Danielo - odzież kolarska

Tokio 2020. Tor #4. Szymon Sajnok rozpoczyna omnium

Szymon Sajnok będzie uczestniczył w omnium czwartego dnia rywalizacji w kolarstwie torowym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

23-latek przed sobą ma trudne wyzwanie w czterech wyścigach, które w czwartek zdecydują o tym, kto stanie na podium torowego wieloboju. Sajnok w tej konkurencji specjalizował się przed przejściem na szosę: w 2018 roku został mistrzem świata, a w sezonie 2016/2017 wygrał Puchar Świata w tej konkurencji.

W Izu, 150 kilometrów na południe od Tokio, 2 sierpnia rozpoczęła się rywalizacja w kolarstwie torowym. Do zdobycia 12 kompletów medali, a zawody rozpisano na sesje do 8 sierpnia.

Reprezentantów i reprezentantki Polski zobaczymy zarówno w konkurencjach szybkościowych, jak i średniodystansowych. W sumie do Japonii poleciało 12 biało-czerwonych torowców, w tym trójka rezerwowych.

W poniedziałek na 7. miejscu sprint drużynowy zakończyły Urszula Łoś i Marlena Karwacka, natomiast we wtorek na 8. miejscu swój wyścig zakończyli Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski i Mateusz Rudyk. Rudyk i Rajkowski we środę wcześnie odpadli z rywalizacji w sprincie indywidualnym.

Dzień 4. Program

Czwartego dnia zmagań na torze w Izu rozegrane zostaną trzy konkurencje: sprint indywidualny mężczyzn (do ćwierćfinałów), omnium mężczyzn i keirin kobiet.

Sprinterzy kontynuują rywalizację, która z 1/8 wprowadzi ich do ćwierćfinałów. Tu zmienia się format rywalizacji i dalej awansuje zawodnik, który wygra nie jeden, a dwa biegi.

Po wczorajszych kwalifikacjach o medale powalczą zawodniczki w keirinie, natomiast cały dzień upłynie pod znakiem liczenia punktów zbieranych przez zawodników w omnium.

Wszystkie czasy zostaną podane według czasu warszawskiego (7 godzin za czasem Japonii)
DataZawodyKto?Faza
5 sierpnia (środa)
08:30OmniumMężczyźniScratch (1/4)
08:48SprintMężczyźni1/8
09:06KeirinKobiety1/4
09:21Sprint indywidualnyMężczyźni1/8 repasaże
09:27OmniumMężczyźniWyścig tempo (2/4)
09:45Sprint indywidualnyMężczyźni1/4
09:57KeirinKobietyPółfinały
10:07OmniumMężczyźniEliminator (3/4)
10:25Sprint indywidualnyMężczyźni1/4
10:37KeirinKobietyFinał
10:50SprintMężczyźni1/4
10:55OmniumMężczyźniWyścig punktowy

Sprint indywidualny mężczyzn: o co chodzi?

Sprint indywidualny to konkurencja, w której sprinterzy rywalizują na dystansie dwóch lub trzech okrążeń toru. Tor w Izu ma 250 metrów, więc, zgodnie z przepisami, startujący pokonają trzy kółka. Czas mierzony jest na ostatnich 200 metrach.

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

W formacie olimpijskim rywalizację otworzy wyścig na 200 metrów ze startu lotnego (3,5 okrążenia, czas mierzony na ostatnich 200 metrach), który z 30 startujących wyłoni 24, którzy rozpoczną rywalizację.

W 1/32 do kolejnej rundy awansuje 12 zwycięzców oraz 4 zwycięzców rozgrywanych później czterech repasaży (po 3 przegranych w każdej). W 1/16 do kolejnej rundy awansuje 8 zwycięzców oraz 4 triumfatorów repasaży (tu biegi są już dwójkowe). Do 1/8 tym samym awansuje 12 zawodników. Na tym etapie rywalizacji do ćwierćfinałów przejdzie 6 zwycięzców i dwóch triumfatorów repasaży (dwa biegi trójkowe).

Z ćwierćfinałów awansuje już tylko czterech zawodników, którzy w półfinałach walczą o miejsca w finałach. Zwycięzcy jadą po złoto, przegrani w walce o brąz.

