Danielo - odzież kolarska

Ruszy reforma standardu bezpieczeństwa wyścigów szosowych

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w 2021 roku będzie chciała wprowadzić wyższy standard bezpieczeństwa podczas wyścigów szosowych cyklu WorldTour i Women’s WorldTour.

Rada Kolarstwa Zawodowego (PCC) zatwierdziła zestaw 14 propozycji mających przyczynić się do poprawy standardów bezpieczeństwa podczas wyścigów szosowych. Te zostaną przedstawione komitetowi wykonawczemu UCI, który ma zająć się opracowaniem ich wdrożenia.

PCC to ciało, w skład którego wchodzą przedstawiciele ekip, zawodników, organizatorów wyścigów oraz Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Rada obradowała ostatnio nad kwestiami bezpieczeństwa tras wyścigów szosowych: kwestią, na której, po pełnym wypadków początku sezonu 2020, skupiła się uwaga kolarskiego światka.

Najpoważniejszymi incydentami były kraksy w finałach 1. etapu Tour de Pologne oraz Il Lombardia.

W prace nad kierunkami zmian przepisów zaangażowana była grupa robocza, która zrzeszała prezydenta UCI, prezydenta PCC, a także reprezentantów ekip: Richarda Plugge’a (Jumbo-Visma), Iwana Spekenbrinka (Team Sunweb), Patricka Lefevere’a (Deceuninck-Quick-Step) oraz Carstena Jeppesena (Ineos Grenadiers); dyrektorów wyścigów: Christiana Prudhomme’a i Thierry’ego Gouvenou (ASO) i Richarda Chassota (Tour de Romandie); a także zawodników: Philippe’a Gilberta i Matteo Trentina; oraz reprezentantów Związku Zawodowego Kolarzy (CPA): prezydenta Gianniego Bugno, wice-prezydenta Pascala Chanteura i sekretarz organizacji Laurę Morę.

Komitet wykonawczy ma zatwierdzić te zmiany jeszcze przed końcem roku, a ich implementacja rozpocząć się ma podczas imprez cyklów Women’s WorldTour i WorldTour już w sezonie 2021. W dalszej perspektywie wymogi te mają zostać zastosowane do wszystkich wyścigów z kalendarza UCI.

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie uniwersalnego standardu barierek, które zabezpieczają finisz wyścigów. Temat tychże powrócił w cieniu kraksy Fabio Jakobsena w Katowicach: Holender po nieprzepisowym ruchu Dylana Groenewegena wleciał w barierki, przebił się przez nie i doznał poważnych obrażeń.

Działania proponowane przez PCC jako podstawa reformy przepisów dotyczących bezpieczeństwa wyścigów szosowych:

  • Utworzenie stanowiska managera ds. bezpieczeństwa w Departamencie Sportu UCI. Osoba ta zajmowałaby się nadzorowaniem środków bezpieczeństwa podczas wyścigów.
  • Unia chce by każdy organizator wyścigu przestrzegał wymogu zatrudniania managera ds. bezpieczeństwa imprez. Ci mają być certyfikowani i szkoleni przez UCI.
  • Stworzenie bazy danych wypadków na trasach wyścigów WorldTour z ostatnich 5 lat.
  • Wykorzystanie technologii do zbudowania profilu ryzyka każdej trasy na kilka tygodni przed startem wyścigu. Tym samym Unia i organizatorzy będą mogli zidentyfikować potencjalne zagrożenia i podjąć działania z wyprzedzeniem.
  • Aktualizacja przewodników przygotowanych przez UCI dla organizatorów, kierowców, zespołów, ekip telewizyjnych. Tu Unia zapowiada zaostrzenie przepisów w kwestii wytycznych dla kierowców w kolumnie wyścigu (dla motocyklistów kierowców i pilotów śmigłowców) i utworzenie rejestru, który pozwoli identyfikować doświadczonych i niedoświadczonych kierowców. Odprawa techniczna dla kierowców i motocyklistów ma być bardziej usystematyzowana i prowadzona przez organizatora wyścigu i sędziego głównego.
  • Modernizacja i poprawa wytycznych dotyczących zabezpieczenia przeszkód na/przy drodze oraz ujednolicenie sygnalizacji stosowanej podczas wyścigów.
  • Wprowadzenie protokołu na okoliczność neutralizacji wyścigu i poprawa komunikacji z peletonem w momentach podejmowania ważnych decyzji.
  • Wprowadzenie, przy pomocy ekspertów, zestandaryzowanych barierek w finałach wyścigów. Standard, który spełniać mają barierki będzie konsultowany z wszystkimi stronami, biorąc pod uwagę charakterystykę nowoczesnego peletonu.
  • Zaostrzenie przepisów dotyczących niebezpiecznego zachowania w czasie wyścigu: rzucania bidonów na szosę i przyjmowanie niebezpiecznych pozycji, szczególnie na zjazdach. Zaktualizowane mają zostać też przepisy dotyczące wyrzucania śmieci, co pociągnie za sobą zaostrzenie kar dla tych, którzy przepisów nie przestrzegają.