Danielo - odzież kolarska

Śladem pielgrzymów. Zapowiedź Vuelta a Espana 2021

Wielkie Toury, akt trzeci. Po przewidywalnych sukcesach Egana Bernala w Giro d’Italia i Tadeja Pogacara w Tour de France, już tylko Vuelta a Espana może zgotować niespodziankę. W sobotę rusza walka o czerwoną koszulkę.

3417 kilometrów, trasą północ-południe-północ, przez 8 górskich finiszy, w tym intrygujące odkrycie Alto de Gamoniteiro, sześć płaskich etapów i dwa odcinki jazdy na czas. Tak prezentuje się trasa 76. edycji wyścigu Vuelta a Espana, który 14 sierpnia rozpocznie się w Burgos.

Kolarze wyruszą z leżącego na drodze św. Jakuba miasta Burgos i po ponad 3000 kilometrach wrócą na północ Hiszpanii, aby trzytygodniową wyprawę zakończyć w Santiago del Compostela. “Pielgrzymka” ta, jak co roku, wiedzie trudną i górską trasą.

Organizatorzy Vuelta a Espana kontynuują sprawdzony w ostatnich latach przepis na widowiskowy wyścig. Trasa zaprojektowana jest z myślą o góralach, choć w tym roku znajdzie się kilka szans dla sprinterów. Krótkie ścianki w finałach równoważą liczne długie wspinaczki, również te zupełnie peletonowi nieznane. W sierpniowej spiekocie szykuje się festiwal ścigania po górach między zawodnikami, którzy w tym roku osiągnęli już znaczące sukcesy, aczkolwiek znajdzie się kilku kolarzy celujący pierwszy w karierze znaczący sukces w Grand Tourze.

W rywalizacji zobaczymy dwóch Polaków: Rafała Majkę (UAE Team Emirates) oraz mającego od niedawna polskie obywatelstwo i licencję, Cesare Benedettiego (Bora-hansgrohe).

Trasa Vuelta a Espana 2021

 

Po raz kolejny organizatorzy najmłodszego Wielkiego Touru postawili na innowacje. Aż cztery etapy zakończą się na zupełnie nieznanych podjazdach, ale w programie nie zabraknie doskonale znanych akcentów. Tym razem większy nacisk położono na trzeci tydzień rywalizacji, natomiast finał ominie stołeczny Madryt i jego okolice.

Pierwszy tydzień

Ściganie zainauguruje krótka czasówka po ulicach Burgos. Przedłużony prolog wystartuje z wnętrza katedry, co upamiętnia 800-lecie jej budowy. Pierwszy górski finisz, Picon Blanco (7,2 km; 9,35%), znany jest z mniejszego wyścigu Vuelta a Burgos i w programie widnieje już na trzecim etapie. Następnie kolarze skierują się na południe Hiszpanii. Na przelotowych odcinkach w odkrytym terenie karty mogą rozdawać porywisty wiatr i słoneczna spiekota.

Szóstego dnia, tuż przy wybrzeżu Morza Śródziemnego, wyrośnie murito Alto de la Montana de Cullera. Na następnym etapie peleton zmierzy się z pagórkowatym etapem, który zwieńczy stromy Balcon di Alicante (ostatnie 4,4 km przy średnim nachyleniu 8,3%).

Przed pierwszym dniem przerwy czeka trudny odcinek na granicy Murcji i Andaluzji. Ponad 4500 metrów przewyższenia zamknie wspinaczka na Alto de Velefique (13,2 km; 6,4%).

Drugi tydzień

Drugi tydzień zacznie się od kilku pagórkowatych odcinków na słonecznym południu, które będę idealnym miejscem do zawiązania skutecznego odjazdu.

Na początek weekendu, na etapie 14., peleton zajrzy od Estremadury, gdzie zaplanowano wymagający finisz na podjeździe Pico Villuercas (14,5 km, 6,2%). Następny odcinek poprowadzi z Navalmoral de la Mata do El Barraco, skąd pochodził “El Chava” Jose Maria Jimenez. Po drodze wyrośnie kilka górskich premii, które będę idealnym miejscem do ataku z dalszej odległości.