O ile w 1/32, 1/16 i 1/8 o wygranej decyduje jeden bieg, o tyle od ćwierćfinałów do awansu potrzebne są dwie wygrane. To sprawia, że w każdym starciu możemy być świadkami trzech biegów.

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

Przed startem zawodnicy zajmują pozycje startowe, o których decyduje losowanie. Zawodnik startujący po wewnętrznej stronie toru, jeśli nie zostanie wyprzedzony przez rywala, prowadzi. Przez pół okrążenia zabronione jest wykonywanie manewrów zmuszających rywala do wyjścia na przód, a dozwolone są maksymalnie dwie “stójki” (po 30 sekund każda).

Przed ostatnim okrążeniem lub przed rozpoczęciem sprintu zawodnicy mogą korzystać z całej szerokości toru, ale pozostawiając wystarczająco dużo miejsca, aby wyprzedzić ich mógł przeciwnik. Zabronione są manewry, które doprowadzić mogą do upadku. Podczas sprintu należy zachować swój tor jazdy, a jego zmiana możliwa jest tylko w przypadku uzyskania prowadzenia o długości roweru.

Nie jest dozwolone wyprzedzanie po lewej stronie rywala jadącego poniżej linii sprinterskiej (czerwonej) ani, w przypadku wyprzedzania po prawej stronie, popychanie lub naciskanie na niego tak, aby ten zwolnił.

Sprint indywidualny mężczyzn w programie Igrzysk Olimpijskich po raz pierwszy pojawił się w roku 1896 roku, ale nieprzerwanie organizowany jest od 1920 roku. Kobiety rywalizować zaczęły w 1988 roku.

Rekord olimpijski w wyścigu na 200 metrów ze startu lotnego należy do Nicholasa Paula z Trynidadu i Tobago. Paul w 2019 roku uzyskał wynik 9.100 sekundy. Rekord olimpijski należy do Holendra Jeffreya Hooglanda, który w Izu zapisał 9.215.

Keirin kobiet: o co chodzi?

Keirin to konkurencja sprinterska, w której zawodniczki rywalizują w grupkach 5 do 7 na dystansie 6 okrążeń toru. Sprint rozgrywany jest po przejechaniu trzech okrążeń toru za pilotem na motorowerze. Od momentu opuszczenia toru przez pilota do końca wyścigu pozostają trzy kółka, czyli 750 metrów.

Pilot jedzie z prędkością 30 km/h i zwiększa ją do 50 km/h przed opuszczeniem toru. Startujące zawodniczki losują kolejność na kole pilota i taką utrzymują przynajmniej przez pierwsze okrążenie. Zabronione jest wyprzedzenie przedniego koła motoroweru pilota przed opuszczeniem przez niego toru na linii startu/mety. Naruszenie tych dwóch reguł w obu przypadkach kończy się dyskwalifikacją.

Po opuszczeniu toru przez pilota wyścig rozgrywany jest według zasad sprintu. 

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

W Japonii zmagania rozpocznie pięć biegów, po sześć zawodniczek w każdej. Do ćwierćfinału awansują dwie najlepsze zawodniczki z każdego biegu oraz po dwie zwyciężczynie rozgrywanych następnie czterech repasaży.  

Osiemnastka ta rywalizuje w trzech biegach (6 zawodniczek w każdym). Do półfinału awansują cztery najlepsze zawodniczki każdego biegu. Dwunastka ta walczy w dwóch biegach, z których pierwsze trójki kwalifikują się do finałowego biegu o złoto. Reszta uczestniczy w wyścigu o miejsca 7-12.

Keirin mężczyzn w programie Igrzysk Olimpijskich pojawia się od 2000 roku. Kobiety rywalizują od 2012 roku.

Omnium mężczyzn: o co chodzi?

Omnium, czyli wielobój, to zawody złożone z czterech konkurencji. Zaprojektowany jako test szybkości i wytrzymałości, w obecnym formacie składa się z 10-kilometrowego wyścigu na kreskę (scratch), 10-kilometrowego wyścigu tempo, wyścigu eliminacyjnego oraz 30-kilometrowego wyścigu punktowego.

Scratch to wyścig na kreskę, tj. wygrywa pierwszy na mecie zawodnik, chyba, że któremuś ze startujących udało się nadrobić okrążenie.

