Danielo - odzież kolarska

UCI wzmacnia komisję etyki

Komisja etyki Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) będzie mogła nakładać kary i zawieszenia. Zmiany w jej prerogatywach mają poprawić proces rozpatrywania skarg na łamanie kodeksu etyki, obowiązującego zawodowy peleton i jego otoczkę.

Według komunikatu Międzynarodowej Unii Kolarskiej, decyzja została podjęta, aby zapobiegać i sankcjonować wszelkie formy nadużyć, w tym molestowania seksualnego, w kolarstwie. 

Skargami na złamanie kodeksu etyki, obowiązującego wszystkich posiadaczy licencji UCI, organizatorów wyścigów, przedstawicieli organizacji i sędziów, zajmuje się komisja etyki, która dotychczas wnioski o ewentualne sankcje musiała sprawy kierować do komisji dyscyplinarnej.

Proces ten trwał długo, a w ostatnich miesiącach rozgłosu nabrała sprawa menedżera zespołu Doltcini-Van Eyck, Marca Bracke’a. Ten został uznany za winnego złamania kodeksu etyki w październiku 2020 roku, po tym jak skargi wniosły zawodniczki, które Bracke regularnie prosił o roznegliżowane zdjęcia. Mimo to, wobec braku formalnej sankcji, Bracke nadal prowadził zespół w wiosennych wyścigach.

Jedynie Flanders Classics, organizator serii wyścigów klasycznych w Belgii, zareagował i poprosił ekipę o odsunięcie dyrektora sportowego od składu wysyłanego na imprezy cyklu.

Na mocy nowych przepisów, komisja etyki będzie dysponowała pełnym asortymentem sankcji, w tym możliwością nakładania tymczasowych zawieszeń, stosowania środków zapobiegawczych lub środków przymusu, które mają na celu unikanie konfliktów interesów. Do tego komisja może nakładać sankcje w zawieszeniu i wymagać, aby tym towarzyszyły programy edukacyjne.

Komisja etyki nie będzie musiała nakładania takowych sankcji konsultować. Co więcej, dostęp do informacji o przebiegu sprawy będą miały wszystkie strony, a nie jak dotychczas, tylko osoba/osoby, przeciwko którym toczyło się postępowanie.

W lutym 2021 roku karę zawieszenia i obowiązek przejścia szkoleń otrzymał Patrick van Gansen, menadżer zespołu Health Mate Ladies Team, którego komisja etyki na podstawie licznych skarg uznała winnym wielokrotnego złamania kodeksu etyki.

Unia w tym roku wyznaczy również menadżera ds. integralności i edukacji. Rolą osoby pełniącej tę funkcję będzie opracowanie kursów, które edukować mają kolarską społeczność w kwestiach nadużyć i ich zapobieganiu, a także szerzeniu świadomości o tym, co stanowi naruszenie kodeksu etyki. Powstanie również system do anonimowego zgłaszania “nieodpowiednich zachowań”.