MŚ Aigle-Martigny 2020 odwołane. UCI się nie poddaje

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym nie odbędą się w szwajcarskich miejscowościach Aigle oraz Martigny we wrześniu 2020 roku.

Organizatorzy potwierdzili, że nie są w stanie przeprowadzić imprezy mistrzowskiej zgodnie z przepisami obowiązującymi w Szwajcarii.

Komitet organizacyjny wyczekiwał informacji o decyzji Szwajcarskiej Rady Związkowej, kolegialnego ciała pełniącego rolę głowy państwa. W wydanym komunikacie podkreślali, że jeśli Szwajcaria znacząco nie złagodzi ograniczeń nałożonych na imprezy masowe (do 31 sierpnia w takowych nie może brać udziału więcej niż 1000 osób), mistrzostwa nie będą mogły się odbyć.

Decyzją Rady Związkowej limit uczestników imprez masowych na obecnym poziomie utrzymany zostanie do 1 października. Organizatorzy od 2 września otrzymać będą musieli pozwolenia od władz kantonów, które decyzje podejmowały będą biorąc pod uwagę lokalne warunki epidemiologiczne oraz możliwości śledzenia kontaktów zakaźnych.

Organizacja mistrzostw świata jest niemożliwa, także dlatego, że od 8 sierpnia osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z ponad 45 krajów objęte są wymogiem kwarantanny. To odebrałoby wyścigowi uznanie i pozbawiłoby wielu z 1200 uczestników, od juniora po elitę, szansy występu. Przy 11 wyścigach zaplanowanych na 8 dni, specyficznych warunkach zachowania zasad dystansu społecznego i gromadzenia się kibiców na rundzie mamy do czynienia z przeszkodą nie do pokonania

– czytamy w komunikacie wydanym przez organizatora mistrzostw.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zaznaczyła, że będzie chciała znaleźć inne miejsce na przeprowadzenie imprezy mistrzowskiej, choć do jej startu pozostało zaledwie pięć tygodni.

Unia chciałaby wyjaśnić, że będzie pracowała nad znalezieniem alternatywnego rozwiązania, które zapewni, że mistrzostwa w sezonie 2020 się odbędą. Priorytet organizacji imprezy we wrześniowym terminie otrzyma Europa. Unia szukała będzie gospodarza, który będzie mógł zaoferować trasy tak trudne jak te w Aigle-Martigny, by odpowiadały one charakterystyce tych samych kolarzy, którzy przyjechać planowali do Szwajcarii

– napisano w oświadczeniu UCI.

Decyzja na temat przyszłości światowego czempionatu zapaść ma 1 września.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Redakcja rowery.org

Recent Posts

Giro Rosa 2020. Longo Borghini dla siebie i dla Włoch

Elisa Longo Borghini długo czekała na taki moment. Triumf etapowy na trasie Giro Rosa przyszedł po 9 latach starań.

19 września 2020, 11:32

Giro Rosa 2020. Niewiadoma: "miejsce na podium byłoby zwycięstwem"

Katarzyna Niewiadoma przejechać musi jeszcze jeden etap Giro Rosa by prestiżowy wyścig skończyć na podium. "Czuję się dobrze przed ostatnim…

18 września 2020, 21:41

Tour de France 2020: etap 20 – przekroje/mapki

Zapowiedź 20. etapu Tour de France. 19 września: Lure – La Planche des Belles Filles (36,2 km; jazda indywidualna na…

18 września 2020, 18:25

Tour de France 2020: etap 19. Søren Kragh Andersen po raz drugi

Søren Kragh Andersen (Team Sunweb) wygrał w Champagnole dziewiętnasty odcinek wyścigu Tour de France.

18 września 2020, 17:21

Małopolski Wyścig Górski 2020: etap 1. Aniołkowski wleciał na Górę Chełm

Małopolski Wyścig Górski. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team) wygrał na Górze Chełm pierwszy etap wyścigu.

18 września 2020, 17:03

Tour de France 2020. Trentin: "to taka generalka na punkty"

Matteo Trentin o walce w klasyfikacji punktowej i poziomie Tour de France.

18 września 2020, 16:29