 |
81. | James Piccoli | Israel-Premier Tech | |
82. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | |
83. | Felix Engelhardt | Tirol KTM Cycling Team | |
84. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | |
85. | Yesid Albeiro Pira | Caja Rural-Seguros RGA | |
86. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
87. | Juri Hollmann | Movistar Team | |
88. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
89. | Logan Mclain | Tirol KTM Cycling Team | |
90. | Marco Brenner | Team DSM | |
91. | Daniel Munoz | Drone Hopper-Androni Giocattoli | |
92. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
93. | Edward Ravasi | EOLO-Kometa | |
94. | Daniel Alejandro Mendez | Equipo Kern Pharma | |
95. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | |
96. | Carl Fredrik Hagen | Israel-Premier Tech | |
97. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | 11:06 |
98. | Sindre Kulset | Uno-X Pro Cycling Team | |
99. | Pepijn Reinderink | Team DSM | 11:20 |
100. | Johnatan Canaveral | Bardiani-CSF-Faizanè | 11:26 |
101. | Sergio Araiz | Equipo Kern Pharma | |
102. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | |
103. | Iker Ballarin | Euskaltel-Euskadi | |
104. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | 14:17 |
105. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | |
106. | Emanuel Zangerle | Tirol KTM Cycling Team | |
107. | Martin Urianstad | Uno-X Pro Cycling Team | |
108. | Enrico Battaglin | Bardiani-CSF-Faizanè | |
109. | Ådne Holter | Uno-X Pro Cycling Team | |
110. | Max Poole | Team DSM | 14:25 |
111. | Omar El Gouzi | Bardiani-CSF-Faizanè | 15:57 |
112. | Linus Rosner | Tirol KTM Cycling Team | 17:59 |
113. | Moritz Horandtner | Tirol KTM Cycling Team | |
114. | Alejandro Ropero | EOLO-Kometa | |
115. | Daniel Viegas | EOLO-Kometa |