Wyścig tempo przeprowadzany jest na dystansie 10 kilometrów. Po 4 okrążeniach (1 km) zawodnicy usłyszą dzwonek, a od tego momentu punktowane lotne finisze rozgrywane są co okrążenie. Zwycięzca dostaje 1 punkt, ale punkty można zarobić też za nadrobienie okrążenia nad grupą. Taki manewr przynosi 20 punktów. Strata okrążenia to strata 20 punktów.

Eliminator to wyścig, w którym co drugie okrążenie eliminowany jest ostatni zawodnik w grupie. W tym wyścigu nie jest premiowane nadrabianie okrążeń.

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

Wyścig punktowy to zawody, których zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów na lotnych finiszach (rozgrywanych co 10 okrążeń toru) lub przez nadrabianie okrążeń nad rywalami. Lotne finisze punktowane są w skali 5-3-2-1, finałowy zaś 10-6-4-2. Nadrabianie/strata okrążeń to +20/-20 punktów.

Zawodnicy rywalizują w tych konkurencjach, a miejsca zajęte wynagradzane są punktami. Zwycięzca otrzymuje 40 punktów, drugi kolarz 38 punktów, trzeci 36, czwarty 34 itd., natomiast zawodnicy na 21. miejscu lub dalszym dostają po 1 punkcie.

Po trzech wyścigach podliczana jest suma dla każdego ze startujących i cała grupa bierze udział w wyścigu punktowym. Tam punkty zbiera na lotnych finiszach i przez nadrabianie okrążeń nad grupą. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzbierał najwięcej punktów we wszystkich wyścigach. W przypadku remisu decyduje kolejność na ostatnim finiszu w wyścigu punktowym.

Dzień 4. Lista startowa

Przebieg tegorocznej rywalizacji był trudny do przewidzenia, gdyż światowa czołówka nie miała okazji sprawdzenia się w bezpośrednim starciu. Po dwóch dniach rywalizacji wiemy jednak nieco więcej o formie sprinterskich gwiazd.

Sprint indywidualny mężczyzn

Mistrz świata w sprincie (2019 i 2020) i keirinie (2020) Harrie Lavreysen oraz mistrz Europy w sprincie (2015, 2019) i w wyścigu na kilometr (2018) Jeffrey Hoogland bez problemu awansowali do 1/8 finału.

Póki co w grze nadal są Malezyjczycy Mohd Azizulhasni Awang oraz Muhammad Shah Firdaus Sahrom. Ci dwaj zmierzą się z Holendrami. Brytyjczycy Jack Carlin i Jason Kenny rywalizowali będą odpowiednio z Francuzem Sebastienem Vigierem i Rosjaninem Denisem Dmitrievem.

Nowozelandczyk Sam Webster spróbuje ograć Niemca Maximiliana Levy’ego, natomiast Japończyk Yuta Wakimoto objechać będzie musiał Nicholasa Paula z Trynidadu i Tobago.

Lista startowa

Keirin kobiet

W ćwierćfinale zobaczymy 18 zawodniczek, startujących w trzech biegach. W grze nadal są medalistki sprintu drużynowego, Rosjanka Daria Shmeleva, Chinka Tianshi Zhong i Niemka Lea Sophie Friedrich, ale w gronie konkurentek są Niemka Emma Hinze, Francuzka Mathilde Gros, czy reprezentująca Hong Kong Wai Sze Lee. Ostatnia trójka zakwalifikowała się dopiero w repasażach, natomiast niespodziankami były dobre występy Amerykanki Madalyn Godby i Kanadyjek Lauriane Genest i Kelsey Mitchell, które wygrały dwa biegi.

Lista startowa

Omnium mężczyzn

Zagadka to mało powiedziane. W gronie faworytów na pewno wyróżnić można Holendra Jana Willema van Schipa, Włocha Elię Vivianiego, Hiszpana Alberta Torresa czy Francuza Benjamina Thomasa, ale uwaga na niezwykle doświadczonego Niemca Rogera Kluge. Po wyścigach drużyn zmęczeni będą Nowozelandczyk Aaron Gate i Duńczyk Niklas Larsen, ale ich popisy na poziomie rekordu świata na 4 kilometry na pewno nie obniżą ich ratingu w oczach rywali.

Lista startowa

Transmisja

Wyścigi pokaże stacja Eurosport, również na platformie Player od 8:25 do 11:53.