João Almeida (UAE Team Emirates) triumfował na Boí Taüll, w czwartym dniu wyścigu Volta a Catalunya.
Portugalczyk pokonał na ostatnich metrach Kolumbijczyków Nairo Quintanę (Arkea-Samsic) i Sergio Higuitę (Bora-hansgrohe).
Quintana objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale ten sam czas notuje Almeida.
Królewski odcinek prowadził na dystansie 167 kilometrów, zaglądając na Coll de Boixois (44 km; 13,3 km; 4,9%) i Pont de la Creu de Perves (120 km; 13,5 km; 4,5%), a w finale na niewidziany od 20 lat Boí Taüll (14 km; 5,5%).
Ucieczka zawiązała się dopiero na pierwszej przełęczy. Odskoczyli tam Marc Soler (UAE Team Emirates), Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Juan Pedro Lopez (Trek-Segafredo), Jesus Herrada (Cofidis) i Hugh Carthy (EF Education-EasyPost), a na zjeździe dołączyli jeszcze Mark Donovan (Team DSM) i Mikel Bizkarra (Euskaltel-Euskadi).
Peleton, prowadzony przez AG2R Citroën, odpuścił akcję na niespełna 3 minuty. Przełęcz Creu de Perves nie zmieniła układu na trasie, z wyjątkiem tego, że z przewagi uleciała minuta
Armirail i Donovan odskoczyli z odjazdu, meldując się u podnóża Boí Taüll z minutowym zapasem. Francuz z Groupama-FDJ stawiał najdłuższy opór, został doścignięty 9 kilometrów przed metą przez George’a Bennetta (UAE Team Emirates).
Tempo w grupie lidera regulowali kolarze Ineos Grenadiers. Meta zbliżała się szybko, a soczystych ataków brakowało. W końcu 3 kilometry przed kreską ze wszystkich sił depnął Richard Carapaz. Do mistrza olimpijskiego dołączył Sergio Higuita. Lider wyścigu, Ben O’Connor (AG2R Citroën), kontrolował wszystkie ruchy, jednak tylko do czasu. 1700 metrów przed metą puścił koło.
Do dwójki z Ameryki Południowej dołączył trzeci, Nairo Quintana oraz João Almeida. Carapaz nie wytrzymał samej końcówki, a ostatnie słowo należało do Portugalczyka, nieznacznie lepszego na górskim finiszu od Quintany i Higuity.
Wyniki 4. etapu Volta a Catalunya 2022 (2.UWT), La Seu d'Urgell – Boí Taüll (166,5 km)
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | João Almeida | UAE Team Emirates | 4:20:27 |
2. | Nairo Quintana | Team Arkea Samsic | |
3. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
4. | Wout Poels | Bahrain Victorious | 00:07 |
5. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 00:13 |
6. | Juan Ayuso | UAE Team Emirates | |
7. | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | |
8. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
9. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
10. | Guillaume Martin | Cofidis | |
11. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | 00:21 |
12. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 00:23 |
13. | George Bennett | UAE Team Emirates | 00:43 |
14. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | 00:49 |
15. | Carlos Verona | Movistar Team | 00:51 |
16. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
17. | Ilan van Wilder | Quick-Step Alpha Vinyl | 00:54 |
18. | Damien Howson | Team BikeExchange-Jayco | |
19. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
20. | Dylan Teuns | Bahrain Victorious | 00:59 |
21. | Sebastien Reichenbach | Groupama-FDJ | 01:11 |
22. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
23. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
24. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
25. | Sylvain Moniquet | Lotto Soudal | |
26. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | 01:23 |
27. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | 01:24 |
28. | Ivan Ramiro Sosa | Movistar Team | 01:37 |
29. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 01:38 |
30. | Jose Felix Parra | Equipo Kern Pharma | 01:42 |
31. | Daniel Navarro | Burgos-BH | 01:46 |
32. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | 03:23 |
33. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
34. | Diego Andres Camargo | EF Education-EasyPost | |
35. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 03:47 |
36. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 03:51 |
37. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 04:04 |
38. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 04:09 |
39. | Fernando Barcelo | Caja Rural-Seguros RGA | 04:37 |
40. | Javier Romo | Astana Qazaqstan Team | |
41. | Luis Angel Mate | Euskaltel-Euskadi | |
42. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | |
43. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
44. | Jan Bakelants | Intermarche-Wanty-Gobert | |
45. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty-Gobert | |
46. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | |
47. | Odd Christian Eiking | EF Education-EasyPost | |
48. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | |
49. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
50. | Jose Herrada | Cofidis | |
51. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | 05:08 |
52. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
53. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | 05:41 |
54. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
55. | Hector Carretero | Equipo Kern Pharma | |
56. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | |
57. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
58. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | 07:26 |
59. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 08:48 |
60. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | 10:46 |
61. | Winner Anacona | Team Arkea Samsic | |
62. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | |
63. | Sebastian Henao | Astana Qazaqstan Team | |
64. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | |
65. | Eduard Prades | Caja Rural-Seguros RGA | 11:33 |
66. | Jhojan Garcia | Caja Rural-Seguros RGA | |
67. | Andrea Bagioli | Quick-Step Alpha Vinyl | |
68. | Henri Vandenabeele | Team DSM | |
69. | Laurens Huys | Intermarche-Wanty-Gobert | |
70. | Hugo Toumire | Cofidis | |
71. | Louis Vervaeke | Quick-Step Alpha Vinyl | |
72. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
73. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
74. | Jesus Herrada | Cofidis | |
75. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
76. | Mark Donovan | Team DSM | 11:50 |
77. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | 11:55 |
78. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 12:32 |
79. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 12:49 |
80. | Theo Delacroix | Intermarche-Wanty-Gobert | 13:53 |
81. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | 13:58 |
82. | Jetse Bol | Burgos-BH | 14:24 |
83. | Antwan Tolhoek | Trek-Segafredo | 14:26 |
84. | Filippo Conca | Lotto Soudal | |
85. | Viktor Verschaeve | Lotto Soudal | |
86. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | |
87. | Miguel Eduardo Florez | Team Arkea Samsic | |
88. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | |
89. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
90. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
91. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | |
92. | Sander Armee | Cofidis | |
93. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
94. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 14:41 |
95. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 14:47 |
96. | Callum Scotson | Team BikeExchange-Jayco | |
97. | Will Barta | Movistar Team | |
98. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
99. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis | 15:07 |
100. | Ander Okamika | Burgos-BH | 16:42 |
101. | Adrià Moreno | Burgos-BH | |
102. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | |
103. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | |
104. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | |
105. | Marc Soler | UAE Team Emirates | |
106. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | |
107. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | |
108. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
109. | Ethan Vernon | Quick-Step Alpha Vinyl | |
110. | Christopher Juul-jensen | Team BikeExchange-Jayco | 16:47 |
111. | Albert Torres | Movistar Team | 16:50 |
112. | Michal Schlegel | Caja Rural-Seguros RGA | 16:54 |
113. | Jacob Hindsgaul | Uno-X Pro Cycling Team | 17:00 |
114. | Mads Wurtz Schmidt | Israel-Premier Tech | |
115. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | |
116. | Dries Devenyns | Quick-Step Alpha Vinyl | 17:03 |
117. | Casper Pedersen | Team DSM | 17:20 |
118. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | 19:25 |
119. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | 19:39 |
120. | Torjus Sleen | Uno-X Pro Cycling Team | 22:55 |
121. | Manuel Penalver | Burgos-BH | 23:08 |
122. | Raul Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | |
123. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | |
124. | Alexandr Riabushenko | Astana Qazaqstan Team | |
125. | Alex Molenaar | Burgos-BH | |
126. | Valerio Conti | Astana Qazaqstan Team | |
127. | Francisco Galvan | Equipo Kern Pharma | |
128. | Michael Hepburn | Team BikeExchange-Jayco | |
129. | Antonio Jesus Soto | Euskaltel-Euskadi | |
