Tour de Pologne 2020: etap 4. Remco Evenepoel królem Tatr

Remco Evenepoel

Remco Evenepoel (Deceuninck–Quick Step) po 50-kilometrowej solowej akcji wygrał w Bukowinie Tatrzańskiej czwarty etap Tour de Pologne i został nowym liderem wyścigu.

Za Belgiem, który po dzisiejszym nokaucie znajduje się na najlepszej drodze do zwycięstwa w Tour de Pologne, uplasowali się Jakob Fuglsang (Astana) i Simon Yates (Mitchelton-Scott).

Na czwartej pozycji finiszował Rafał Majka (Bora–hansgrohe), a na siódmym miejscu uplasował się Kamil Małecki (CCC Team), który awansował na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. 

Sobotni, górski etap prowadził po tatrzańskich podjazdach w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej. Na rundzie, pokonanej trzykrotnie, znalazły się podjazdy pod Rzepiska – Ściana Harnaś (2 km; 6,5%, maks. 17,7%, kat. 1) i Gliczarów Górny – Ściana Bukovina (5,5 km; 5,6%, maks. 22%, kat. 1). Wisienkę na torcie stanowił z kolei niekategoryzowany podjazd do centrum Bukowiny Tatrzańskiej (3 km; 4,8%, maks. 11,5%).

Ucieczkę dnia stworzyli kilka kilometrów po starcie James Whelan (EF Pro Cycling), Nathan Haas (Cofidis), Chris Harper (Jumbo-Visma), Kamil Małecki (CCC Team) i Patryk Stosz (Reprezentacja Polski). Ich maksymalna przewaga wynosiła 4 minuty.

Na górskich premiach ambitnie starał starał się jechać Stosz, walczący o koszulkę lidera klasyfikacji górskiej. Na pierwszej, w Rzepiskach (Ściana Harnaś), zajął trzecie miejsce, w Gliczarowie Górnym (Ściana Bukovina) przegrał w sprincie tylko z Haasem, a na drugiej rundzie jego łupem padła premia w Rzepiskach (Ściana Harnaś). Kolejna premia, w Gliczarowie Górnym (Ściana Bukovina), sprawdziła jednak możliwości młodego Polaka, który odpadł z czołówki i powrócił do peletonu.

W tym samym czasie w zmniejszonej głównej grupie doszło do kraksy, w której ucierpiali m.in. lider wyścigu, Richard Carapaz (Team Ineos), a także Tomasz Marczyński (Lotto Soudal). Tempo zostało ograniczone, w związku z tym przewaga chwilowo zatrzymała się na poziomie 90 sekund, lecz następnie znów ruszył pościg. Akcja została zakończona ostatecznie 53 kilometrów, a kontratak Harpera został również zneutralizowany.

50 kilometrów przed metą, z około 30-osobowego peletonu, wyruszył Remco Evenepoel (Deceuninck–Quick-Step). Belg wykorzystał chwilę stagnacji w grupie i szybko zaczął budować sobie przewagę, najpierw wykorzystując do tego podjazd pod Rzepiska (Ścianę Harnaś), na szczycie meldując się 30 sekund przed innymi. Tempo z tyłu dyktował Eddie Dunbar (Team Ineos), chroniący Carapaza.

35 kilometrów przed metą Irlandczyk jednak samotnie zwiększył tempo i odjechał z grupki, a za nim pojechali Jakob Fuglsang (Astana), Quinn Simmons (Trek-Segafredo) i Patrick Konrad (Bora-hansgrohe). Próby dołączenia mnożyły się, różnicę starał się niwelować m.in. Carapaz. Akcja ostatecznie została szybko zakończona.

Z przodu 20-letni Evenepoel nie zwracał na nic uwagi i pedałował ile sił w nogach, utrzymując przewagę na poziomie nieco poniżej minuty. Pościg nie był zbyt zorganizowany, kolarze oglądali się na siebie. 26 kilometrów przed metą ruszył Rafał Majka (Bora-hansgrohe), a chwilę później za nim podążyli Fuglsang i Simon Yates (Mitchelton-Scott). Tercet zdołał odjechać, lecz na kolejnych kilometrach nie mógł zmniejszyć przewagi Belga, choć odjeżdżał od pozostałych faworytów. 

