Mikkel Honoré (Deceuninck-Quick-Step) wygrał w miejscowości Ondarroa przedostatni etap Wyścig Dookoła Kraju Basków, Itzulia Basque Country.
Duńczyk na metę wjechał w towarzystwie drużynowego kolegi, Josefa Cernego. Podium dnia dopełnił Francuz Julien Bernard (Trek-Segafredo).
Liderem wyścigu pozostał Amerykanin Brandon McNulty (UAE Team Emirates).
160-kilometrowy odcinek naznaczony był kilkoma wspinaczkami, z których kategorie otrzymały Mendexa (91 km; 1,7 km, 7,7%, mak. 17%), a w końcowej partii etapu: Gontzagaraigana (115,3 km; 2,6 km, 6,5%, maks. 10%) i Urkaregi (131,5 km; 5 km, 3,8%, maks. 8%). Ze szczytu tego ostatniego do mety pozostawało 28 kilometrów, z kilkoma niewielkimi hopkami przed metą w Ondarroa.
W ucieczce dnia po 14 kilometrach znaleźli się Ide Schelling (Bora-hansgrohe), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Andrey Amador (Ineos Grenadiers), Mikkel Honoré i Josef Cerny (obaj Deceuninck-Quick-Step). Przewaga dwóch minut nie wróżyła sukcesu, natomiast po blisko 40 kilometrach grupkę wzmocnił Andreas Leknessund (Team DSM).
Przewaga grupki nie przekraczała dwóch i pół minuty, ale doścignięcie jej okazało się trudniejsze niż prowadzący pogoń oczekiwali. Uciekinierzy prowadzenia na ostatniej wspinaczce dnia bronili dzielnie, a choć tempo dyktowane przez zawodników Israel Start-Up Nation, EF Education-Nippo i UAE Team Emirates naciągnęło peleton, przed szczytem faworyci wciąż mieli 50 sekund straty. Tempa jako pierwszy nie wytrzymał Leknessund, a na górskiej premii na czele zostali tylko Honoré i Cerny, obaj zacięcie ścigani przez Bernarda.
Francuz dołączył do kolarzy belgijskiej grupy i trójka z przewagą blisko minuty rozpoczęła rajd na metę. W peletonie nie działo się wiele, a ciszę wśród faworytów wykorzystać próbował Jesus Herrada (Cofidis). Hiszpanowi nie udało się odjechać, natomiast na zjeździe po bandzie poszli Omar Fraile i Alex Aranburu (obaj Astana-Premier Tech), desperacko próbując dołączyć do czołówki.
16 kilometrów przed metą prowadząca trójka mała 40 sekund przewagi nad kolarzami kazachskiej ekipy i 1:35 nad peletonem, w którym do pracy zabrali się zawodnicy Team BikeExchange.
Pościg na wąskich drogach nie mógł jednak wiele wskórać. Prowadząca trójka pracowała jak podczas jazdy drużynowej na czas i 8 kilometrów miała minutę przewagi nad pościgiem. Wysiłek Aranburu i Fraile poszedł na marne, gdyż peleton złapał ich 6 kilometrów przed metą.
Cerny w czołówce pracował najwięcej, natomiast Bernard na zmiany przestał wychodzić 5,5 kilometra przed metą. Francuzowi nie pomogło to wiele: atak Honoré na stromej hopce zepchnął kolarza Trek-Segafredo do defensywy, a poprawka Cerny’ego zakończyła kwestię zwycięstwa. Dwaj kolarze Deceuninck-Quick-Step odjechali razem i na mecie świętowali udaną akcję, a metę jako pierwszy przeciął Duńczyk.