130. | Alexandre Delettre | Cofidis | |
131. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
132. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | |
133. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
134. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | |
135. | Oier Lazkano | Movistar Team | |
136. | Juan Sebastian Molano | UAE Team Emirates | |
137. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | |
138. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
139. | Mikaël Cherel | AG2R Citroën Team | |
140. | Idar Andersen | Uno-X Pro Cycling Team | |
141. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | 23:27 |
142. | Martin Laas | Bora-hansgrohe | 23:46 |
143. | David Dekker | Jumbo-Visma |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Nairo Quintana | Team Arkea Samsic | 17:04:53 |
2. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
3. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | 00:06 |
4. | Juan Ayuso | UAE Team Emirates | 00:17 |
5. | Wout Poels | Bahrain Victorious | |
6. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
7. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 00:23 |
8. | Guillaume Martin | Cofidis | |
9. | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | 00:26 |
10. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | 00:34 |
11. | George Bennett | UAE Team Emirates | 00:56 |
12. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 00:59 |
13. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
14. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | 01:02 |
15. | Carlos Verona | Movistar Team | 01:04 |
16. | Ilan van Wilder | Quick-Step Alpha Vinyl | 01:07 |
17. | Dylan Teuns | Bahrain Victorious | 01:12 |
18. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 01:30 |
19. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | 01:37 |
20. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | 01:45 |
21. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 01:51 |
22. | Sebastien Reichenbach | Groupama-FDJ | 01:57 |
23. | Sylvain Moniquet | Lotto Soudal | 02:06 |
24. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | 02:19 |
25. | Ivan Ramiro Sosa | Movistar Team | 02:23 |
26. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 03:24 |
27. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 03:57 |
28. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | 04:09 |
29. | Daniel Navarro | Burgos-BH | 04:47 |
30. | Javier Romo | Astana Qazaqstan Team | 05:35 |
31. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | 05:37 |
32. | Alejandro Valverde | Movistar Team | 05:54 |
33. | Odd Christian Eiking | EF Education-EasyPost | 06:11 |
34. | Jan Bakelants | Intermarche-Wanty-Gobert | 06:17 |
35. | Damien Howson | Team BikeExchange-Jayco | 06:23 |
36. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 07:09 |
37. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | 07:38 |
38. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 08:37 |
39. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | 08:41 |
40. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty-Gobert | 09:07 |
41. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | 09:13 |
42. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 11:10 |
43. | Henri Vandenabeele | Team DSM | 11:46 |
44. | Jesus Herrada | Cofidis | 12:18 |
45. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | 13:01 |
46. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 14:25 |
47. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | 14:54 |
48. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 15:32 |
49. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | 15:33 |
50. | Diego Andres Camargo | EF Education-EasyPost | 15:39 |
51. | Andrea Bagioli | Quick-Step Alpha Vinyl | 16:06 |
52. | Laurens Huys | Intermarche-Wanty-Gobert | |
53. | Jose Herrada | Cofidis | 16:29 |
54. | Mark Donovan | Team DSM | 16:35 |
55. | Winner Anacona | Team Arkea Samsic | 16:45 |
56. | Attila Valter | Groupama-FDJ | 16:48 |
57. | Marc Soler | UAE Team Emirates | 17:06 |
58. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | 17:19 |
59. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | 17:50 |
60. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | 17:58 |
61. | Eduard Prades | Caja Rural-Seguros RGA | 18:06 |
62. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | 18:46 |
63. | Viktor Verschaeve | Lotto Soudal | 18:59 |
64. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 19:03 |
65. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
66. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | 19:10 |
67. | Jose Felix Parra | Equipo Kern Pharma | 19:30 |
68. | Louis Vervaeke | Quick-Step Alpha Vinyl | 19:53 |
69. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 20:03 |
70. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 21:00 |
71. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 21:30 |
72. | Sebastian Henao | Astana Qazaqstan Team | 22:48 |
73. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 23:01 |
74. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | 23:20 |
75. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 24:24 |
76. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 24:48 |
77. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 24:50 |
78. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | 25:17 |
79. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | 25:36 |
80. | Luis Angel Mate | Euskaltel-Euskadi | 26:04 |
81. | Fernando Barcelo | Caja Rural-Seguros RGA | |
82. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | 26:23 |
83. | Dries Devenyns | Quick-Step Alpha Vinyl | 26:50 |
84. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 28:26 |
85. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 29:00 |
86. | Hector Carretero | Equipo Kern Pharma | 29:27 |
87. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | 29:43 |
88. | Theo Delacroix | Intermarche-Wanty-Gobert | 30:59 |
89. | Callum Scotson | Team BikeExchange-Jayco | 32:45 |
90. | Jhojan Garcia | Caja Rural-Seguros RGA | 33:00 |
91. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | 34:17 |
92. | Mads Wurtz Schmidt | Israel-Premier Tech | 34:44 |
93. | Mikaël Cherel | AG2R Citroën Team | 35:00 |
94. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | 35:55 |
95. | Jetse Bol | Burgos-BH | 36:11 |
96. | Hugo Toumire | Cofidis | 36:26 |
97. | Francisco Galvan | Equipo Kern Pharma | 36:40 |
98. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | 36:42 |
99. | Antwan Tolhoek | Trek-Segafredo | 37:01 |
100. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | 37:30 |
101. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | 37:47 |
102. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 38:29 |
103. | Casper Pedersen | Team DSM | 39:55 |
104. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 40:44 |
105. | Christopher Juul-jensen | Team BikeExchange-Jayco | 41:17 |
106. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | 41:30 |
107. | Miguel Eduardo Florez | Team Arkea Samsic | 41:37 |
108. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | 42:35 |
109. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 42:39 |
110. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 43:32 |
111. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | 43:54 |
112. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis | 44:19 |
113. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 44:41 |
114. | Antonio Jesus Soto | Euskaltel-Euskadi | 44:55 |
115. | Ander Okamika | Burgos-BH | 45:24 |
116. | Sander Armee | Cofidis | 45:31 |
117. | Will Barta | Movistar Team | 46:02 |
118. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | 46:45 |
119. | Alex Molenaar | Burgos-BH | 48:12 |
120. | Albert Torres | Movistar Team | 48:36 |
121. | Filippo Conca | Lotto Soudal | 49:40 |
122. | Juan Sebastian Molano | UAE Team Emirates | 50:16 |
123. | Alexandr Riabushenko | Astana Qazaqstan Team | 50:49 |
124. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | 52:06 |
125. | Adrià Moreno | Burgos-BH | 52:52 |
126. | Michal Schlegel | Caja Rural-Seguros RGA | 53:37 |
127. | Raul Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 53:52 |
128. | Jacob Hindsgaul | Uno-X Pro Cycling Team | 53:57 |
129. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | 54:26 |
130. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | 55:55 |
131. | Torjus Sleen | Uno-X Pro Cycling Team | 57:31 |
132. | Manuel Penalver | Burgos-BH | 59:12 |
133. | Valerio Conti | Astana Qazaqstan Team | 59:45 |
134. | Ethan Vernon | Quick-Step Alpha Vinyl | 1:00:44 |
135. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | 1:01:43 |
136. | Michael Hepburn | Team BikeExchange-Jayco | 1:01:55 |
137. | Alexandre Delettre | Cofidis | 1:04:43 |
138. | Oier Lazkano | Movistar Team | 1:04:46 |
139. | Idar Andersen | Uno-X Pro Cycling Team | 1:04:59 |
140. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 1:06:53 |
141. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 1:07:04 |
142. | David Dekker | Jumbo-Visma | 1:08:37 |
143. | Martin Laas | Bora-hansgrohe | 1:13:24 |