Na Ścianie Bukovina różnice się powiększyły, a w goniącej trójce doszło do złamania współpracy – Yates skapitulował, zaś Fuglsang minimalnie odjechał od Majki. Czujący się jak ryba w wodzie Evenepoel na szczycie zameldował się nieco ponad minutę przez Duńczykiem, faworyci zaś jechali dwie minuty za kolarzem Deceuninck–Quick-Step.

Majka dojechał do Fuglsanga na krótkim podjeździe pod Wierch Rusiński (1,7 km, 7,2%), lecz po chwili Polak opadł z sił. U podnóża finałowego podjazdu do Bukowiny Tatrzańskiej (3 km; 4,8%) dociągnął do niego Yates. 

Niezwracający uwagi na rywali Evenepoel z kolei kręcił cały czas pewnie na czele i ciągle powiększał przewagę, przecinając linię mety trzymając numer startowy kontuzjowanego Fabio Jakobsena. Jego przewaga nad Fuglsangiem ostatecznie wyniosła prawie dwie minuty. Belg jest na najlepszej drodze aby podtrzymać passę zwycięstw w tym sezonie, po odniesieniu sukcesów w Vuelta a San Juan, Volta ao Algarve i Vuelta a Burgos.  

Wyniki 4. etapu Tour de Pologne 2020 (2.UWT), Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Remco EvenepoelDeceuninck-Quick Step3:55:52
2.Jakob FuglsangAstana Pro Team01:48
3.Simon YatesMitchelton-Scott02:22
4.Rafał MajkaBora-hansgrohe
5.Diego UlissiUAE Team Emirates03:05
6.Wilco KeldermanTeam Sunweb
7.Kamil MałeckiCCC Team03:08
8.Mikel NieveMitchelton-Scott
9.Jonas VingegaardJumbo-Visma
10.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe03:09
11.Tim WellensLotto Soudal
12.Rui CostaUAE Team Emirates
13.Jai HindleyTeam Sunweb
14.Esteban ChavesMitchelton-Scott
15.Patrick KonradBora-hansgrohe
16.Richard CarapazTeam Ineos03:21
17.Rudy MolardGroupama-FDJ
18.Quinn SimmonsTrek-Segafredo03:46
19.Chris HamiltonTeam Sunweb04:05
20.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits04:43
21.James WhelanEF Pro Cycling06:08
22.Tobias FossJumbo-Visma
23.Ion IzagirreAstana Pro Team
24.Simon GeschkeCCC Team08:13
25.Neilson PowlessEF Pro Cycling08:42
26.Eddie DunbarTeam Ineos
27.Attila ValterCCC Team08:44
28.Casper PedersenTeam Sunweb
29.Yuriy NatarovAstana Pro Team
30.Wout PoelsBahrain-McLaren
31.Hugo HouleAstana Pro Team
32.Ben KingNTT Pro Cycling
33.Piotr BrożynaPolska
34.José HerradaCofidis, Solutions Crédits
35.Steff CrasLotto Soudal
36.Sergei ChernetskiGazprom-RusVelo
37.Jonas GregaardAstana Pro Team
38.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
39.Ilnur ZakarinCCC Team
40.Ben GastauerAG2R La Mondiale09:00
41.Anthony RouxGroupama-FDJ09:24
42.Imanol ErvitiMovistar Team
43.Florian StorkTeam Sunweb
44.James PiccoliIsrael Start-Up Nation
45.Dimitri ClaeysCofidis, Solutions Crédits
46.Owain DoullTeam Ineos10:16
