Wiadomości

Nowy wspaniały świat. Rusza Wirtualny Tour de France

Organizator wyścigu Tour de France, Amaury Sport Organisation (ASO), oraz Zwift, firma stojąca za wirtualną platformą treningową dla kolarzy, zorganizują Wirtualny Tour de France.

Wirtualna impreza rozgrywana będzie w trzy kolejne weekendy lipca i zaangażuje największe nazwiska w zawodowym peletonie mężczyzn i kobiet, ale da również szansę spróbowania swoich sił amatorom.

Inicjatywa oprócz odpowiedzi na rosnącą popularność wirtualnego ścigania w dobie pandemii wirusa SARS-Cov-2 ma mieć wymiar charytatywny. Parterami akcji są fundacje: Jeugdfonds Sport & Cultuur i BiJeVa (w Holandii), Qhubeka (w RPA) oraz Emmaüs i Secours Populaire (we Francji), które łączą się w akcji Tour de France United.

Organizatorzy największego wyścigu świata przekażą tym organizacjom 1500 rowerów, natomiast podczas wrześniowego Tour de France zbiórkę rowerów organizuje fundacja Emmaüs, zajmująca się zwalczaniem biedy. Celem jest zebranie 5000 rowerów, a organizatorzy zachęcając fanów do wsparcia akcji obiecując dotację 30 euro za każdy oddany rower.

Więcej informacji: tutaj.

Trasy

Ściganie w wirtualnym świecie stworzonym przez Zwift odbędzie się na sześciu etapach, po dwa w kolejne weekendy: 4-5 lipca, następnie 11-12 lipca i 18-19 lipca.

W sumie rozegranych zostanie 6 odcinków, część na dobrze znanej mapie krainy Watopia, inne na nowych wirtualnych mapach Francji.

4 lipca (sobota) – etap 1: Watopia/Nicea (4 x 9,1 km – 36,4 km)
5 lipca (niedziela) – etap 2: Watopia/Nicea (29,5 km)

11 lipca (sobota) – etap 3: Francja Północno-Wschodnia (48 km)
12 lipca (niedziela) – etap 4: Francja Południowo-Zachodnia (2 x 22,9 km – 45,8 km)

18 lipca (sobota) – etap 5: Na Chalet-Reynard (22,9 km)
19 lipca (niedziela) – etap 6: Paryż, Pola Elizejskie (42,8 km)

Gdzie oglądać?

Rywalizacja transmitowana ma być w 130 krajach świata. W Polsce transmisję obejrzeć będzie można w usłudze Eurosport Player, a powtórki w Eurosport 2. Wyścig kobiet w sobotę i niedzielę startuje o 15:00, natomiast mężczyzn o 16:05.

Wirtualne ściganie transmitowała będzie również platforma GCN Racing.

Uczestnicy

Udział weźmie 19 ekip męskich i 13 zespołów kobiecych. Wśród kolarzy, którzy pojawić się mają w rywalizacji są Michał Kwiatkowski, Egan Bernal, Geraint Thomas i Christopher Froome (wszyscy Team Ineos), Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step), Richie Porte i mistrz świata Mads Pedersen (obaj Trek-Segafredo), Greg Van Avermaet (CCC Team), Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix), Warren Barguil i Nairo Quintana (Arkea-Samsic) oraz Romain Bardet (AG2R La Mondiale).

W gronie pań wystąpią m.in. mistrzyni globu w jeździe indywidualnej na czas Chloé Dygert (Team Sho-Air TWENTY20), Anna van der Breggen i Chantal Van den Broeck-Blaak (Boels Dolmans), Marianne Vos (CCC-Liv), Coryn Rivera (Team Sunweb), Marta Bastianelli (Ale BTC Ljubljana), Lisa Brennauer i Kirsten Wild (Ceratizit-WNT Pro Cycling), Elisa Balsamo (Valcar – Travel & Service), Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM), Lizzie Deignan i Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo).

Na pierwszym etapie w rywalizacji mężczyzn wystąpi Kwiatkowski, a wśród pań Aurela Nerlo (CCC-Liv).

Zasady

Rywalizacja rozgrywała się będzie drużynowo, co oznacza, że koszulkę liderów i liderek poszczególnych klasyfikacji nosili będą zawodnicy danej ekipy bez względu na personalia: dzięki temu możliwa będzie rotacja.

Każda z ekip wystawić może maksymalnie czterech zawodników czy zawodniczki. Na mecie liczy się zwycięstwo, ale wirtualną żółtą koszulkę otrzyma wirtualna postać wytypowanego przez najlepszą ekipę zawodnika. Ranking ustalany jest na podstawie punktów przyznawanych za pierwsze 25 miejsc na mecie każdego etapu.

Podobnie sytuacja wygląda w innych klasyfikacjach: punkty rozdawane są za pierwsze 10 miejsc na lotnych finiszach i metach w klasyfikacji punktowej, za pierwsze trzy na górskich premiach (oraz za 6 i 10 miejsc na lepiej premiowanych podjazdach na etapach 2 i 5) oraz za pierwsze 10 miejsc na mecie w klasyfikacji młodzieżowej.

Klasyfikację zespołów wygra ekipa z najwyższą sumą punktów we wszystkich klasyfikacjach, natomiast najwaleczniejszego zawodnika wybiorą widzowie w głosowaniu na Twitterze.

Amatorzy

Kolarze amatorzy w każdy z trzech weekendów będą mogli wziąć udział w 16 sesjach rozgrywanych na tych samych trasach. 4 i 5 lipca wyścigi poprowadzą na 29,5-kilometrowej trasie o 682-metrowym przewyższeniu, stylizowanym na okolice Nicei. 11 i 12 lipca sesje odbędą się na dystansie 45,8 kilometra, a trasa będzie pagórkowata. Ostatni weekend to górska trasa, prawie 23 kilometry wspinaczki na Mount Ventoux, zakończone w Chalet-Reynard.

Redakcja rowery.org

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17