Pierwszy dzień, dwa etapy Sowiogórski Tour 2021

Jazda indywidualna na czas na dystansie 5,6 km otworzyła drugą edycję Sowiogórskiego Touru.

Pierwszy etap wśród juniorów wygrał Hubert Grygowski, zawodnik UKS Copernicus Toruń. Najlepszy czas wśród juniorek wykręciła Elisabeth Ebras z reprezentacji Estonii, a w kategorii kobiety open najszybciej trasę czasówki pokonała Aurela Nerlo, w tym sezonie reprezentująca barwy TKK Pacific Toruń – Nestlé Fitness Cycling Team.

Trasę czasówki z uwagi na uwarunkowania organizacyjne skrócono w stosunku do planowanej o ponad 1,5 km. W „etapie prawdy” najpoważniejszym rywalem zawodniczek i zawodników okazał się nie tylko czas, ale i wiatr nie napotykający na otwartej przestrzeni Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” na żadne przeszkody.

Wśród juniorów długo prowadził Michał Pomorski (Warszawski Klub Kolarski) i wydawał się z tym osiągnięciem niezagrożony. Ostatecznie zajął drugie miejsce, a podium dopełnił Maksymilian Radosz (KS Społem Łódź).

W kategorii juniorka prym wiodły Estonki, obok Elisabeth na podium stanęła Elina Tasane, trzecie miejsce wywalczyła Agata Kowalska (UKS Copernicus – CCC – SMS Toruń).

W rywalizacji pań Aurela Nerlo, która na trasę wyjechała jako 28. (na 49 zawodniczek), wysoko postawiła poprzeczkę rywalkom. Dopiero startująca jako ostatnia mistrzyni Polski Karolina Karasiewicz zbliżyła się do tego wyniku, ulegając teamowej koleżance o zaledwie 41 setnych sekundy. Ponad dwie sekundy straciła do liderki Agnieszka Skalniak-Sójka (MAT Atom Deweloper Wrocław – Fundacja BB).

Drugą tego dnia część ścigania w ramach Sowiogórski Tour poprzedziła prezentacja ekip i dekoracja najlepszych zawodników porannego etapu, która odbyła się na dzierżoniowskim rynku. Kolarstwo bezkonfliktowo przeplatało się z motoryzacją, tego dnia w Dzierżoniowie odbywał się V Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych.

Drugi etap rozpoczął się od blisko 5-kilometrowego startu honorowego. Do pokonania zawodniczki i zawodnicy mieli „zaledwie” 12 km trasy, która miejscami miała nachylenie 12-14%, a od Ostroszowic prowadziła już tylko pod górkę. Selekcja nastąpiła krótko po starcie ostrym, szczególnie że chęć ustawienia się z przodu na wąskiej drodze szybko doprowadziła do – szczęśliwie niegroźnej w skutkach – kraksy. Peleton rozciągnął się, a różnica między pierwszym a ostatnim juniorem na mecie wyniosła ponad 10 minut.

W tej kategorii, po finiszu z niewielkiej grupki, wygrał Mikołaj Szulik z UKS Avatar przed Michałem Żelazowskim (KTK Kalisz) i Michałem Pomorskim (Warszawski Klub Kolarski). Ten ostatni objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, w której wyprzedza zawodnika z Kalisza i Huberta Grygowskiego.

Wśród zawodniczek finałową potyczkę wygrała Monika Brzeźna (MAT Atom Deweloper Wrocław), o błysk szprychy wyprzedzając na mecie Dorotę Przęzak ( TKK Pacific Toruń – Nestlé Fitness Cycling Team), która ma bardzo dobry sezon. Zaatakowała zbyt wcześnie i nie zdołała dowieźć przewagi do mety, ale przegrany pojedynek na Przełęczy Woliborskiej nie przeszkodził zawodnicze „Pacyfiku” w objęciu prowadzenia w klasyfikacji generalnej Sowiogórskiego Tour.

Monika Brzeźna, druga w „generalce”, ma do Doroty 13 sekund straty. Trzecia jest Agnieszka Skalniak-Sójka, która to samo miejsce zajęła na drugim etapie.

Ostatni etap sowiogórskiej etapówki, który zostanie rozegrany na pętli wokół Ostroszowic, zapowiada się na intensywną i interesującą rozgrywkę między dwoma największymi kobiecymi ekipami w Polsce, których zawodniczki właściwie walczą u siebie, przed swoimi kibicami. Będzie na tę walkę trochę czasu, bo elita kobiet i orliczki (a także juniorzy) będą miały do pokonania 104 km z sumą przewyższeń blisko 2000 m.

Juniorki staną do niedzielnego etapu, liczącego 69,6 km, z Julią Wudniak z KS Romet Bydgoszcz jako liderką klasyfikacji generalnej i zarazem zwyciężczynią ścigania pod Przełęcz Woliborską. Jako druga na mecie zameldowała się Agata Kowalska z „Copenicusa”, a trzecia kreskę przekroczyła Julia Dąbrowska z UKS Avatar.

Wśród amatorów, dla których był to pierwszy etap, wygrał Kamil Gromnicki, drugi był Krzysztof Paluszek, a trzeci Kamil Kostek.