Finałowy tydzień

W trzecim tygodniu wyścig powróci na północ Hiszpanii, a konkretnie do Kantabrii. Tam czeka rozgrzewkowy etap, który połączy nadmorskie miejscowości Laredo i Santa Cruz de Bezana. Stamtąd kolarze skierują się do Asturii, która będzie gospodarzem ostatnich dwóch wysokogórskich finiszy. Siedemnasty odcinek zakończy się na doskonale znanym podjeździe Lagos de Covadonga (12,5 km; 6,9%), powracającym po 3 latach przerwy. Następnego dnia przed kolarzami wyrośnie prawdziwy gigant Alto de Gamoniteiro (15 km; 9,7%), enigmatyczny podjazd, który po raz pierwszy pojawi się na trasie kolarskiego wyścigu. To zapowiedź walki na całego o podium Vuelta a Espana.

Przedostatni etap wystartuje z Sanxenxo i zakończy w Mos, czyli rodzinnej miejscowości byłego zwycięzcy Tour de France, Oscara Perreiro. Na jego rodzinnych drogach wyrośnie wiele mniejszych podjazdów o dużym nachyleniu, a finał przewidziano na wspinaczce na punkt widokowy Castro de Herville (9,7 km; 4,8%).

Zwycięzcę poznamy 5 września w znanym ośrodku pielgrzymkowym Santiago de Compostela, gdzie w tym roku hucznie obchodzony będzie Xacobeo, czy Rok Święty Jakubowy. Organizatorzy zaplanowali wymagającą czasówkę o długości 34 kilometrów, która ostatecznie rozstrzygnie losy wyścigu. W 1993 roku na podobnej trasie zaciętą walkę stoczyli ze sobą Alex Zülle i Tony Rominger, z której zwycięsko wyszedł drugi ze Szwajcarów.

Vuelta a Espana 2021 dzień po dniu

14 sierpnia – etap 1: Burgos-Katedra – Burgos-Katedra (7,1 km; jazda indywidualna na czas)

Profil 1. etapu Vuelta a Espana 2021

Wieczorna jazda indywidualna na czas o długości 7 kilometrów. 184 kolarzy będzie co minutę wyruszać z przedsionka katedry w Burgos, wspinając się na górską premię 3. kategorii (2,5 km; 3,2%). Po krótkim zjeździe płaski odcinek zaprowadzi z powrotem przed katedrę.

15 sierpnia – etap 2: Caleruega – Burgos-Gamonal (166,7 km)

Profil 2. etapu Vuelta a Espana 2021

Peleton pozostanie w prowincji Burgos, a trasa otworzy pierwszą z sześciu szans przed sprinterami. Wygląd na spokojny dzień na Vuelta a Espana.

16 sierpnia – etap 3: Santo Domingo de Silos – Picon Blanco (202,8 km)

Profil 3. etapu Vuelta a Espana 2021

Typowy dla hiszpańskiego Wielkiego Touru górski odcinek, wrzucony w początkową fazę wyścigu. Peleton znajdzie się na północy prowincji Burgos, po lekko pagórkowatej części finiszując na stromym, debiutującym na trasie Picon Blanco (7,6 km; 9,35%, maks. 18%).

17 sierpnia – etap 4: El Burgo de Osma – Molina de Aragon (163,9 km)

Profil 4. etapu Vuelta a Espana 2021

Płaski etap na południe, przez centrum Półwyspu Iberyjskiego. Niczym nieosłonięty teren grozi mordęgą na wietrze i powstawaniem rantów. Kolarze wjadą w region autonomiczny Kastylia-La Mancha, a ostatni kilometr w Molina de Aragon nieznacznie poprowadzi pod górę.

18 sierpnia – etap 5: Taracón – Albaceste (184,4 km)

Profil 5. etapu Vuelta a Espana 2021

Kolejny przelotowy odcinek przez środek Hiszpanii. Może mocno dmuchnąć, a na pewno będzie piekielnie ciepło, czego konsekwencje wielu odczuje w następnych dniach.

19 sierpnia – etap 6: Requena – Alto de la Montana de Cullera (158,3 km)

Profil 6. etapu Vuelta a Espana 2021

Znak firmowy Vuelta a Espana i zapowiedź emocjonującej końcówki. Wyścig zjeździe na wschodnie wybrzeże, a na koniec wyrośnie ścianeczka Cullera (1,9 km; 9,4%).

