Danielo - odzież kolarska

Leo Hayter zerwał kontrakt z Team DSM

Team DSM na prezentacji Il Lombardia

Leo Hayter zerwał umowę z Development Team DSM i przeszedł do Axeon Hagens Berman. 20-latek to kolejny zawodnik, który nie wypełnił kontraktu z holenderską formacją.

Kontrakt został rozwiązany ze skutkiem natychmiastowym i 10 stycznia amerykańska formacja poinformowała o pozyskaniu młodego Brytyjczyka.

Hayter w minionym roku zanotował spore postępy i poparł je wygranymi. Na jego koncie znalazły się młodzieżowy wyścig Liege-Bastogne-Liege, a później mistrzostwo Wielkiej Brytanii młodzieżowców w jeździe na czas.

Wydawało się, że jego kariera zmierza w dobrym kierunku, ale wizja Brytyjczyka miała różnić się od wizji młodzieżowego składu Team DSM. Młodszy brat Ethana Haytera chciał trafić do WorldTouru w 2023, jednak zespół nie wyraził zgody na taki krok. 20-latek otrzymał wolną rękę w poszukiwaniu nowego pracodawcy, aby zwolnić miejsce dla innego zawodnika. Po krótkich rozmowach Hayter zdecydował się na przenosiny do Hagens Berman Axeon: kuźni talentów, które dojrzewają pod okiem Axela Merckxa.

Podobny krok pod koniec 2021 roku wykonał Gianmarco Garofoli. Drugi kolarz Giro della Valle d’Aosta Mont Blanc rozwiązał umowę i trafił do młodzieżówki Astany.

Exodus ze struktur Team DSM

Do ekipy DSM w ostatnich sezonach przylgnęła łatka zespołu dobrze prowadzącego młodzież, aczkolwiek niekoniecznie dającego zawodnikom szanse na indywidualne realizowanie pomysłów na swój talent.

Zespół w ostatnich latach opuścili m.in. Tom Dumoulin, Michael Matthews, Mac Hirschi czy Tiesj Benoot. Wszyscy w nowych zespołach przebąkiwali o potrzebie większej swobody i elastyczności ze strony ekipy.

W zimowym sezonie transferowym głośnym echem odbił się transfer utalentowanego Ilana van Wildera.  Belg jawnie wyraził swoje niezadowolenie z pracy ze sztabem szkoleniowym i indywidualnym podejściem do jego osoby. Za pośrednictwem mediów krytykował Team DSM, który według niego m.in. nie dotrzymał obietnicy, co do udziału we Vuelcie (2021), wystawił go z kontuzją, aby nie płacić kary (Vuelta 2020), czy nie dostarczył nowych części do roweru czasowego.

Ostatecznie 21-latek przeszedł do formacji Quick-Step-Alpha Vinyl, która wykupiła jego kontrakt z Team DSM.

Ekipa DSM zakończyła też współpracę z Nicholasem Rochem, który chciał kontynuować karierę w jej barwach. Według Roche’a, zespołowi nie podobało się to, że zadawał pytania o sens niektórych procedur i planów oraz kwestionował sztab ekipy, który zmieniać chciał jego wypracowane doświadczeniem metody.

Nieco inną opinię na temat współpracy między trenerami a zawodnikami w holenderskiej drużynie przedstawił Kevin Vermaerke, z którym rozmawialiśmy w grudniu.

Amerykanin stwierdził, że liczne protokoły i wewnętrzne przepisy nie przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu w strukturze zespołu. Dodał, że nigdzie wcześniej nie spotkał się z takim profesjonalizmem (indywidualna praca z trenerem, dieta) oraz wytyczoną ścieżką kariery. Przy okazji utalentowany 22-latek zauważył jednak, że bardziej doświadczeni mogą widzieć lepiej, co jest dla nich dobre niż sztab szkoleniowy.