47.Alexander CatafordIsrael Start-Up Nation
48.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
49.Nathan HaasCofidis, Solutions Crédits12:55
50.Jasper StuyvenTrek-Segafredo
51.Jenthe BiermansIsrael Start-Up Nation
52.Samuele BattistellaNTT Pro Cycling
53.Chris HarperJumbo-Visma
54.Axel DomontAG2R La Mondiale
55.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
56.Olivier Le GacGroupama-FDJ
57.Lluís MasMovistar Team
58.Christoph PfingstenJumbo-Visma14:22
59.Ivan RovnyGazprom-RusVelo14:41
60.Artem NychGazprom-RusVelo
61.Mattia CattaneoDeceuninck-Quick Step15:43
62.Alfred WrightBahrain-McLaren
63.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step
64.James KnoxDeceuninck-Quick Step
65.Brandon McnultyUAE Team Emirates
66.Jorge ArcasMovistar Team
67.Paweł BernasPolska16:32
68.Patryk StoszPolska
69.Luke RoweTeam Ineos17:23
70.Michał GołaśTeam Ineos
71.Luka MezgecMitchelton-Scott18:56
72.Enrico GasparottoNTT Pro Cycling20:50
73.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
74.Barnabás PeakMitchelton-Scott
75.Przemysław KasperkiewiczPolska
76.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
77.Julien VermoteCofidis, Solutions Crédits
78.Szymon SajnokCCC Team
79.Dorian GodonAG2R La Mondiale
80.Alexis RenardIsrael Start-Up Nation
81.Petr RikunovGazprom-RusVelo
82.Yevgeniy GidichAstana Pro Team
83.Denis NekrasovGazprom-RusVelo
84.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
85.Albert TorresMovistar Team
86.Jos van EmdenJumbo-Visma
87.Rohan DennisTeam Ineos
88.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates
89.Edward TheunsTrek-Segafredo
90.Fabian LienhardGroupama-FDJ
91.Jonas RutschEF Pro Cycling
92.Piet AllegaertCofidis, Solutions Crédits
93.Florian SenechalDeceuninck-Quick Step22:05
94.Ivo OliveiraUAE Team Emirates
95.Mark PadunBahrain-McLaren
96.Thomas de GendtLotto Soudal24:13
97.Taco van der HoornJumbo-Visma
98.David LozanoTeam Novo Nordisk
99.Charles PlanetTeam Novo Nordisk
100.Cristian ScaroniGazprom-RusVelo
101.Emīls LiepinsTrek-Segafredo
102.Ryan MullenTrek-Segafredo
103.Maciej PaterskiPolska
104.Kamil GradekCCC Team
105.Patrick BevinCCC Team
106.Juan Sebastián MolanoUAE Team Emirates
107.Sebastián MoraMovistar Team
108.Laurens de VreeseAstana Pro Team25:17
109.Davide BalleriniDeceuninck-Quick Step
110.Harry TanfieldAG2R La Mondiale
111.Sam BewleyMitchelton-Scott
112.Marcel SiebergBahrain-McLaren
113.Rui OliveiraUAE Team Emirates
114.Phil BauhausBahrain-McLaren
115.Heinrich HausslerBahrain-McLaren
116.Alberto DaineseTeam Sunweb25:52
DNFMoreno HoflandEF Pro Cycling
DNFIan StannardTeam Ineos
DNFTomasz MarczyńskiLotto Soudal
DNFJürgen RoelandtsMovistar Team

