Torowe MME 2020. Złoty Bartosz Rudyk, srebro i dwa brązy w madisonie

Bartosz Rudyk wywalczył tytuł mistrza Europy orlików w kolarstwie torowym. Polak na welodromie we włoskiej Fiorenzuoli okazał się najlepszy w scratchu.

22-latek pokonał w wyścigu na kreskę Portugalczyka Iurego Leitao oraz Belga Tuura Densa.

Polak tego samego wieczoru startował w madisonie orlików i wraz z Filipem Prokopyszynem zajął trzecie miejsce. Polska para uległa Rosjanom i Szwajcarom.

Srebrny medal w madisonie juniorek wywalczyły Zuzanna Olejniczak i Nikola Wielowska, które na podium stanęły obok zwycięskich Belgijek Marith Vanhove i Katrijn De Clercq oraz sklasyfikowanych na trzecim miejscu Włoszek Valentiny Basilico i Lary Crestanello.

Brązowy medal w madisonie orliczek odebrały Wiktoria Pikulik i Patrycja Lorkowska, które zmagania zakończyły z dorobkiem 22 punktów. Cztery więcej zdobyły Niemki Lea Lin Teutenberg i Franziska Brausse, 22 punkty więcej uzbierały zwycięskie Włoszki Chiara Consonni i Martina Fidanza.

Cztery medale to kolejne sukcesy kadry Polski na tegorocznych mistrzostwach. Biało-czerwoni w sumie mają już na koncie 12 medali, w tym dwa złote.

Reprezentanci i reprezentantki Polski zajęli kilka wysokich miejsc w innych konkurencjach, rozgrywanych przedostatniego dnia mistrzostw.

Tomasz Grzesiak finiszował 4. w keirinie juniorów. Złoto odebrał Ukrainiec Bohdan Danylchuk, srebro Niemic Paul Gross, a brąz Szwajcar Damien Fortis.

Natalia Nieruchalska zajęła 5. miejsc w keirinie juniorek. Tu najlepsza okazała się Rosjanka Alina Lysenko, która pokonała Francuzkę Taky Marie Divine Kouame oraz Ukrainkę Allę Biletską.

Nikola Seremak na 5. miejscu zakończyła rywalizację w wyścigu na 500 metrów orliczek. Najlepsza okazała się niemiecka sprinterka Lea Sophie Friedrich, która zawody wygrał przed swoją rodaczką Pauline Sophie Grabosch i Rosjanką Yaną Tyshenko.

Tamara Szalińska na szóstym miejscu zakończyła rywalizację w 6. w wyścigu punktowym juniorek. Wygrała Katrijn De Clercq przed Portugalką Danielą Campos i Holenderką Daniek Hengeveld.

Karolina Lipiejko zajęła 7. miejsce w wyścigu eliminacyjnym orliczek. Zmagania wygrała Włoszka Chiara Consonni przed Portugalką Marią Martins i Holenderką Mylene De Zoete.

W madisonie juniorów na 10. miejscu uplasowali się Julian Kot i Radosław Frątczak. Wygrali Duńczycy Tobias Lund Andersen i Kasper Andersen, przed Hiszpanami Marcem Terrasą Gualem i Francescem Rossello oraz Niemcami Timem Tornem Teutenbergiem i Benjaminem Boosem.

W wyścigu punktowym juniorów Radosław Lewandowski zajął 12. miejsce. Zmagania wygrał Niemiec Mortiz Kretschy, który na mecie miał więcej punktów niż Szwajcar Fabio Christen i Duńczyk Tobias Aagaard Hansen.

Torowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy to impreza organizowana dla kategorii juniorskiej (do lat 18) i młodzieżowej (do lat 23). Zmagania na otwartym, betonowym torze we włoskiej miejscowości Fiorenzuola potrwają do 13 października.