MŚ Flandria 2021. Złoto dla sztafety Niemiec

Reprezentacja Niemiec zdobyła tytuł mistrza świata sztafet mieszanych w jeździe drużynowej na czas.

Srebrny medal przypadł Holendrom, a miejsca na podium dopełnili zawodnicy z Włoch. 10. miejsce zajęła Polska.

13 reprezentacji, w tym biało-czerwoni, stanęło do rozgrywanego po raz drugi na mistrzostwach świata wyścigu sztafet mieszanych. Drużyny składy się z trzech mężczyzn i trójki kobiet, w wieku powyżej 19 lat. Panowie ruszali jako pierwsi, pokonując płaską trasę o długości 22,5 kilometra, prowadzącą z Knokke-Heist do Brugii. Kobiety swoją rundę zaczynały w momencie, gdy linię mety przeciął drugi kolarz z ich sztafety. Kierowały się do Knokke-Heist, zawracając w połowie drogi, na metę w Brugii.

Po raz pierwszy w historii czasówka sztafet mieszanych o medale mistrzostw świata rozegrana została w 2019 roku w Yorkshire, gdzie najlepsza okazała się kadra Holandii. “Pomarańczowi” pokonali wówczas Niemców i Brytyjczyków. Patrząc na składy sztafet, jakie tym razem pojawiały się na starcie, spodziewać się było można podobnych rozstrzygnięć.

Znakomicie na trasie wypadła reprezentacja Niemiec, uzyskując wynik 50 minut i 49 sekund. Jej motorem napędowym był Tony Martin, żegnający się w taki sposób z peletonem – dla “Panzerwagena” środowy wyścig był ostatnim w zawodowej karierze. Poza Martinem Niemcy reprezentowane były przez Nikiasa Arndta i Maximiliana Walscheida oraz Lisę Brennauer, Lisę Klein i Mieke Kröger.

Uzyskany przez Niemców wynik okazał się poza zasięgiem. Żadna inna drużyna nie była w stanie nawiązać do rezultatu wykręconego przez naszych zachodnich sąsiadów. Najwięksi ich rywale, Holendrzy, dość niespodziewanie uzyskali słabszy wynik w męskiej części zmagań, kiedy to po trasie jechali Koen Bouwman, Bauke Mollema i Jos van Emden. Choć startującym po nim kobietom – Annemiek van Vleuten, Ellen van Dijk i Riejanne Markus – udało się nadrobić sporo cennych sekund, to wystarczyło to zaledwie na drugi rezultat.

Walka o brąz toczyła się z kolei pomiędzy Włochami (Marta Cavalli, Elena Cecchini, Elisa Longo Borghini, Edoardo Affini, Filippo Ganna i Matteo Sobrero), a Szwajcarami (Elise Chabbey, Nicole Koller, Marlen Reusser, Stefan Bissegger, Stefan Küng i Mauro Schmid). “Azurri” ostatecznie okazali się lepsi o 0,05 sekundy.

Polska sztafeta, która po raz pierwszy wzięła udział w tej konkurencji na mistrzostwach świata, zajęła ostatecznie 10. miejsce. Nasze barwy reprezentowali Karolina Karasiewicz, Karolina Kumięga i Aurela Nerlo oraz Filip Maciejuk, Damian Papierski i Bartosz Rudyk.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2021 – jazda drużynowa na czas sztafet mieszanych, Knokke-Heist – Brugia (44,5 km):