20 sierpnia – etap 7: Gandia – Balcon de Alicante (152 km)

Profil 7. etapu Vuelta a Espana 2021

Górski etap w prowincji Alicante. 152 kilometry, sześć górskich premii, 3670 metrów przewyższenia. Końcówka pod drugi nowy finałowy podjazd w tegorocznej edycji, Balcon de Alicante (8,4 km; 6,2%), wpłynie na układ klasyfikacji generalnej. 

21 sierpnia – etap 8: Santa Pola – La Manga del Mar Menor (173,7 km)

Profil 8. etapu Vuelta a Espana 2021

Sprinterski dzień, prowadzący przez śródziemnomorskie kurorty na półwysep La Manga del Mar Menor, usytuowany niedaleko Murcji.

22 sierpnia – etap 9: Puerto Lumbreras – Alto de Velefique (188 km)

Profil 9. etapu Vuelta a Espana 2021

Na zakończenie pierwszego tygodnia wyścigu trudny odcinek w Andaluzji. Ponad 4500 metrów przewyższenia, ze stromym w środkowej części Alto Collado Venta Luisa (29 km; 4,4%) i finiszem na Alto de Velefique (13,2 km; 6,4%) w prowincji Almeria. 

23 sierpnia (poniedziałek) – pierwszy dzień przerwy

24 sierpnia – etap 10: Roquetas de Mar – Rincón de la Victoria (190,3 km)

Profil 10. etapu Vuelta a Espana 2021

Rajd wzdłuż andaluzyjskiego wybrzeża – Costa del Sol – do turystycznej mekki Rincón de la Victoria. Niespełna 30 kilometrów przed metą trasa odbije na Puerto de Almachar (10,9 km; 4,9%), co wskazuje na uciekinierów.

25 sierpnia – etap 11: Antequera – Valpenas de Jaen (133,6 km)

Profil 11. etapu Vuelta a Espana 2021

Jeszcze jeden dzień w Andaluzji i jeszcze jeden pod ucieczkę. Krótki i górzysty odcinek zakończą Puerto de Locubin (8,8 km; 5%) oraz znana ścianeczka w Valpenas de Jaen (800 m; 20%).

26 sierpnia – etap 12: Jaen – Kordoba (175 km)

Profil 12. etapu Vuelta a Espana 2021

Następny przelotowy i upalny odcinek, z metą w Kordobie. 25 kilometrów przed metą pojawi się wspinaczka na przełęcz o intrygującej nazwie 14% (7,2 km; 5,6%). 

27 sierpnia – etap 13: Belmez – Villanueva de la Serena (203,7 km)

Profil 13. etapu Vuelta a Espana 2021

Po Andaluzji czas na Estremadurę. Płaski etap zaprowadzi do Villanueva de la Serena, a na mecie jako pierwsi spodziewani są sprinterzy.

28 sierpnia – etap 14: Don Benito – Pico Villuercas (165,7 km)

Profil 14. etapu Vuelta a Espana 2021

Sobotni górski test w regionie Estremadura. W połowie trasa nogi zapieką na ściance Collado de Ballesteros (2,8 km; 14%), natomiast na koniec pozostawiono trzeci nowy podjazd – Pico Villuercas (14,5 km, 6,2%).

29 sierpnia – etap 15: Navalmoral de la Mata – El Barraco (197,5 km)

Profil 15. etapu Vuelta a Espana 2021

Górski etap po przełęczach Kastylii i León. Długie Alto de Centenera (15,1 km; 5,5%) i Puerto do Mijares (20,4 km; 5,4%) nie powinny z racji nachylenia zrobić większego wrażenia na czołówce wyścigu, dlatego celem wielu będzie zabranie się w odjazd.

30 sierpnia (poniedziałek) – drugi dzień przerwy

31 sierpnia – etap 16: Laredo – Santa Cruz de Bezana (180 km)

Profil 16. etapu Vuelta a Espana 2021

Łagodne wejście w ostatni tydzień Vuelty. Kantabryjski odcinek do Santa Cruz de Bezana powinien należeć do jednego ze sprinterów albo, w alternatywnym scenariuszu, do uciekiniera.

1 września – etap 17: Unquera – Lagos de Covadonga (185,8 km)

Profil 17. etapu Vuelta a Espana 2021

Klasyczny andaluzyjski etap do jezior Covadonga (12,5 km; 6,9%). Nieregularne podejście, na którym w 2014 roku zwyciężył Przemysław Niemiec, zostanie poprzedzone przez pokonywaną dwa razy ściankę La Collada Llomena (7,6 km; 9,3%).

2 września – etap 18: Salas – Alto de Gamoniteiro (162,6 km)

Profil 18. etapu Vuelta a Espana 2021

Królewski etap, 163 kilometry i ponad 4500 metrów przewyższenia. W programie trzy bardzo strome podjazdy: Puertu de San Llaurienzu (9,9 km; 8,6%), Altu de La Cobertoria (7,9 km; 8,6%) i nowy andaluzyjski gigant Altu d’El Gamoniteiru (14,6 km; 9,8%). Podjazd nie jest aż tak stromy jak legendarny Angliru, lecz niewiele tu ustępuje i jest wyraźnie dłuższy. Nie będzie zmiłowania.

3 września – etap 19: Tapia – Monforte de Lemos (191,2 km)

Profil 19. etapu Vuelta a Espana 2021

Galicyjski, przelotowy odcinek to zapowiedź lżejszego dnia dla faworytów Vuelta a Espana. Dzień dla uciekinierów raczej pewny, ponieważ sprinterzy nie przejadą górzystego początku.

4 września – etap 20: Sanxenxo – Mos-Castro de Herville (202,2 km)

Profil 20. etapu Vuelta a Espana 2021

Górzysty etap, z finałem na nieregularnej drodze do punktu widokowego Castro de Herville (9,7 km; 4,8%). Czołówka wyścigu będzie myślami przy ostatnim etapie, dlatego znów zapowiada się na duży odjazd.

5 września – etap 21: Padron – Santiago de Compostela (33,8 km; jazda indywidualna na czas)

Profil 21. etapu Vuelta a Espana 2021

Tak jak w 2014 roku Vuelta zakończy się jazdą indywidualną na czas do ośrodka pielgrzymkowego Santiago de Compostela. Trasa nie jest całkiem płaska, a 3400 kilometrów w nogach nie pozostaną bez wpływu na wynik tych ostatnich 34 kilometrów.

Obsada Vuelta a Espana

Opromieniony złotym medalem olimpijskim w wyścigu jazdy indywidualnej na czas po trzeci z rzędu tytuł przyjeżdża do Hiszpanii Primoz Roglic. Lider Jumbo-Visma celował w tym roku w Tour de France, który zakończył już w pierwszym tygodniu, z powodu dolegliwości po kraksie. Słoweńcowi drogi na Półwyspie Iberyjskim dotąd bardzo sprzyjały, a motywacji nie powinno mu zabraknąć. I silnej ekipy, gdyż może liczyć na Sama Oomena, Seppa Kussa, czy Stevena Kruijswijka.

Roglic w zeszłym roku do końca o zwycięstwo walczył z Richardem Carapazem. Drugi złoty bohater z Tokio zajął trzecie miejsce w Tour de France, dlatego trudno zakładać, że forma Ekwadorczyka pozostanie równie wysoka. W grupie Ineos Grenadiers należy więcej spodziewać się po tegorocznym triumfatorze Giro d’Italia, Eganie Bernalu, oraz po Adamie Yatesie, dla którego to pierwszy Wielki Tour w sezonie. Pozytywnie może też zaskoczyć Pavel Sivakov.

Po miejsce na podium wystartuje wciąż niespełniony w Grand Tourach Mikel Landa. Baskowi ekipa Bahrain Victorious zapewniła klasowych pomocników, takich jak Damiano Caruso, Mark Padun i Wout Poels. Ci powinni powalczyć też o etapowe zwycięstwa, gdyż forma w zespole ostatnio wszystkim równo dopisuje. 

Miguel Angel Lopez musi wyrzucić z pamięci fatalny występ na Tour de France i udowodnić, że wciąż pozostaje klasowym grandtourowcem. Jeżeli nie, to Kolumbijczykowi w Movistar Team pozostanie praca dla Enrica Masa.

O podium marzą również trzeci kolarz zeszłorocznej Vuelty, Hugh Carthy (EF Education-Nippo) oraz Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech). Na powtórkę miejsca w top10 liczą David de la Cruz (UAE Team Emirates), wspomagany przez Rafała Majkę, oraz Felix Großschartner (Bora-hansgrohe), na którego pojedzie drugi Polak na liście startowej, Cesare Benedetti. W pierwszej dziesiątce wyścigu chcą się również zmieścić jadący po raz pierwszy jako lider swojej drużyny Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), triumfator klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana 2015, żegnający się tym wyścigiem z zawodowym sportem Fabio Aru (Qhubeka-NextHash) oraz Guillaume Martin (Cofidis).

Sprinterzy

Vuelta nigdy nie przyciągała na start wielu sprinterów, ale sześć płaskich etapów zachęciło do przyjazdu kilku z nich.

Arnaud Demare (Groupama-FDJ) i Michael Matthews (Team BikeExchange) spróbują się odegrać za nieudany dla nich Tour de France, natomiast Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick-Step) nic by nie miał przeciwko powtórce z Vuelty 2019, gdy wygrał dwa etapy. 

Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) wygrał na Vuelcie w minionym sezonie, a Martin Laas (Bora-hansgrohe) i Luka Mezgec (Team BikeExchange) mają nadzieję dokonać tego po raz pierwszy.

Młodzi gniewni

Na trasie Vuelty zobaczymy trzech złotych medalistów z Tokio, gdyż obok Carapaza i Roglica wystąpi mistrz olimpijski w kolarstwie górskim Thomas Pidcock. Kolarz Ineos Grenadiers zadebiutuje w Grand Tourze i z pewnością będzie starał się zaznaczyć swoją obecność w wyścigu. Tego samego można oczekiwać po trzech innych młodych debiutantach: Quinnie Simmonsie (Trek-Segafredo), Andreasie Kronie (Lotto Soudal) i Maurim Vansevenancie (Deceuninck-Quick Step).

Lista startowa Vuelta a Espana 2021

Klasyfikacja końcowa Vuelta a Espana 2020:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Primož RoglicJumbo-Visma72:46:12
2.Richard CarapazIneos Grenadiers00:24
3.Hugh CarthyEF Pro Cycling01:15
4.Dan MartinIsrael Start-Up Nation02:43
5.Enric MasMovistar Team03:36
6.Wout PoelsBahrain-McLaren07:16
7.David de La CruzUAE Team Emirates07:35
8.David GauduGroupama-FDJ07:45
9.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe08:15
10.Alejandro ValverdeMovistar Team09:34
11.Aleksandr VlasovAstana Pro Team09:36
12.George BennettJumbo-Visma14:04
13.Mikel NieveMitchelton-Scott14:47
14.Guillaume MartinCofidis, Solutions Crédits15:07
15.Sergio HenaoUAE Team Emirates15:36
16.Sepp KussJumbo-Visma16:26
17.Mattia CattaneoDeceuninck-Quick Step17:45
18.Marc SolerMovistar Team21:01
19.Gorka IzagirreAstana Pro Team21:46
20.Gino MaderNTT Pro Cycling43:39
21.Georg ZimmermannCCC Team45:40
22.Will BartaCCC Team50:04
23.Luis Angel MateCofidis, Solutions Crédits55:06
24.Kobe GoossensLotto Soudal1:02:57
25.Nick SchultzMitchelton-Scott1:03:46
26.José HerradaCofidis, Solutions Crédits1:05:17
27.Esteban ChavesMitchelton-Scott1:09:51
28.Bruno ArmirailGroupama-FDJ1:10:22
29.Ion IzagirreAstana Pro Team1:12:12
30.Carlos VeronaMovistar Team1:13:22
31.Clément ChampoussinAG2R La Mondiale1:21:20
32.Joaquín Rojas JoséMovistar Team1:22:36
33.Michael ValgrenNTT Pro Cycling1:29:17
34.Michael WoodsEF Pro Cycling1:29:26
35.Robert GesinkJumbo-Visma1:30:31
36.Nans PetersAG2R La Mondiale1:30:35
37.Robert PowerTeam Sunweb1:33:58
38.Dorian GodonAG2R La Mondiale1:42:00
39.Nelson OliveiraMovistar Team1:42:02
40.Michael StorerTeam Sunweb1:43:56
41.Thymen ArensmanTeam Sunweb1:49:10
42.Juan Pedro LopezTrek-Segafredo1:51:00
43.Angel MadrazoBurgos-BH1:54:24
44.Rui CostaUAE Team Emirates1:54:48
45.Romain SicardTeam Total Direct Energie1:55:44
46.Jonas VingegaardJumbo-Visma1:57:00
47.Imanol ErvitiMovistar Team1:57:22
48.Mark DonovanTeam Sunweb1:58:52
49.Dylan van BaarleIneos Grenadiers1:59:36
50.Julen AmezquetaCaja Rural-Seguros RGA1:59:58
51.Lennard HofstedeJumbo-Visma1:59:59
52.Andrey AmadorIneos Grenadiers2:10:34
53.Santiago BuitragoBahrain-McLaren2:14:34
54.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott2:15:16
55.Jasha SutterlinTeam Sunweb2:16:38
56.Jan HirtCCC Team2:20:00
57.Gonzalo SerranoCaja Rural-Seguros RGA2:20:05
58.Merhawi KudusAstana Pro Team2:20:11
59.Niklas EgTrek-Segafredo2:24:36
60.Michel RiesTrek-Segafredo2:25:50
61.Jonathan LastraCaja Rural-Seguros RGA2:29:21
62.Iván Ramiro SosaIneos Grenadiers2:30:01
63.Oscar CabedoBurgos-BH2:30:26
64.Omar FraileAstana Pro Team2:33:31
65.Julien SimonTeam Total Direct Energie2:35:29
66.Anthony RouxGroupama-FDJ2:36:06
67.Magnus CortEF Pro Cycling2:38:21
68.Olivier Le GacGroupama-FDJ2:41:22
69.Ide SchellingBora-hansgrohe2:46:53
70.Stan DewulfLotto Soudal2:48:18
71.Jhojan GarciaCaja Rural-Seguros RGA2:48:52
72.Reto HollensteinIsrael Start-Up Nation2:51:56
73.Willie SmitBurgos-BH2:52:11
74.Dion SmithMitchelton-Scott2:54:19
75.Alex AranburuAstana Pro Team2:54:43
76.Robert StannardMitchelton-Scott2:56:02
77.Jorge ArcasMovistar Team2:58:22
78.Tim WellensLotto Soudal3:05:52
79.Paul OurselinTeam Total Direct Energie3:06:13
80.Jetse BolBurgos-BH3:13:59
81.Victor LafayCofidis, Solutions Crédits3:18:11
82.Koen de KortTrek-Segafredo3:18:29
83.Jannik SteimleDeceuninck-Quick Step3:18:31
84.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step3:18:33
85.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates3:21:10
86.Jonathan HivertTeam Total Direct Energie3:22:59
87.Valentin FerronTeam Total Direct Energie3:24:10
88.Callum ScotsonMitchelton-Scott3:24:18
89.Jesús EzquerraBurgos-BH3:25:04
90.Alexandr RiabushenkoUAE Team Emirates3:26:12
91.Alfred WrightBahrain-McLaren3:27:20
92.Aritz BaguesCaja Rural-Seguros RGA3:29:48
93.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team3:30:29
94.Stefan de BodNTT Pro Cycling3:30:39
95.Cameron WurfIneos Grenadiers3:31:14
96.Tosh van der SandeLotto Soudal3:31:47
97.Pierre-Luc PerichonCofidis, Solutions Crédits3:32:01
98.Chris FroomeIneos Grenadiers3:32:14
99.Ricardo VilelaBurgos-BH3:32:34
100.Brent van MoerLotto Soudal3:33:40
101.Ivo OliveiraUAE Team Emirates3:38:14
102.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step3:43:45
103.Reinardt Janse van RensburgNTT Pro Cycling3:43:49
104.Rémy MertzLotto Soudal3:44:39
105.Logan OwenEF Pro Cycling3:45:14
106.Omer GoldsteinIsrael Start-Up Nation3:45:59
107.Carlos BarberoNTT Pro Cycling3:46:30
108.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal3:48:30
109.Paul MartensJumbo-Visma3:48:59
110.Matteo BadilattiIsrael Start-Up Nation3:49:49
111.Scott DaviesBahrain-McLaren3:52:18
112.Max KanterTeam Sunweb3:53:44
113.Tejay van GarderenEF Pro Cycling3:56:19
114.Juan Felipe OsorioBurgos-BH3:56:27
115.Łukasz WiśniowskiCCC Team3:57:14
116.Jefferson Alveiro CepedaCaja Rural-Seguros RGA3:57:46
117.Jon AberasturiCaja Rural-Seguros RGA3:59:53
118.Michał PalutaCCC Team4:02:49
119.Rui OliveiraUAE Team Emirates4:03:39
120.Enrico GasparottoNTT Pro Cycling4:05:45
121.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step4:06:02
122.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe4:06:11
123.Andreas SchillingerBora-hansgrohe4:06:15
124.Emīls LiepinsTrek-Segafredo4:07:22
125.James PiccoliIsrael Start-Up Nation4:08:40
126.Julius van Den BergEF Pro Cycling4:09:53
127.Ian GarrisonDeceuninck-Quick Step4:10:26
128.Alex MolenaarBurgos-BH4:12:35
129.Rory SutherlandIsrael Start-Up Nation4:14:17
130.Benjamin DyballNTT Pro Cycling4:16:20
131.Pascal AckermannBora-hansgrohe4:16:49
132.Mitchell DockerEF Pro Cycling4:17:56
133.Lorrenzo ManzinTeam Total Direct Energie4:19:58
134.Emmanuel MorinCofidis, Solutions Crédits4:20:39
135.Alex EdmondsonMitchelton-Scott4:23:51
136.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie4:36:59
137.Sam BennettDeceuninck-Quick Step4:39:06
138.Kevin InkelaarBahrain-McLaren4:39:48
139.Mihkel RaimIsrael Start-Up Nation4:46:31
140.Martin LaasBora-hansgrohe4:55:40
141.Rüdiger SeligBora-hansgrohe5:00:37
142.Mickaël DelageGroupama-FDJ5:04:17

