X²O Badkamers Trofee 2021/22 #5. Van Aert i Brand kontynuują zwycięski marsz

Wout van Aert i Lucinda Brand wygrali w Herentals piąty wyścig z serii X²O Badkamers Trofee.

Van Aert poradził sobie z Tomem Pidcockiem (Ineos Grenadiers) i Toonem Aertsem (Baloise Trek Lions).

Brand zdominowała wyścig kobiet i na mecie zameldowała się 49 sekund przed Denise Betsemą (Pauwels Sauzen-Bingoal) i 59 sekund przed Annemarie Worst (777).

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzą Aerts oraz Betsema. Kolejne wyścigi zaplanowano w Hamme (22 stycznia), Lille (6 lutego) i Brukseli (13 lutego).

Van Aert 8/9

Wout van Aert wygrał ósmy wyścig na dziewięć startów w tym sezonie. Belg, który podczas zawodów Przełajowego Pucharu Świata w Hulst po defekcie zajął 4. miejsce, dziś potwierdził status najlepszego przełajowca tego sezonu.

Wyścig na prowadzącej błotnistymi, leśnymi ścieżkami trasie w Herentals ułożył się szybko: Van Aert od startu narzucał mocne tempo, a jego koło zdołał utrzymać tylko Aerts. Po pierwszym kółku dojechał Pidcock, a kolejni zawodnicy, w tym Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Corne van Kessel (Tormans-Circus), tracili już kilka sekund.

Mistrz Belgii odjechał samotnie na drugiej rundzie i rywale zobaczyli go dopiero na mecie. Pidcock uciekł Aertsowi, ale Belgowi udało się Brytyjczyka złapać. Lider cyklu X²O Badkamers Trofee na kolejne przyspieszenie nie znalazł odpowiedzi i na mecie zajął trzecie miejsce.

Brand po raz czwarty

Lucinda Brand w Herentals świętowała siódme z rzędu zwycięstwo i czwarte w cyklu X²O Badkamers Trofee.

Holenderka z Baloise Trek Lions odjechała rywalkom na drugiej rundzie i niezagrożona pozostała do mety. Na początku wyścigu warunki próbowała narzucić Betsema, ale zawodniczka Pauwels Sauzen-Bingoal nie była w stanie utrzymać się za mistrzynią świata na stromym podjeździe w lesie. Pecha miała natomiast Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Fenix), którą na pierwszej rundzie zatrzymał defekt.

Brand do mety dojechała sama, niemal minutę przed rywalkami. Holenderka w dorobku ma już 16. zwycięstw w tym sezonie.