Wyścig La Course by Le Tour de France 2021 przełożony

Tegoroczna edycja La Course by le Tour de France avec FDJ została przesunięta, aby uniknąć kolizji z organizowanymi w warunkach pandemii wyborami departamentalnymi i regionalnymi we Francji.

Organizator imprezy, Amaury Sport Organisation (ASO), poinformował, że zaplanowana pierwotnie na 27 czerwca impreza odbędzie się w sobotę 26 czerwca, co ma pomóc w uniknięciu kolizji terminów.

Sobotni termin to nie jedyna zmiana. Wyścig peletonu kobiet początkowo miał zostać rozegrany 27 czerwca na trasie między Saint-Brieuc i Mûr-de-Bretagne, tuż przed rywalizacją panów na drugim etapie Tour de France. Nowa trasa poprowadzi z Brestu do Landerneau, tak jak trasa pierwszego etapu Tour de France, aczkolwiek peleton kobiet rywalizować ma na dystansie 107,4 kilometra.

Wyścig ma się zakończyć trzema okrążeniami na 14-kilometrowej rundzie, a suma przewyższeń na trasie oscylować ma około 1800 metrów, co faworyzować ma zawodniczki lubiące klasyki. Runda ma zakończyć się na Côte de la Fosse aux Loups (3 km; 5,7%), będącym dłuższym, ale mniej stromym podjazdem, niż Mûr-de-Bretagne.

We Francji 27 czerwca odbędzie się druga tura wyborów do sejmików departamentów i regionów. Te początkowo miały się odbyć w marcu, lecz z powodu pandemii Covid-19 zostały przełożone. Początkowo wyznaczono je na 13 (pierwsza tura) i 20 czerwca (druga tura), lecz kilka dni temu one zostały opóźnione o kolejny tydzień.

Według gazety “Ouest-France”, biorąc pod uwagę zamknięcia dróg i utrudniony dostęp do niektórych stref w mieście, a także konieczność udziału pracowników miejskich przy wyścigu, władze Saint-Brieuc zadecydowały, że organizacja wyścigu kobiet 27 czerwca nie będzie możliwa.

Etap Tour de France mężczyzn, który tego samego dnia pojedzie na trasie z Perros-Guirec do Mûr-de-Bretagne, ma nie być zagrożony odwołaniem lub zmodyfikowaniem w obliczu przełożenia wyborów.

W 2020 roku wyścig La Course by Le Tour de France odbył się w Nicei, pokonując te same rundy, co pierwszy etap Tour de France mężczyzn. Zwyciężczynią została Lizzie Deignan (Trek-Segafredo), zaś na czwartej lokacie finiszowała Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).