Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2021: etap 19 – przekroje/mapki

Zapowiedź 19. etapu Tour de France 2021. 16 lipca (piątek): Mourenx – Libourne (207 km).

Płaski etap przez region Nowej Akwitanii, prowadzący spod Pirenejów na północ, do departamentu Żyronda. Sprint jak w banku.

Kolarze wyruszą z niewielkiego miasteczka Mourenx. Choć istnieją ślady obecności osady w tym miejscu w XI wieku, dzisiejsze Mourenx powstało dopiero w połowie XX wieku, specjalnie dla pracowników nowoodkrytego złoża gazu w pobliskim Lacq. Dziś mieszka tu 6 tysięcy ludzi. Tour de France gościł tu już w 1969 roku, gdy górski etap z Bagneres-de-Luchon z siedmiominutową przewagą wygrał Eddy Merckx. Jego imieniem nazwano obecnie zamknięty welodrom, pod którym rozpocznie się etap.

Pierwsza część trasy, jeszcze w departamencie Pireneje Atlantyckie, jest delikatnie pofałdowana, kilka kilometrów po starcie czeka górska premia na Côte de Bareille (1,9 km; 5,1%).

Drogą św. Jakuba

Kolarze będą jechać wzdłuż drogi św. Jakuba, szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, dlatego też miną kilka historycznych kościołów, na przykład XI-wieczne sanktuarium w Maslacq.

W Hagetmau, gdzie dawniej połowa mieszkańców pracowała przy konstrukcji krzeseł, została zaś XII-wieczna krypta, pozostałość po opactwie. Blisko startu czeka również lotna premia w Saint-Sever, “historycznym mieście departamentu Landes”, w którym stoi XI-wieczne opactwo, a także XVII-wieczny klasztor dominikanów.

Bardziej płaską część trasy otworzy Mont-de-Marsan, leżącego w centrum największego lasu w Europie stworzonego przez człowieka, Landes. Długo mieszkał tu Luis Ocana, a wśród zabytków stoją pozostałości XIV-wiecznego zamku. W połowie sierpnia w Luxey odbywa się festiwal muzyczny, zaś Villandraut posiada XIV-wieczny zamek, gdzie mieszkał papież Klemens V.

Bliżej mety do odnotowania są Cadillac i stojący w nim XVI-wieczny zamek, a tuż przed metą czeka La Sauve. Znane jest z obecności XI-wiecznego opactwa, zaś tutejsze więzienie od XIX-wiecznego gościło tylko jednego więźnia. Jest jednym z najmniejszych takich placówek we Francji.

Finisz zaplanowano w Libourne, stojącej na zbiegu rzek Isle i Dordogne stolicy winnego regionu. Znajduje się tu kamienny most z XIX wieku, a także XVI-wieczny gotycki kościół i pozostałości XIV-wiecznej wieży obronnej. Tutejsze muzeum sztuk pięknych zbiera arcydzieła z XIV-XX wieku. Stąd pochodzą Mickaël Delage (Groupama-FDJ) oraz Quentin Pacher (B&B Hotels p/b KTM), najwaleczniejszy zawodnik trzynastego etapu tegorocznej edycji. Kolarze nie zbliżą się nawet do centrum Libourne – zdążą je lepiej poznać w sobotę, przy okazji jazdy indywidualnej na czas.

Końcówka

Ostatnie pięć kilometrów jest całkowicie pozbawione wyzwań, ostatni zakręt czeka ponad 5 kilometrów przed metą. Zawodnicy dojadą na kreskę obwodnicą Libourne. W samej końcówce droga delikatnie skręci w lewo, co powinno mieć znaczenie przy wyborze optymalnej linii do sprintu. Droga zaś poprowadzi delikatnie pod górę, przy nachyleniu 2%.

Głównym faworytem do wygrania sprintu jest niepokonany jak dotąd Mark Cavendish (Deceuninck-Quick Step). Posiadacz zielonej koszulki stoi przed jedną z dwóch szans, aby pobić rekord zwycięstw etapowych wyśrubowany przez Eddy’ego Merckxa, a sprzyjać mu będzie ograniczone grono sprinterów. Na triumf chrapkę mają również Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix), Wout van Aert (Jumbo-Visma), a także Andre Greipel (Israel Start-Up Nation), Cees Bol (Team DSM), Michael Matthews (BikeExchange) czy nawet Danny van Poppel (Intermarche Wanty-Gobert Materiaux) i Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious).

Premie górskie:
Côte de Bareille (12,1 km – 194,9 km przed metą; 1,9 km; 5,1%, kat. 4)

Lotna premia:
Saint-Sever (54,1 km – 152,9 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:20, start ostry – 12:30 po 4,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:06-17:33.

mapki i profile: ASO/Geoatlas