Danielo - odzież kolarska

Wiosenne klasyki w Belgii w 2021 roku też bez kibiców

Kolarze na trasie Hubala

Wiosenne klasyki wchodzące w skład kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w Belgii odbędą się bez obecności kibiców.

Organizator pierwszego z belgijskich wiosennych klasyków, Omloop Het Nieuwsblad (27 lutego), firma Flanders Classics, w komunikacie adresowanym do kibiców prosi o pozostanie w domach i śledzenie rywalizacji przed telewizorami. Kibice nie będą mogli się gromadzić na starcie w Gandawie ani na mecie w Ninove. Zamknięty będzie też wstęp na znaczące trasę brukowe odcinki i wspinaczki. Zgodnie z belgijskim prawem, przybywanie na zewnątrz w grupach dozwolone jest tylko dla 4 osób. W kontekście wyścigu wymagane jest noszenie maski godzinę przed i po imprezie.

W podobnych warunkach odbędą się też organizowane przez inne podmioty Kuurne-Bruksela-Kuurne (28 lutego), Le Samyn (2 marca), Grote Prijs Jean-Pierre Monseré (7 marca), Nokere Koerse (17 marca), Bredene Koksijde Classic (19 marca) Oxyclean Classic Brugge-De Panne (24 marca) i E3 SaxoBank Classic (26 marca).

Obowiązujące w Belgii przepisy mające zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa obowiązują póki co do 1 kwietnia. Na ich mocy zabronione są niekonieczne podróże międzynarodowe, zgromadzenia ograniczone są do 4 osób, a praca zdalna pozostaje wymogiem dla wszystkich, którzy mogą ją wykonywać. Obowiązuje godzina policyjna, obowiązek noszenia masek, zamknięte są bary i restauracje oraz spora część sklepów, a regulacje, choć przewidują wyjątki, za zadanie mają ograniczyć kontakty między ludźmi niemieszkającymi razem. Aktywność sportowa oraz zawody dozwolone są tylko dla dzieci poniżej 12 lat oraz dla zawodowców.

Belgia do 17 lutego odnotowała 742 tysiące przypadków zachorowania na Covid-19, z czego 21 tysięcy ze skutkiem śmiertelnym. W ostatnich dwóch tygodniach liczba zachorowań oscylowała między 1700 a 2500 dziennie.

Flanders Classics w swoim portfolio posiada również Gandawa-Wevelgem (28 marca), Dwars door Vlaanderen (31 marca), Ronde van Vlaanderen (4 kwietnia), Scheldeprijs (7 kwietnia) oraz Strzałę Brabancką (14 kwietnia). Cała piątka rozgrywana jest zarówno w gronie mężczyzn, jak i w gronie kobiet, co daje 10 wyścigów. Obecnie obowiązujące regulacje obejmą dwie pierwsze imprezy, a ich przedłużenie, nawet z modyfikacjami, najpewniej oznaczało będzie drugą z rzędu edycję “Flandryjskiej Piękności” i innych kwietniowych wyścigów bez kibiców.

1 Comments

  1. Rafał

    19 lutego 2021, 15:48 o 15:48

    I jaki z tego morał?