Wiadomości

Sibiu Cycling Tour 2020. Kolarska wyprawa do Transylwanii

Prolog, górski etap, górska czasówka i wyjątkowe okoliczności rozgrywania zmagań. Rumuńskie miasto Sibiu ugości wyścig, który zweryfikuje nie tylko wracających do peletonu kolarzy, ale i przepisy sanitarne, mające sportowców chronić.

Wyścig Sibiu Cycling Tour to pierwsza impreza klasy 2.1 rozgrywana po przerwie wywołanej pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Zmagania na drogach środkowej Rumunii zaplanowano na 23-26 lipca.

Sibiu to 150-tysięczne miasto w centralnej Rumuni, w historycznej krainie Transylwanii. Wyścig kolarski, którego trasa prowadzi po szosach tego rejonu, w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej ujęty jest od 2011 roku, od 2013 roku jako impreza kategorii 2.1.

Kolarzy w 2020 roku czekają cztery etapy, w tym dwa w niedzielę. Na otwarcie prolog, dzień później górski etap, w sobotę pagórkowata pętla wokół Sibiu, a ostatniego dnia górska czasówka i okazja dla sprinterów.

Na starcie staną dwie ekipy WorldTour: Bora-hansgrohe i Israel Start-Up Nation, a także cztery polskie zespoły kontynentalne: Mazowsze Serce Polski, CCC Development Team, Voster ATS Team oraz Wibatech Merx.

Przepisy UCI i lokalne

Rumunia w toku pandemii zanotowała dotychczas 39 133 przypadki zachorowań na koronawirusa, w tym 2074 przypadków śmiertelnych.

Według przepisów UCI wyścig klasy 2.1 rozgrywany może być jeśli kraj zmagania goszczący znajduje się w fazie średniego lub niskiego ryzyka pandemii, ocenianego zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W przypadku fazy średniego ryzyka (w której występuje przenoszenie wirusa między ludźmi), liczba nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców nie może przekraczać 20 do 50 na tydzień, a współczynnik reprodukcji wirusa (określający średnią liczbę osób, które zaraża jedna zarażona osoba) nie przekraczać 1.5.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z 22 lipca, liczba nowych przypadków zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców w ostatnich dwóch tygodniach w Rumunii wyniosła 49, co daje prawie 25 na tydzień.

Przepisy lokalne wymagają by uczestnicy zawodów sportowych poddawani byli codziennemu sprawdzaniu temperatury ciała. Obecność kibiców na startach i metach etapów nie jest dozwolona.

Na mocy protokołu UCI wszyscy uczestniczący w wyścigu (kolarze oraz obsługa) muszą przejść badania na obecność koronawirusa (PCR), a przez pięć dni przed wyścigiem i w jego trakcie wypełniać muszą specjalną ankietę zdrowotną. Badanie musi zostać wykonane trzy dni przed wyścigiem.

Trasa Sibiu Cycling Tour

23 lipca (czwartek) – prolog: Sibiu (2,5 km; jazda indywidualna na czas)

Krótki prolog w sercu miasta to techniczne wyzwanie: trasa jest płaska, ale doliczyć się można 15 zakrętów pod kątem prostym. 350 metrów trasy poprowadzi po bruku, 350 po asfalcie, a 1800 metrów po chodniku.

24 lipca (piątek) – etap 1: Sibiu – Bâlea Lac (183 km)

Górski sprawdzian już drugiego dnia zabierze kolarzy w Góry Fogaraskie, na wysokość ponad 2000 metrów. Wspinaczka do polodowcowego jeziora Bâlea to 25 kilometrów drogi pnącej się przy średnim nachyleniu 5,8%. Przed rokiem wygrał tu Kolumbijczyk Kevin Rivera.

25 lipca (sobota) – etap 2: Sibiu – Sibiu (181,2 km)

Pagórkowaty odcinek wokół miejscowości Sibiu. Ostatni podjazd (1,8 km, 5,6%) wyrośnie 26 kilometrów przed metą, co na pewno zachęci do akcji zaczepnych.

26 lipca (niedziela) – etap 3a: Curmătura Ștezii – Arena Platos (12,5 km; jazda indywidualna na czas)

W niedzielę kolarzy czekają dwa odcinki. Rano jazda indywidualna na czas na podjeździe do kurortu narciarskiego Arena Platos. 12,5 kilometra przy średnim nachyleniu 5,2% i kilku bardziej stromych fragmentach powinna pozwolić na wstrząśnięcie klasyfikacją generalną.

26 lipca (niedziela) – etap 3b: Sibiu – Sibiu (109 km)

Po porannych wstrząsach nie spodziewamy się zmian wieczorem. Etap powinien paść łupem sprinterów.

Bonifikaty

Bonifikaty na metach etapu pierwszego i drugiego to 10-6-4 sekundy dla pierwszej trójki, natomiast na etapie 3b tylko 6-4-2 sekundy.

Na etapach 1, 2 i 3b przyznawane są też bonifikaty na sprintach lotnych: dla pierwszej trójki odpowiednio 3-2-1 sekundy.

Transmisja

Wyścig transmitowany ma być na żywo, organizatorzy transmisję prowadzą tutaj [link wygasł].

Paweł Gadzała

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17