W peletonie skakali jeszcze pojedynczy harcownicy, w tym Alexey Lutsenko (Astana-Premier Tech), ale nic to już nie zmieniło.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | 3:39:54 |
2. | Josef Cerny | Deceuninck-Quick Step | |
3. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | 00:17 |
4. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | 00:28 |
5. | Simon Clarke | Qhubeka Assos | |
6. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
7. | Primož Roglic | Jumbo-Visma | |
8. | Julien Simon | Team Total Direct Energie | |
9. | Magnus Cort | EF Education-Nippo | |
10. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | |
11. | Jesús Ezquerra | Burgos-BH | |
12. | Lorenzo Rota | Intermarche-Wanty-Gobert | |
13. | Martijn Tusveld | Team DSM | |
14. | Alexey Lutsenko | Astana-Premier Tech | |
15. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
16. | Ilan van Wilder | Team DSM | |
17. | Quinten Hermans | Intermarche-Wanty-Gobert | |
18. | Guillaume Martin | Cofidis, Solutions Crédits | |
19. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
20. | Romain Combaud | Team DSM | |
21. | Dion Smith | Team BikeExchange | |
22. | Jon Aberasturi | Caja Rural-Seguros RGA | |
23. | Mathieu Burgaudeau | Team Total Direct Energie | |
24. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
25. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
26. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
27. | Esteban Chaves | Team BikeExchange | |
28. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
29. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
30. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | |
31. | Maurits Lammertink | Intermarche-Wanty-Gobert | |
32. | Sean Bennett | Qhubeka Assos | |
33. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
34. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
35. | Ion Izagirre | Astana-Premier Tech | |
36. | Mauro Schmid | Qhubeka Assos | |
37. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
38. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
39. | Alexander Kamp | Trek-Segafredo | |
40. | Mauri Vansevenant | Deceuninck-Quick Step | |
41. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
42. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | |
43. | Mikel Landa | Bahrain-Victorious | |
44. | Jakob Fuglsang | Astana-Premier Tech | |
45. | Odd Christian Eiking | Intermarche-Wanty-Gobert | |
46. | Juan Felipe Osorio | Burgos-BH | |
47. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | |
48. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | |
49. | Pello Bilbao | Bahrain-Victorious | |
50. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | |
51. | Mark Donovan | Team DSM | |
52. | Mikel Aristi | Euskaltel-Euskadi | |
53. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | |
54. | Pierre Latour | Team Total Direct Energie | |
55. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | |
56. | Enric Mas | Movistar Team | |
57. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
58. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | |
59. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | |
60. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | |
61. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
62. | Sergio Higuita | EF Education-Nippo | |
63. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | |
64. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | |
65. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
66. | Hugh Carthy | EF Education-Nippo | |
67. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | |
68. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | |
69. | Fabio Aru | Qhubeka Assos | |
70. | Aurélien Paret-peintre | AG2R Citroën Team | |
71. | Sylvain Moniquet | Lotto Soudal | |
72. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
73. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | |
74. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
75. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | |
76. | Angel Madrazo | Burgos-BH | |
77. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | |
78. | Kilian Frankiny | Qhubeka Assos | |
79. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
80. | Cristián Rodriguez | Team Total Direct Energie | |
81. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | |
82. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
83. | Daniel Navarro | Burgos-BH | |
84. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | |
85. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
86. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
87. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | |
88. | Mikel Nieve | Team BikeExchange | |
89. | Mathias Frank | AG2R Citroën Team | |
90. | Mark Padun | Bahrain-Victorious | |
91. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-Nippo | |
92. | Yukiya Arashiro | Bahrain-Victorious | |
93. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | 00:44 |
94. | Anthony Perez | Cofidis, Solutions Crédits | 00:45 |
95. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | 01:06 |
96. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | |
97. | Fabien Doubey | Team Total Direct Energie | |
98. | Mattia Cattaneo | Deceuninck-Quick Step | |
99. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
100. | Fabien Grellier | Team Total Direct Energie | |
101. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
102. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
103. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 01:11 |
104. | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | 01:26 |
105. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | 01:28 |
106. | Héctor Carretero | Movistar Team | 01:30 |
107. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
108. | Luis Angel Mate | Euskaltel-Euskadi | |
109. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | |
110. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | |
111. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
112. | Carlos Verona | Movistar Team | |
113. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | |
114. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | 02:07 |
115. | Krists Neilands | Israel Start-Up Nation | 02:37 |
116. | Rafael Valls | Bahrain-Victorious | 02:41 |
117. | Eros Capecchi | Bahrain-Victorious | |
118. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | |
119. | Simon Geschke | Cofidis, Solutions Crédits | 02:45 |
120. | Oscar Rodriguez | Astana-Premier Tech | 03:11 |
121. | Alex Aranburu | Astana-Premier Tech | |
122. | Stefan de Bod | Astana-Premier Tech | 03:21 |
123. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | 03:22 |
124. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 03:27 |
125. | Ben Hermans | Israel Start-Up Nation | 04:20 |
126. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | |
127. | Christopher Juul-jensen | Team BikeExchange | |
128. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | 06:09 |
129. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | 06:29 |
130. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | 06:31 |
131. | Alejandro Osorio | Caja Rural-Seguros RGA | 06:47 |
132. | Andreas Leknessund | Team DSM | 06:50 |
133. | Felix Gall | Team DSM | |
134. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | |
135. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
136. | Filippo Conca | Lotto Soudal | |
137. | Alex Howes | EF Education-Nippo | |
138. | Ian Garrison | Deceuninck-Quick Step | |
139. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
140. | Theo Delacroix | Intermarche-Wanty-Gobert | |
141. | Sébastien Grignard | Lotto Soudal | |
142. | Carlos Canal | Burgos-BH | |
143. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | |
144. | Raúl Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | |
145. | Oier Lazkano | Caja Rural-Seguros RGA | 07:09 |
146. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | 10:39 |
147. | Alexander Evans | Intermarche-Wanty-Gobert | |
148. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 11:01 |
149. | Diego Andrés Camargo | EF Education-Nippo | |
150. | Jon Irisarri | Caja Rural-Seguros RGA | |
151. | Damien Howson | Team BikeExchange | |
152. | Bert-Jan Lindeman | Qhubeka Assos | |
153. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | 11:41 |
154. | Alexander Cataford | Israel Start-Up Nation |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 16:05:43 |
2. | Primož Roglic | Jumbo-Visma | 00:23 |
3. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 00:28 |
4. | Pello Bilbao | Bahrain-Victorious | 00:36 |
5. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 00:43 |
6. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | 01:02 |
7. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 01:07 |
8. | Alejandro Valverde | Movistar Team | 01:13 |
9. | Ion Izagirre | Astana-Premier Tech | 01:15 |
10. | Mikel Landa | Bahrain-Victorious | 01:23 |
11. | Mauri Vansevenant | Deceuninck-Quick Step | 01:32 |
12. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
13. | Sergio Higuita | EF Education-Nippo | 01:42 |
14. | Jakob Fuglsang | Astana-Premier Tech | 01:44 |
15. | Esteban Chaves | Team BikeExchange | |
16. | David Gaudu | Groupama-FDJ | 01:52 |
17. | Ilan van Wilder | Team DSM | 01:58 |
18. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | 02:01 |
19. | Pierre Latour | Team Total Direct Energie | 02:02 |
20. | Hugh Carthy | EF Education-Nippo | 02:33 |
21. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | 03:21 |
22. | Enric Mas | Movistar Team | 03:35 |
23. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | 04:04 |
24. | Fabio Aru | Qhubeka Assos | 04:12 |
25. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | 04:34 |
26. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | 04:36 |
27. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | 04:46 |
28. | Quinten Hermans | Intermarche-Wanty-Gobert | 04:52 |
29. | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | 05:08 |
30. | Alex Aranburu | Astana-Premier Tech | 06:57 |
31. | Mark Donovan | Team DSM | 09:10 |
32. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | 10:07 |
33. | Odd Christian Eiking | Intermarche-Wanty-Gobert | 10:35 |
34. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | 10:45 |
35. | Simon Geschke | Cofidis, Solutions Crédits | 11:36 |
36. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 11:45 |
37. | Cristián Rodriguez | Team Total Direct Energie | 12:10 |
38. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | 12:26 |
39. | Jesús Ezquerra | Burgos-BH | 12:49 |
40. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | 12:58 |
41. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | 13:12 |
42. | Mikel Nieve | Team BikeExchange | 13:17 |
43. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | 13:52 |
44. | Guillaume Martin | Cofidis, Solutions Crédits | 14:21 |
45. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | 14:22 |
46. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | 16:05 |
47. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | 17:22 |
48. | Lorenzo Rota | Intermarche-Wanty-Gobert | 17:57 |
49. | Maurits Lammertink | Intermarche-Wanty-Gobert | 18:44 |
50. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | 18:48 |
51. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | 19:14 |
52. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | 19:21 |
53. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | 19:38 |
54. | Romain Combaud | Team DSM | 19:48 |
55. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | 20:15 |
56. | Fabien Doubey | Team Total Direct Energie | 20:20 |
57. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 20:21 |
58. | Aurélien Paret-peintre | AG2R Citroën Team | 20:55 |
59. | Mathias Frank | AG2R Citroën Team | 21:46 |
60. | Angel Madrazo | Burgos-BH | 21:56 |
61. | Carlos Verona | Movistar Team | 22:01 |
62. | Julien Simon | Team Total Direct Energie | 22:02 |
63. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | 22:52 |
64. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | 22:53 |
65. | Alejandro Osorio | Caja Rural-Seguros RGA | 22:54 |
66. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | 23:26 |
67. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | 24:09 |
68. | Krists Neilands | Israel Start-Up Nation | 24:26 |
69. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | 24:44 |
70. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | 25:04 |
71. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | 25:23 |
72. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | 25:25 |
73. | Sylvain Moniquet | Lotto Soudal | 25:59 |
74. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | 26:11 |
75. | Ben Hermans | Israel Start-Up Nation | 26:12 |
76. | Magnus Cort | EF Education-Nippo | 26:17 |
77. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | 26:19 |
78. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 26:31 |
79. | Simon Clarke | Qhubeka Assos | 26:57 |
80. | Daniel Navarro | Burgos-BH | 27:00 |
81. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | 27:49 |
82. | Alexey Lutsenko | Astana-Premier Tech | 28:31 |
83. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-Nippo | 28:36 |
84. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 29:05 |
85. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | 29:12 |
86. | Mattia Cattaneo | Deceuninck-Quick Step | |
87. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | 29:30 |
88. | Anthony Perez | Cofidis, Solutions Crédits | 29:31 |
89. | Yukiya Arashiro | Bahrain-Victorious | 29:41 |
90. | Luis Angel Mate | Euskaltel-Euskadi | 29:56 |
91. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | 30:09 |
92. | Sergio Samitier | Movistar Team | 31:01 |
93. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | 31:07 |
94. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | 31:16 |
95. | Fabien Grellier | Team Total Direct Energie | 31:23 |
96. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | 31:30 |
97. | Unai Cuadrado | Euskaltel-Euskadi | 31:45 |
98. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 32:35 |
99. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | 32:39 |
100. | Mathieu Burgaudeau | Team Total Direct Energie | 33:01 |
101. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | 33:04 |
102. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | 33:28 |
103. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | 34:04 |
104. | Rafael Valls | Bahrain-Victorious | 34:22 |
105. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | 34:32 |
106. | Martijn Tusveld | Team DSM | 34:38 |
107. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | 35:29 |
108. | Alexander Kamp | Trek-Segafredo | 35:37 |
109. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | 35:38 |
110. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | 35:50 |
111. | Sean Bennett | Qhubeka Assos | 36:27 |
112. | Mark Padun | Bahrain-Victorious | 37:22 |
113. | Andreas Leknessund | Team DSM | 37:44 |
114. | Felix Gall | Team DSM | 38:15 |
115. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | 38:44 |
116. | Christopher Juul-jensen | Team BikeExchange | 38:48 |
117. | Ian Garrison | Deceuninck-Quick Step | 38:50 |
118. | Héctor Carretero | Movistar Team | 38:52 |
119. | Stefan de Bod | Astana-Premier Tech | 39:20 |
120. | Sébastien Grignard | Lotto Soudal | 39:36 |
121. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 39:38 |
122. | Oscar Rodriguez | Astana-Premier Tech | 39:39 |
123. | Dion Smith | Team BikeExchange | 39:47 |
124. | Josef Cerny | Deceuninck-Quick Step | 40:36 |
125. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 41:27 |
126. | Ander Okamika | Burgos-BH | 41:36 |
127. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | 41:51 |
128. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | 42:52 |
129. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
130. | Carlos Canal | Burgos-BH | 42:57 |
131. | Kilian Frankiny | Qhubeka Assos | 43:11 |
132. | Juan Felipe Osorio | Burgos-BH | 43:31 |
133. | Eros Capecchi | Bahrain-Victorious | 43:34 |
134. | Mauro Schmid | Qhubeka Assos | 44:28 |
135. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
136. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 45:39 |
137. | Alexander Cataford | Israel Start-Up Nation | 46:21 |
138. | Raúl Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 47:48 |
139. | Filippo Conca | Lotto Soudal | 48:27 |
140. | Jon Aberasturi | Caja Rural-Seguros RGA | 49:29 |
141. | Mikel Aristi | Euskaltel-Euskadi | 49:50 |
142. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 50:13 |
143. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | 50:56 |
144. | Damien Howson | Team BikeExchange | 51:07 |
145. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | 51:22 |
146. | Alex Howes | EF Education-Nippo | 51:31 |
147. | Oier Lazkano | Caja Rural-Seguros RGA | 51:35 |
148. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | 52:07 |
149. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | 53:11 |
150. | Theo Delacroix | Intermarche-Wanty-Gobert | 53:16 |
151. | Jon Irisarri | Caja Rural-Seguros RGA | 53:43 |
152. | Bert-Jan Lindeman | Qhubeka Assos | 55:33 |
153. | Diego Andrés Camargo | EF Education-Nippo | 57:23 |
154. | Alexander Evans | Intermarche-Wanty-Gobert | 1:14:22 |