Przełaje

Przełajowe Mistrzostwa Europy 2021. Lucinda Brand zdobyła górę VAM

Holenderka Lucinda Brand zakończyła Przełajowe Mistrzostwa Europy ze złotym medalem i tytułem mistrzyni Europy.

Na trasie wokół sztucznego wzgórza VAM-berg w holenderskiej miejscowości Wijster mistrzyni świata pokonała Węgierkę Blankę Vas. Trzecie miejsce zajęła druga z Holenderek Yara Kastelijn.

Na starcie pojawiły się dwie Polki Barbara Borowiecka oraz Antonina Białek. Panie zajęły odpowiednio 24. i 25. miejsce. Sędziowie zdjęli je z trasy na 4. okrążeniu.

Trasa wyścigu przebiegała przez VAM-berg, specjalnie przygotowane wzgórze, którego nachylenie sięga 15%. Wymagająca runda liczyła 2698 metrów, w tym 1911 na trawiastym podłożu, 642 po asfalcie i 145 metrów po bruku. Zawodniczki pokonywały ją 7 razy, na każdej zaliczając 680 metrów wspinaczki i 832 metry zjazdu. Pozostała część drogi była pofałdowana lub płaska.

Przełajowe Mistrzostwa Europy przywitała w sobotę ponura pogoda, choć obyło się bez opadów deszczu.

Początek należał do Węgierki Blanki Vas, która pomimo młodego wieku zdecydowała się na start w elicie. Na drugiej rundzie przyspieszyła mistrzyni świata Lucinda Brand.

Tym atakiem Holenderka zamknęła rywalizację o europejski czempionat. Przez kilka następnych okrążeń utrzymywała kilkadziesiąt sekund przewagi nad rywalkami. Czuła się komfortowo na prowadzeniu i ustrzegła się nawet najmniejszych błędów.

Za plecami liderki trwała walka o pozostałe medale pomiędzy trójką: Blanka Vas, Yara Kastelijn i Ceylin Alvarado. Obrończyni tytułu Alvarado osłabła na ostatnim okrążeniu i straciła szansę na podium. Vas urwała się od Kastelijn na jednym ze stromych podjazdów. Do mety przyjechała z przewagą 6 sekund.

Wyniki Mistrzostw Europy w Kolarstwie Przełajowym 2021 – wyścig elity kobiet (CC), Drenthe:

Redakcja rowery.org and Kacper Wośkowiak

Plan i szczęście Faulkner | Włodarczyk wraca do ścigania | Buchmann rozczarowany

Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.

1 maja 2024, 20:27

La Vuelta Femenina 2024: etap 4. Kristen Faulkner po dniu na rantach

Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.

1 maja 2024, 17:32

Eschborn-Frankfurt 2024. Maxim van Gils wyczuł moment

Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.

1 maja 2024, 17:10

La Vuelta Femenina 2024: etap 3. Marianne Vos wykorzystała szansę

Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) po finiszu z peletonu wygrała w trzecim dniu wyścigu La Vuelta Femenina.

30 kwietnia 2024, 19:44

Pogacar i Majka odliczają godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Rafał Majka pomoże Tadejowi Pogacarowi na Giro d'Italia. Nacer Bouhanni domaga się odszkodowania. Wiadomości z wtorku, 30 kwietnia.

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54