Technikalia

Na mecie każdego (z wyłączeniem czasówek) etapu na pierwszych trzech zawodników czekają bonifikaty 10 – 6 – 4 sekundy. Dodatkowo na każdym etapie jedna lotna lub górska premia oznaczona jest jako bonusowa, a dla pierwszej trójki czekają 3 – 2 – 1 sekunda.

Lider wyścigu jedzie w koszulce czerwonej.

W klasyfikacji punktowej, premiowanych jest pierwsze 15. miejsc. 

Punkty do klasyfikacji punktowej najlepsza 15-stka każdego etapu zbiera według poniższej rozpiski:

  • płaski etap (meta): 50 – 30 – 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 pkt;
  • górzysty etap (meta): 30 – 25 – 22 – 19 – 17 – 15 – 13 – 11 – 9 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2;
  • górski etap (meta): 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1;
  • jazda indywidualna na czas (meta): 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1;

Na każdym etapie wyznaczona jest jedna lotna premia, punktowana: 20 – 17 – 15 – 13 – 10.

Lider klasyfikacji punktowej jedzie w koszulce zielonej.

W klasyfikacji górskiej punkty przyznawane są następująco na premiach:

  • Cima Alberto Fernandez: 20-15-10-6-4-2;
  • specjalnych: 15-10-6-4-2;
  • 1. kategorii: 10-6-4-2-1;
  • 2. kategorii: 5-3-1;
  • 3. kategorii: 3-2-1.

Król gór jedzie w białej koszulce w niebieskie grochy.

Lider klasyfikacji młodzieżowej, dla zawodników urodzonych w 1996 roku i później, zakłada białą koszulkę.

