Danielo - odzież kolarska

IO 2024. Równość płci w parze z reformą starego systemu

Kolarstwo będzie jedną z trzech dyscyplin sportowych, które podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (2024) po raz pierwszy w historii zapewnią startującym kobietom i mężczyznom równą liczbę miejsc w każdej konkurencji.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdziły tę decyzję w osobnych komunikatach prasowych 7 i 8 grudnia.

Komitet Wykonawczy MKOl-u zatwierdził program Igrzysk w Paryżu. Do programu dodano wspinaczkę sportową, surfing, skateboarding i breakdance. MKOl postawił na równość płci oraz zaangażowanie młodzieży, stąd dodanie tych czterech dyscyplin oraz ustalenie równej liczby miejsc dla kobiet i mężczyzn w każdych zawodach.

Igrzyska w Paryżu będą tym samym pierwszymi w historii, które wprowadzą równy podział miejsc dla obu płci. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) odsetek kobiet wśród startujących wynosił 45,6%, natomiast w 2021 roku wyniesie 48,8%.

Oprócz kolarstwa równa liczba miejsc po raz pierwszy wprowadzona zostanie w boksie i w lekkiej atletyce. Tym samym 28 z 32 dyscyplin olimpijskich zapewni tyle samo miejsc kobietom i mężczyznom.

W porównaniu z planowanymi Igrzyskami w Tokio, zmniejszona zostanie liczba startujących oraz ich otoczka. Do stolicy Japonii pojechać ma 11 092 sportowców, w stolicy Francji zobaczymy 10 500. Kolarstwo otrzyma 514 miejsc: 257 dla kobiet i 257 dla mężczyzn. To o 14 mniej niż w Tokio.

Reforma starego systemu

Decyzja MKOl-u niesie ze sobą dwie kluczowe zmiany dla dyscyplin kolarskich. W wyścigach szosowych zmodyfikowany zostanie niezmieniany od 16 lat system kwalifikacji, co powiększy peleton kobiet. Na torze z kolei w sprincie drużynowym wprowadzone zostaną trzyosobowe zespoły żeńskie, w miejsce sprinterskich duetów.

Kolarstwo w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich znajduje się od 1896 roku, ale wyścigi szosowe kobiet po raz pierwszy rozegrano w Los Angeles (1984), a ówcześnie startować mogło 45 zawodniczek. W Atenach (2004) liczba ta zwiększona została do 67, ale na tym progu zatrzymała się i do Tokio jedzie tylko 67 zawodniczek. Dla porównania w wyścigach mężczyzn startowało 184 (1996) i 145 (2004) zawodników, a w Tokio pojawi się 130.

W Paryżu na szosie o medale w wyścigu ze startu wspólnego powalczy 90 zawodników i 90 zawodniczek. W zawodach torowych wystąpi 95 zawodników i 95 zawodniczek (przy czym w Tokio stosunek wyniesie 98-91). W 2024 roku sprint drużynowy rozgrywany będzie zatem w trzyosobowych zespołach: tak wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Co warte podkreślenia, już w Tokio do programu olimpijskiego po raz pierwszy włączony zostanie madison kobiet.

W 2024 roku w wyścigach kolarstwa górskiego w każdej kategorii wystąpi po 36 sportowców. Bez zmian w wyścigach BMX Racing (po 24), natomiast więcej miejsc przyznano debiutującej w 2020 konkurencji BMX Freestyle Park (po 12).