Danielo - odzież kolarska

Vuelta a Espana 2021: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Vuelta a Espana 2021. 14 sierpnia (sobota): Burgos-Katedra – Burgos-Katedra (7,1 km; jazda indywidualna na czas).

Na otwarcie 76. Vuelta a Espana w Burgos organizatorzy postawili na krótką jazdę indywidualną na czas. Delikatnie pofałdowana i momentami techniczna trasa będzie sprzyjać fachowcom w tej kolarskiej specjalności.

W XXI wieku będzie to szósta edycja wyścigu, którą otworzy jazda indywidualną na czas – poprzednie to lata 2000, 2001, 2005, 2009 i 2018. W 2007 i 2020 roku postawiono na etap ze startu wspólnego, w pozostałych latach rywalizacja rozpoczynała się od jazdy drużynowej na czas

Miastem startowym będzie założone w IX wieku Burgos, które w XI wieku zostało stolicą Królestwa Kastylii (od XIII wieku Kastylii-Leónu), pełniąc tę funkcję do XIV wieku. Dziś jest mocno zindustrializowane. Na jego przedmieściach znajduje się założony w 1187 roku Klasztor Najświętszej Maryi Panny Las Huelgas, ponadto w historycznym centrum stoi wiele renesansowych i średniowiecznych budowli.

Ostatnio Vuelta a Espana gościła tu w 2015 roku, również przy okazji jazdy indywidualnej na czas, wówczas na 17. etapie. Najlepszy wynik na niemal 40-kilometrowej trasie wykręcił Tom Dumoulin, przejmując czerwoną koszulkę, którą stracił na przedostatnim etapie wyścigu na rzecz Fabio Aru.

Rampa startowa znajdzie się przy wejściu do miejscowej katedry, gotyckiej budowli, której budowa rozpoczęła się 20 lipca 1221 roku, a więc 800 lat temu. Budynek został konsekrowany 39 lat później, dziś wapienna budowla jest jedyną katedrą w Hiszpanii wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, niezależnie od wpisu całego miasta. Pierwsze 250 metrów trasy poprowadzi po wąskiej i kamiennej drodze w centrum starego miasta. Następnie zawodnicy zaczną się delikatnie wspinać w kierunku wybudowanego w IX wieku i górującego nad miastem zamku. Ten został zburzony w 1813 roku przez armię francuską, dziś obecne są tylko jego ruiny.

Przy zjeździe zawodnicy wąską drogą miną kościół św. Szczepana, wybudowany pomiędzy XIII a XIV wiekiem, dziś goszczące muzeum. Droga do samego zamku również szeroka nie jest. Choć droga prowadzi ogólnie pod górę od samego początku, jako podjazd organizatorzy podają ostatnie 1200 metrów, o średnim nachyleniu 7,1%.

Kilkukilometrowy zjazd i seria zakrętów doprowadzą na bulwar wzdłuż rzeki Vena. Tu droga się wyprostuje, dając zawodnikom szansę do rozkręcenia prędkości zanim ponownie wpadną do centrum około 1600 metrów przed kreską. Pięć zakrętów sprawdzi technikę, a ostatni, około 650 metrów przed metą wprowadzi na wyłożone kamiennymi płytami wąskie dróżki Starego Miasta.

Finisz zostanie wyznaczony na placu króla Ferdynanda III Świętego, który razem z biskupem Maurycym położył pierwszy kamień pod budowę katedry. Stoi przy nim Łuk św. Maryi, jedna z dwunastu oryginalnych bram do miasta.

Krótka czasówka peletonu znacząco rozbić nie powinna, choć niektórzy faworyci poniosą tu pierwsze, być może istotne straty. W kontekście walki o pierwszą czerwoną koszulkę i etap kandydatem numer 1 jest Primoz Roglic (Jumbo-Visma), a dobre wyniki wykręcić powinni również Nelson Oliveira (Movistar Team), Chad Haga (Team DSM), Jan Tratnik (Bahrain Victorious), a także być może Maximilian Schachmann (Bora-hansgrohe) i Ion Izagirre (Astana-Premier Tech).

Premie górskie:
Alto del Castillo (2,5 km – 4,6 km przed metą; 1,2 km; 7,1%, kat. 3)

Pierwszy zawodnik Pelayo Sanchez Mayo (Burgos BH) wyruszy o 17:44, a ostatni Primoz Roglic (Jumbo–Visma) o 20:47. Zawodnicy będą startować co minutę.

Czasy startu Polaków:

  • Rafał Majka (UAE Team Emirates): 19:11
  • Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe): 19:32

Lista startowa do etapu (PDF)

grafiki: Unipublic