Mistrzostwa Europy MTB 2021. Ferrand-Prevot i Forster złoci w wyścigach cross-country

Pauline Ferrand-Prevot i Lars Forster zostali w serbskim Nowym Sadzie mistrzami Europy w kolarstwie górskim cross-country.

Francuzka obroniła tytuł z 2020 roku i pokonała Holenderki: o 1:19 Anne Terpstrę i o 1:39 Anne Tauber. Maja Włoszczowska walczyła o medal, ale defekt zepchnął ją na dalszą pozycję i Polka start zakończyła na 8. miejscu.

Szwajcar powtórzył sukces z 2018 roku i pokonał w wyścigu mężczyzn o 3 sekundy Duńczyka Sebastiana Carstensena oraz o 4 sekundy swojego rodaka Filippo Colombo. Bartłomiej Wawak do zwycięzcy stracił 1:45 i wywalczył 16. miejsce.

W wyścigu kobiet 23. była Paula Gorycka (+6:53), 27. Katarzyna Solus-Miśkowicz (+9:13), a zmagań nie ukończyła Aleksandra Podgórska.

W wyścigu mężczyzn 33. przyjechał Filip Helta (+4:30), a 35. Krzysztof Łukasik (+5:34).

Kategorie młodzieżowe i juniorskie

Najlepszą orliczką Starego Kontynentu okazała się Austriaczka Mona Mitterwallner, która na metę wjechała minutę przed Holenderką Puck Pieterse i Niemką Ronją Eibl.

Matylda Szczecińska wyścig ukończyła na 11. miejscu, ze stratą 4:41. Milena Drelak straciła jedno okrążenie do zwyciężczyni.

Rywalizację orlików wygrał Szwajcar Joel Roth, który na finiszu pokonał Włocha Juriego Zanottiego i Niemca Davida Lista.

Mateusz Nieboras finiszował 25. (+3:17), a Stanisław Nowak zakończył zmagania na 50. miejscu (+6:55).

Złoty medal w gronie juniorek wywalczyła Francuzka Line Burquier. Podium dopełniły Włoszka Sara Cotinovis i Szwajcarka Lea Huber.

Polki – Kinga Żur i Katarzyna Praszczalek – zajęły odpowiednio 22. i 24. miejsca, ze stratami 8:17 i 8:40.

Najlepszym juniorem okazał się Ukrainiec Oleksandr Hudyma, który na podium stanął obok Szwajcara Romana Holzera i Francuza Alexandre’a Martinsa.

Filip Brzóska wyścig zakończył na 41. miejscu (+6:51), a Maksymilian Wiśniowski na 44. (+7:54).