Klasyfikacja generalna po 4. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Remco EvenepoelDeceuninck-Quick Step16:58:28
2.Jakob FuglsangAstana Pro Team01:52
3.Simon YatesMitchelton-Scott02:28
4.Rafał MajkaBora-hansgrohe02:32
5.Diego UlissiUAE Team Emirates03:09
6.Kamil MałeckiCCC Team03:12
7.Wilco KeldermanTeam Sunweb03:15
8.Jonas VingegaardJumbo-Visma03:18
9.Mikel NieveMitchelton-Scott
10.Rui CostaUAE Team Emirates03:19
11.Tim WellensLotto Soudal
12.Esteban ChavesMitchelton-Scott
13.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe
14.Patrick KonradBora-hansgrohe
15.Jai HindleyTeam Sunweb
16.Richard CarapazTeam Ineos03:21
17.Rudy MolardGroupama-FDJ03:27
18.Quinn SimmonsTrek-Segafredo04:09
19.Chris HamiltonTeam Sunweb04:15
20.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits04:53
21.Tobias FossJumbo-Visma06:18
22.Ion IzagirreAstana Pro Team
23.James WhelanEF Pro Cycling07:12
24.Simon GeschkeCCC Team08:23
25.Neilson PowlessEF Pro Cycling08:52
26.Eddie DunbarTeam Ineos
27.Hugo HouleAstana Pro Team08:54
28.Attila ValterCCC Team
29.Steff CrasLotto Soudal
30.Sergei ChernetskiGazprom-RusVelo
31.Casper PedersenTeam Sunweb
32.Ilnur ZakarinCCC Team
33.Piotr BrożynaPolska
34.Wout PoelsBahrain-McLaren09:01
35.José HerradaCofidis, Solutions Crédits09:02
36.Anthony RouxGroupama-FDJ09:34
37.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale09:48
38.James PiccoliIsrael Start-Up Nation10:11
39.Imanol ErvitiMovistar Team10:18
40.Alexander CatafordIsrael Start-Up Nation10:26
41.Ben GastauerAG2R La Mondiale10:39
42.Yuriy NatarovAstana Pro Team10:53
43.Jenthe BiermansIsrael Start-Up Nation13:13
44.Lluís MasMovistar Team13:21
45.Olivier Le GacGroupama-FDJ13:36
46.Benjamin ThomasGroupama-FDJ13:38
47.Florian StorkTeam Sunweb13:41
48.Samuele BattistellaNTT Pro Cycling13:53
49.Owain DoullTeam Ineos13:57
50.Jasper StuyvenTrek-Segafredo14:16
51.Ivan RovnyGazprom-RusVelo14:59
52.Artem NychGazprom-RusVelo15:08
53.Nathan HaasCofidis, Solutions Crédits15:50
54.Dimitri ClaeysCofidis, Solutions Crédits16:20
55.Brandon McnultyUAE Team Emirates16:24
56.Jorge ArcasMovistar Team16:37
57.Ben KingNTT Pro Cycling17:51
58.Luka MezgecMitchelton-Scott19:02
59.Chris HarperJumbo-Visma20:58
60.Enrico GasparottoNTT Pro Cycling21:08
61.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo21:16
62.Luke RoweTeam Ineos21:44
63.Mark PadunBahrain-McLaren22:23
64.Alexis GougeardAG2R La Mondiale22:25
65.Christoph PfingstenJumbo-Visma22:41
66.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates22:57
67.Edward TheunsTrek-Segafredo
68.Paweł BernasPolska23:33
69.Mattia CattaneoDeceuninck-Quick Step23:52
70.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step
71.Axel DomontAG2R La Mondiale24:20
72.Florian SenechalDeceuninck-Quick Step24:39
73.Denis NekrasovGazprom-RusVelo24:50
74.Dorian GodonAG2R La Mondiale25:07
75.Julien VermoteCofidis, Solutions Crédits
76.Davide BalleriniDeceuninck-Quick Step25:42
77.Jos van EmdenJumbo-Visma25:57
78.Fabian LienhardGroupama-FDJ26:01
79.Rohan DennisTeam Ineos
80.Michał GołaśTeam Ineos26:32
81.Taco van der HoornJumbo-Visma26:46
82.Jonas GregaardAstana Pro Team26:58
83.James KnoxDeceuninck-Quick Step27:08
84.Charles PlanetTeam Novo Nordisk27:55
85.Petr RikunovGazprom-RusVelo28:24
86.Jonas RutschEF Pro Cycling28:26
87.Patryk StoszPolska28:35
88.Piet AllegaertCofidis, Solutions Crédits28:38
89.Daryl ImpeyMitchelton-Scott28:42
90.Ivo OliveiraUAE Team Emirates28:50
91.Albert TorresMovistar Team30:11
92.Heinrich HausslerBahrain-McLaren30:17
93.Alfred WrightBahrain-McLaren30:18
94.Patrick BevinCCC Team31:49
95.Sam BewleyMitchelton-Scott31:59
96.Kamil GradekCCC Team33:08
97.David LozanoTeam Novo Nordisk
98.Péter KusztorTeam Novo Nordisk34:05
99.Alexis RenardIsrael Start-Up Nation34:21
100.Maciej PaterskiPolska34:45
101.Ryan MullenTrek-Segafredo34:53
102.Barnabás PeakMitchelton-Scott37:50
103.Sebastián MoraMovistar Team37:58
104.Yevgeniy GidichAstana Pro Team38:16
105.Przemysław KasperkiewiczPolska40:11
106.Phil BauhausBahrain-McLaren40:13
107.Szymon SajnokCCC Team40:16
108.Emīls LiepinsTrek-Segafredo40:29
109.Cristian ScaroniGazprom-RusVelo43:39
110.Rui OliveiraUAE Team Emirates44:43
111.Laurens de VreeseAstana Pro Team
112.Alberto DaineseTeam Sunweb45:18
113.Thomas de GendtLotto Soudal45:59
114.Marcel SiebergBahrain-McLaren46:32
115.Juan Sebastián MolanoUAE Team Emirates50:29
116.Harry TanfieldAG2R La Mondiale52:04

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Artur

    8 sierpnia 2020, 19:15 o 19:15

    Trudno sobie wyobrazić większy talent. Nowy ''Kanibal". Nieprawdopodobny rajd jak na warunki Tour de Pologne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: