Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) wygrał w Al Mirfa pierwszy etap wyścigu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, UAE Tour.
Mistrz Holandii po wariackiej gonitwie na pustyni Półwyspu Arabskiego pokonał na finiszu z prowadzącej grupy swojego rodaka Davida Dekkera (Jumbo-Visma) oraz Duńczyka Michaela Morkova (Deceuninck-Quick-Step). Zwyciętwo dało mu koszulkę lidera wyścigu.
Trzecią edycję wyścigu rozpoczął płaski odcinek, na zachodzie ZEA, długości 176 kilometrów. Kolarzom towarzyszył pustynny piach, wody Zatoki Perskiej i podmuchy wiatru, które po 60 kilometrach spokojnego przemieszczania się przez pustynię wymusiły sformowanie się wachlarzy.
Don't you just love echelons 🌪
_______
🇦🇪 #UAETour pic.twitter.com/zZOJrZu31H— Velon CC (@VelonCC) February 21, 2021
Kolarze ekipy Deceuninck-Quick-Step zwietrzyli okazję i przycisnęli, rozbijając peleton na grupki. W pierwszej znalazło się kilku reprezentantów belgijskiej grupy, a na lotnym finiszu trzy sekundy bonifikaty zgarnął João Almeida. W czołówce czujnie jechali też Adam Yates (Ineos Grenadiers), Tadej Pogacar i Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) oraz Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).
26-osobowa czołówka napędzana była przez Deceuninck-Quick-Step, a w jej skład wchodzili: João Almeida, Shane Archbold, Fausto Masnada, Mattia Cattaneo, Michael Morkov (Deceuninck-Quick-Step), Tadej Pogacar, Maximiliano Richeze, Mikkel Bjerg, Fernando Gaviria (UAE Team Emirates), Adam Yates (Ineos Grenadiers), Mathieu van der Poel, Roy Jans i Gianni Vermeersch (Alpecin-Fenix), Elia Viviani, Kenneth Vanbilsen i Ruben Fernandez (Cofidis), Damian Caruso (Bahrain Victorious), Neilson Powless (EF Education-Nippo), Anthony Roux i Alexys Brunel (Groupama-FDJ), David Dekker i Chris Harper (Jumbo-Visma), Omer Goldstein (Israel Start-Up Nation), Kiel Reijnen, Mattias Skjelmose Jensen i Emils Liepins (Trek-Segafredo).
Na 80 kilometrów przed metą grupa ta notowała półtorej minuty przewagi nad okrojonym peletonem, z którego odpadali kolejni zawodnicy. Dobrego dnia nie miał Chris Froome (Israel Start-Up Nation), który spłynął do czwartej grupki. W peletonie zostali również sprinterzy: Giacomo Nizzolo (Team Qhubeka ASSOS), Pascal Ackermann, Patrick Konrad i Emanuel Buchmann (wszyscy Bora-hansgrohe) czy Sam Bennett (Deceuninck-Quick-Step).
Kolarze Patricka Lefevere’a rozgrywali etap perfekcyjnie: Almeida wygrał drugi lotny finisz, a 33 kilometry przed metą przewaga czołówki wynosiła już 2:17. Pościg w tym punkcie poddał się i 25 kilometrów przed metą zegar pokazywał 3 minuty różnicy między grupami.
Przeskoczyć lub pokazać się próbował Ben Hermans (Israel Start-Up Nation), ale jego wysiłek nie miał szans powodzenia. 15 kilometrów przed metą różnica przekroczyła 4 minuty i nadal rosła.
Grupka prowadząca trzeszczała w szwach wobec prób ataków. 6 kilometrów przed metą odjechał Cattaneo, zyskując kilkaset metrów przewagi. Kontra Pogacara została skasowana, a pracujący niestrudzenie Powless także nie zdołał podpiąć się pod tę akcję.
1800 metrów przed metą przeskoczyć udało się Gavirii. Dwójka nie miała wielkiej przewagi, a kilometr przed metą przed sobą miał ją prowadzący pościg Vanbilsen. Etap zakończył finisz z grupki, który prowadzili Van der Poel i Dekker. Holendrzy dobrze ustawili się przed ostatnim zakrętem, ale to kolarz Alpecin-Fenix miał na ostatnich metrach więcej mocy. Van der Poel uporał się ze startującym wcześnie Vivianim i na mecie miał czas by świętować zwycięstwo.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Fenix | 3:45:47 |
2. | David Dekker | Jumbo-Visma | |
3. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | |
4. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | |
5. | Elia Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | |
6. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | |
7. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
8. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 00:03 |
9. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | |
10. | Fausto Masnada | Deceuninck-Quick Step | |
11. | Shane Archbold | Deceuninck-Quick Step | |
12. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | |
13. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
14. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | 00:06 |
15. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
16. | Neilson Powless | EF Education-Nippo | |
17. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | |
18. | Mattia Cattaneo | Deceuninck-Quick Step | 00:20 |
19. | Kiel Reijnen | Trek-Segafredo | 00:27 |
20. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | 00:38 |
21. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 00:55 |
22. | Kenneth Vanbilsen | Cofidis, Solutions Crédits | 01:02 |
23. | Damiano Caruso | Bahrain-Victorious | 00:03 |
24. | Bert-Jan Lindeman | Team Qhubeka ASSOS | 08:29 |
25. | Nathan Haas | Cofidis, Solutions Crédits | |
26. | Rémy Rochas | Cofidis, Solutions Crédits | |
27. | Rick Zabel | Israel Start-Up Nation | |
28. | Nikias Arndt | Team DSM | |
29. | Héctor Carretero | Movistar Team | |
30. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | |
31. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
32. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
33. | Harry Tanfield | Team Qhubeka ASSOS | |
34. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
35. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
36. | Albert Torres | Movistar Team | |
37. | Giacomo Nizzolo | Team Qhubeka ASSOS | |
38. | Max Walscheid | Team Qhubeka ASSOS | |
39. | Matteo Pelucchi | Team Qhubeka ASSOS | |
40. | Domenico Pozzovivo | Team Qhubeka ASSOS | |
41. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
42. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
43. | Jack Haig | Bahrain-Victorious | |
44. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
45. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
46. | Fabio Sabatini | Cofidis, Solutions Crédits | |
47. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | |
48. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
49. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty-Gobert | |
50. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | |
51. | Iñigo Elosegui | Movistar Team | |
52. | Thymen Arensman | Team DSM | |
53. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
54. | Mathias Frank | AG2R Citroën Team | |
55. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | |
56. | Davide Villella | Movistar Team | |
57. | James Whelan | EF Education-Nippo | |
58. | Stefan de Bod | Astana-Premier Tech | |
59. | Ruben Guerreiro | EF Education-Nippo | |
60. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | |
61. | Riccardo Minali | Intermarche-Wanty-Gobert | |
62. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | |
63. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | |
64. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | |
65. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
66. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | |
67. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
68. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
69. | André Greipel | Israel Start-Up Nation | |
70. | Iljo Keisse | Deceuninck-Quick Step | |
71. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | |
72. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
73. | Mark Donovan | Team DSM | |
74. | Nick Schultz | Team BikeExchange | |
75. | Sergio Higuita | EF Education-Nippo | |
76. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | |
77. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
78. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
79. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | |
80. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | |
81. | Luis León Sanchez | Astana-Premier Tech | |
82. | Vincenzo Nibali | Trek-Segafredo | |
83. | François Bidard | AG2R Citroën Team | |
84. | Chris Froome | Israel Start-Up Nation | |
85. | Ben Hermans | Israel Start-Up Nation | |
86. | Lawson Craddock | EF Education-Nippo | |
87. | Stefan Bissegger | EF Education-Nippo | |
88. | Samuele Battistella | Astana-Premier Tech | |
89. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | |
90. | Omer Goldstein | Israel Start-Up Nation | |
91. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
92. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
93. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | |
94. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
95. | Wesley Kreder | Intermarche-Wanty-Gobert | |
96. | Kévin van Melsen | Intermarche-Wanty-Gobert | |
97. | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | |
98. | Luka Mezgec | Team BikeExchange | |
99. | Jonathan Milan | Bahrain-Victorious | |
100. | Roger Kluge | Lotto Soudal | |
101. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
102. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
103. | Jasper Philipsen | Alpecin-Fenix | |
104. | Dmitriy Gruzdev | Astana-Premier Tech | |
105. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
106. | Iván Ramiro Sosa | Ineos Grenadiers | |
107. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
108. | Yevgeniy Gidich | Astana-Premier Tech | |
109. | Alexey Lutsenko | Astana-Premier Tech | |
110. | Florian Stork | Team DSM | |
111. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | |
112. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
113. | Asbjørn Kragh Andersen | Team DSM | |
114. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
115. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
116. | Lasse Norman Hansen | Team Qhubeka ASSOS | |
117. | Roy Jans | Alpecin-Fenix | |
118. | Michael Hepburn | Team BikeExchange | |
119. | Wout Poels | Bahrain-Victorious | |
120. | Cees Bol | Team DSM | |
121. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
122. | Fred Wright | Bahrain-Victorious | |
123. | Alex Dowsett | Israel Start-Up Nation | |
124. | Jack Bauer | Team BikeExchange | |
125. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | |
126. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | |
127. | Sam Bennett | Deceuninck-Quick Step | |
128. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
129. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
130. | Alberto Dainese | Team DSM | |
131. | Kevin Colleoni | Team BikeExchange | |
132. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
133. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
134. | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | |
135. | Martin Laas | Bora-hansgrohe | |
136. | Harry Sweeny | Lotto Soudal | |
137. | Caleb Ewan | Lotto Soudal | |
138. | Kaden Groves | Team BikeExchange | |
139. | Alexys Brunel | Groupama-FDJ | 15:46 |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Fenix | 3:45:37 |
2. | David Dekker | Jumbo-Visma | 00:04 |
3. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | 00:06 |
4. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | 00:07 |
5. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 00:08 |
6. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 00:10 |
7. | Elia Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | |
8. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
9. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 00:13 |
10. | Fausto Masnada | Deceuninck-Quick Step | |
11. | Shane Archbold | Deceuninck-Quick Step | |
12. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | |
13. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
14. | Damiano Caruso | Bahrain-Victorious | |
15. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | 00:16 |
16. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
17. | Neilson Powless | EF Education-Nippo | |
18. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | |
19. | Mattia Cattaneo | Deceuninck-Quick Step | 00:28 |
20. | Kiel Reijnen | Trek-Segafredo | 00:37 |
21. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | 00:48 |
22. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 01:05 |
23. | Kenneth Vanbilsen | Cofidis, Solutions Crédits | 01:12 |
24. | Omer Goldstein | Israel Start-Up Nation | 08:37 |
25. | Bert-Jan Lindeman | Team Qhubeka ASSOS | 08:39 |
26. | Nathan Haas | Cofidis, Solutions Crédits | |
27. | Rémy Rochas | Cofidis, Solutions Crédits | |
28. | Rick Zabel | Israel Start-Up Nation | |
29. | Nikias Arndt | Team DSM | |
30. | Héctor Carretero | Movistar Team | |
31. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | |
32. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
33. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
34. | Harry Tanfield | Team Qhubeka ASSOS | |
35. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
36. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
37. | Albert Torres | Movistar Team | |
38. | Giacomo Nizzolo | Team Qhubeka ASSOS | |
39. | Max Walscheid | Team Qhubeka ASSOS | |
40. | Matteo Pelucchi | Team Qhubeka ASSOS | |
41. | Domenico Pozzovivo | Team Qhubeka ASSOS | |
42. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
43. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
44. | Jack Haig | Bahrain-Victorious | |
45. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
46. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
47. | Fabio Sabatini | Cofidis, Solutions Crédits | |
48. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | |
49. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
50. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty-Gobert | |
51. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | |
52. | Iñigo Elosegui | Movistar Team | |
53. | Thymen Arensman | Team DSM | |
54. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
55. | Mathias Frank | AG2R Citroën Team | |
56. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | |
57. | Davide Villella | Movistar Team | |
58. | James Whelan | EF Education-Nippo | |
59. | Stefan de Bod | Astana-Premier Tech | |
60. | Ruben Guerreiro | EF Education-Nippo | |
61. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | |
62. | Riccardo Minali | Intermarche-Wanty-Gobert | |
63. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | |
64. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | |
65. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | |
66. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
67. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | |
68. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
69. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
70. | André Greipel | Israel Start-Up Nation | |
71. | Iljo Keisse | Deceuninck-Quick Step | |
72. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | |
73. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
74. | Mark Donovan | Team DSM | |
75. | Nick Schultz | Team BikeExchange | |
76. | Sergio Higuita | EF Education-Nippo | |
77. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | |
78. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
79. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
80. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | |
81. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | |
82. | Luis León Sanchez | Astana-Premier Tech | |
83. | Vincenzo Nibali | Trek-Segafredo | |
84. | François Bidard | AG2R Citroën Team | |
85. | Chris Froome | Israel Start-Up Nation | |
86. | Ben Hermans | Israel Start-Up Nation | |
87. | Lawson Craddock | EF Education-Nippo | |
88. | Stefan Bissegger | EF Education-Nippo | |
89. | Samuele Battistella | Astana-Premier Tech | |
90. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | |
91. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
92. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
93. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | |
94. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
95. | Wesley Kreder | Intermarche-Wanty-Gobert | |
96. | Kévin van Melsen | Intermarche-Wanty-Gobert | |
97. | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | |
98. | Luka Mezgec | Team BikeExchange | |
99. | Jonathan Milan | Bahrain-Victorious | |
100. | Roger Kluge | Lotto Soudal | |
101. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
102. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
103. | Jasper Philipsen | Alpecin-Fenix | |
104. | Dmitriy Gruzdev | Astana-Premier Tech | |
105. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
106. | Iván Ramiro Sosa | Ineos Grenadiers | |
107. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
108. | Yevgeniy Gidich | Astana-Premier Tech | |
109. | Alexey Lutsenko | Astana-Premier Tech | |
110. | Florian Stork | Team DSM | |
111. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | |
112. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
113. | Asbjørn Kragh Andersen | Team DSM | |
114. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
115. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
116. | Lasse Norman Hansen | Team Qhubeka ASSOS | |
117. | Roy Jans | Alpecin-Fenix | |
118. | Michael Hepburn | Team BikeExchange | |
119. | Wout Poels | Bahrain-Victorious | |
120. | Cees Bol | Team DSM | |
121. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
122. | Fred Wright | Bahrain-Victorious | |
123. | Alex Dowsett | Israel Start-Up Nation | |
124. | Jack Bauer | Team BikeExchange | |
125. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | |
126. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | |
127. | Sam Bennett | Deceuninck-Quick Step | |
128. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
129. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
130. | Alberto Dainese | Team DSM | |
131. | Kevin Colleoni | Team BikeExchange | |
132. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
133. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
134. | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | |
135. | Martin Laas | Bora-hansgrohe | |
136. | Harry Sweeny | Lotto Soudal | |
137. | Caleb Ewan | Lotto Soudal | |
138. | Kaden Groves | Team BikeExchange | |
139. | Alexys Brunel | Groupama-FDJ | 15:56 |