Torowy Puchar Narodów 2021. Daria Pikulik najlepsza w omnium

Daria Pikulik

Daria Pikulik wygrała zmagania w omnium podczas Torowego Pucharu Narodów w Cali. Reprezentacja Polski  podczas zawodów w Kolumbii wywalczyła również kolejne sześć miejsc na podiach różnych konkurencji torowych.

Polka w kolumbijskim Cali wygrała trzy z czterech wyścigów i zgromadziła na koncie 147 punktów. Dorobek ten pozwolił na komfortowe zwycięstwo nad Ukrainką Tetyaną Klimchenko (118 pkt) oraz Kolumbijką Liną Marcelę Hernandez (116 pkt).

Pikulik do zmagań przystępowała jako faworytka. Polka wygrała scratch, na trzecim miejscu zakończyła wyścig tempowy, a do wyścigu punktowego przystąpiła jako liderka, po zwycięstwie w eliminatorze. W finałowej odsłonie omnium Polka punktowała na wszystkich ośmiu lotnych finiszach, trzy wygrała i obroniła prowadzenie.

Torowy Puchar Narodów to seria organizowana pod auspicjami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), która od tego sezonu zastępuje cykl Torowego Pucharu Świata. Wyścigi torowców zamiast ograniczać się do jesieni i zimy, rozłożone są teraz na cały rok, a inauguracyjna seria miała zostać rozegrana na welodromach w walijskim Newport, w Hongkongu, w Petersburgu i w kolumbijskim Cali. Jak dotąd przeprowadzono zawody w Hongkongu i Petersburgu, aczkolwiek oba przy wybrakowanej obsadzie.

Cali: pięć miejsc na podium reprezentacji Polski

Na welodromie w Cali Patryk Rajkowski wywalczył drugie miejsce w wyścigu na kilometr. Polak w finale dystans 1000 metrów pokonał w 1:00.240, 246 tysięcznych gorzej od Nicholasa Paula z Trynidadu i Tobago. Podium dopełnił Kolumbijczyk Santiago Ramirez Morales (1:00.464).

Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak wywalczyły drugie miejsce w sprincie drużynowym. Polki w finale uległy Kolumbijkom Marthcie Bayonie Pinedzie, Juliannie Gavirii Rendon oraz Yarli Mosquerze Quiceno. W zmaganiach startowało pięć zespołów.

Łoś i Karwacka w sprincie indywidualnym zajęły odpowiednio 9. i 11. miejsca.

Reprezentacja Polski w składzie Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Wiktoria Pikulik i Nikola Wielowska zajęła także drugie miejsce w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Polki w finale zostały szybko dogonione przez zespół Kanady.

Nikola Płosaj zajęła trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym kobiet. Polka przegrała tylko z Meksykanką Yarelii Acevedo Mendozą oraz z Ukrainką Ksenią Fedotovą.

Trzecie miejsce w wyścigu na 500 metrów zajęła też Nikola Sibiak, która musiała uznać wyższość Kolumbijki Marthy Bayony Pinedy oraz Francuzki Mathilde Gros.

Trzecie miejsce w sprincie drużynowym wywalczyli za to Mateusz Miłek, Patryk Rajkowski i Daniel Rochna. Polski tercet w finałowym biegu zapisał wynik 43.830 i wyraźnie pokonał Czechów: Mateja Bohuslavka, Dominika Topinkę i Robina Wagnera.

Rochna i Rajkowski zajęli odpowiednio 6. i 9. miejsca w keirinie.

Reprezentacja Polski ostatniego dnia rywalizacji liczyć może jeszcze na dobry występ Darii i Wiktorii Pikulik w madisonie.