Łączna pula nagród: 1 115 825 €, zwycięstwo etapowe – 11 000 €, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej – 150 000 €, drużynowej – 12 500 €, punktowej – 11 000 €, górskiej – 13 000 €, młodzieżowej – 11 000 €, najbardziej aktywnego zawodnika – 3 000 €.

mapki i profile: Unipublic

10 Comments

  1. Łukasz Karczewski

    13 sierpnia 2021, 09:05 o 09:05

    Chyba najbardziej wyczekiwany przeze mnie GT. Moim zdaniem najciekawsza, najbardziej zroznicowana trasa z całej “wielkiej trójki”. Tradycyjnie niewiele szans dla sprinterów i wiele trudnych, kapitalnych końcówek etapów. Cieszę się z powrotu ścianki w Valdepenas de Jaen, Gamonitieru też może być niesamowite. Liczę na otwartą walkę w GC – trochę szkoda by było gdyby Vueltą okazała się teatrem jednego aktora.

  2. VinesX

    13 sierpnia 2021, 10:33 o 10:33

    Łukasz Karczewski
    Również na to liczę, ale niestety na starcie Primoz Roglić i Egan Bernal, którzy prawdopowodbnie będą postaciami pierwszoplanowymi, a reszta będzie walczyć o 3 stopień podium

  3. Łukasz Karczewski

    13 sierpnia 2021, 12:07 o 12:07

    Trochę ostatnimi laty brakuje na Vuelcie tego elementu zaskoczenia – zwycięstwa kogoś z szerokiej czołówki, ale nie wymienianego jako Główny faworyt. W tym roku znowu Roglic będzie szukał “ukojenia” po pechowym TdF a Bernal nawiązać do sukcesu z Giro, poza tym nie widać kogoś, kogo możnaby postawić z nimi w jednym szeregu…

  4. szczebelek

    13 sierpnia 2021, 13:24 o 13:24

    UAE stawia w Giro na Formolo, a we Vuelcie na De la Cruza ? O ile Pogacar jest kolarzem wagi ciężkiej, to daliby Majce pojechać Vueltę. Pracować na kogoś takiego jak Hiszpan xd

  5. Miszcz

    13 sierpnia 2021, 14:44 o 14:44

    De la Cruz jest Hiszpanem, musi być oficjalnie liderem, choćby to miał być tylko chwyt marketingowy. To tak jakby Majka przyjechał na Tour de Pologne i drużyna nie nominowałaby go jako lidera. Trasa może wszystko zweryfikować, a zawsze mogą jechać na dwie karty.

  6. Takitam

    13 sierpnia 2021, 17:02 o 17:02

    Być może lepiej będzie gdy Rafał będzie się zabierał w odjazdy. W gc może by był w okolicy 5 miejsca a tak bedzie mógł wywalczyć moze etap może klasyfikację górską.

  7. Przemek

    13 sierpnia 2021, 22:54 o 22:54

    W okolicy 5 miejsca??? Uważam, że przy sprzyjających wiatrach raczej koło 10. Za Roglicem, Bernalem, Landą, Vlasovem, Carthym, Masem, Bardetem, Ciccone i Martinem. Nie te czasu już….

  8. VinesX

    14 sierpnia 2021, 09:02 o 09:02

    Przemek

    Optymizm widzę kwitnie. Że za Rogliciem i Bernalem to będzie każdy wiadomo od miesiąca :>
    Landa? No nie wiem nie wiem… Vlasov akurat TOP 5, Carthy? Taki troche w kratke w tym sezonie. Mas… no Mas no, zobaczymy. Bardet ok – TOP 5 może być. Ciccone pokazał na Giro że nie umie liderować. Martin? TOP 10 to będzie dla niego olbrzymi sukces.

  9. Przemek

    14 sierpnia 2021, 10:49 o 10:49

    Ciccone na Giro liderem został już w trakcie wyścigu. Teraz jest liderem przed startem. No zobaczymy, dla mnie to czarny koń Vuelty. Martin już swoją “dychę ” zaliczył. Więc czemu nie miałby tego powtórzyć w Hiszpanii?

  10. szczebelek

    14 sierpnia 2021, 13:03 o 13:03

    Ja wiem, że wszyscy patrzą na Majkę krzywo ze względu na to co się wydarzyło w Giro 2020 , ale w 2019 roku był dwukrotnie za top5 w GT-ach. Bardet nie pamięta kiedy miał udany wyścig.Roglić może to wygrać, a jedyne zagrożenie to Bernal w formie natomiast Landa, Carapaz, Mas, Vlasov, Carthy czy Martin mogą mieć większe doły niż Majka. Jak co roku obsada Vuelty nie powala.