Rząd przedstawił pierwsze plany "odmrażania" sportu

Prezes Rady Ministrów i Minister Sportu ogłosili plany "odmrażania" sportu zawodowego i powszechnego w ramach działań mających zapewnić działanie gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-Cov-2.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk poinformowali, że w ramach tzw. drugiego etapu znoszenia ograniczeń, otworzone zostaną Centralne Ośrodki Sportu w Wałczu i Spale. Wybrani przez związki sportowe sportowcy po przejściu 14-dniowej izolacji będą mogli przyjechać do ośrodków i rozpocząć treningi w przygotowanym reżimie sanitarnym.

Możliwości te dotyczą olimpijczyków, którzy przygotowują się do przełożonych na sezon 2021 Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Według grafik przedstawionych przez Kancelarię Premiera, program ten objąć ma 250 sportowców w pięciu ośrodkach. 9 maja podjęta ma zostać decyzja dotycząca treningów grupowych.

Jako pierwsi do ligowych rozgrywek wrócą grający w Ekstraklasie piłkarze oraz ścigający się w Ekstralidze żużlowy. Pierwsi rozgrywki wznowić mają pod koniec maja, drudzy w połowie czerwca. Wszystkie mecze i zawody zorganizowane mają zostać przy zachowaniu środków ostrożności i bez udziału kibiców.

My tak naprawdę będziemy obserwować co się będzie działo na każdym etapie tego co będziemy wprowadzać. Bierzemy pod uwagę, że będziemy mogli się z tych rzeczy wycofać, więc musieliśmy od czegoś zacząć. Będziemy na bieżąco analizować co się dzieje

– wyjaśniła Dmowska-Andrzejuk.

Podczas konferencji nie zostały podane informacje dotyczące bezpośrednio kolarstwa.

Według danych Ministerstwa Zdrowia na 25 kwietnia 2020 roku, w Polsce wykryto 11 067 przypadków zachorowań na wywoływaną wirusem SARS-Cov-2 chorobę Covid-19, z czego 499 okazało się śmiertelnych.

Premier Morawiecki potwierdził, że decyzje o przechodzeniu do kolejnych etapów "odmrażania" sportu uzależniona będzie od kryteriów, które rząd wyznaczył wcześniej dla etapów "otwierania" gospodarki: liczby zachorowań i ilości dostępnych łóżek w szpitalach.

"Odmrażanie"

Minister Sportu już 16 kwietnia zapowiedziała, że w toku "odmrażania" polskiej gospodarki powoli umożliwiać będzie chciała trening zawodowym sportowcom, olimpijczykom.

Według wcześniejszego komunikatu MS, jako pierwsze otwarte zostaną COS-y w Spale i Wałczu, a następnie w Zakopanem i Cetniewie. Dziś te informacje potwierdziła minister Dmowska-Andrzejuk, do listy dodając także Szczyrk.

Treningi w COS-ach odbywać mają się w specjalnych warunkach. Jak przeczytać można w komunikacie MSiT z 22 kwietnia, reżim sanitarny dla tych ośrodków pomógł zaprojektować Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, a "nad samym procesem szkoleniowym, jaki jego kształtem oraz dostosowaniem do wytycznych Ministerstw Zdrowia oraz szeroko pojętych zasad bezpieczeństwa czuwał będzie Zespół Metodyczny IS PIB [Instytutu Sportu: Państwowego Instytutu Badawczego – przyp. red.]."

Treningi odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Przed wyjazdem do COS-OPO, zawodnicy, którzy znajdą się na listach, będą musieli odbyć obowiązkową 14-dniową izolację domową. Następnie przejdą testy na koronawirusa, które opłacone zostaną przez właściwy związek sportowy

– precyzuje komunikat.

Ministerstwo Sportu podkreśla, że COS-y zminimalizować mają kontakt obsługi ośrodków z przebywającymi w nich sportowcach i zapewnić swoim pracownikom maseczki i środki dezynfekujące.

Poszczególne grupy treningowe zobowiązane będą do niekontaktowania się z pozostałymi osobami, a trening będzie mógł odbywać się maksymalnie w grupach pięcioosobowych. Wszyscy przebywający na zgrupowaniu będą mieli absolutny zakaz bezpośredniego kontaktu z osobami spoza ośrodka, dotyczy to również odwiedzin oraz opuszczania ośrodka.

Ponadto, wszyscy przebywający na zgrupowaniu zobowiązani będą do wypełnienia oświadczenia, że w ostatnich 14 dniach nie mieli kontaktu z osobą zakażoną (pod rygorem ustawowej kary za zatajanie tego faktu) oraz, że taka osoba w ostatnich 14 dniach przebywała w izolacji i nie wróciła z zagranicy oraz nie przebywa na obowiązkowej kwarantannie.

Sport powszechny

Według informacji przedstawionych na dzisiejszej konferencji prasowej, na poziomie sportu powszechnego, od 4 maja dla małych grup otwarte będą stadiony sportowe, boiska szkolne, pola golfowe, strzelnice, tory łucznicze, gokartowe, wrotkarskie i rolkowe, stadniny koni czy korty tenisowe oraz infrastruktura dla sportów wodnych: aren pozwalających na uprawianie sportów na otwartej przestrzeni.

Tu wprowadzone zostaną ograniczenia liczby osób mogących z takich obiektów korzystać. Nadal obowiązywały będą zasady dystansu społecznego: o ile maski nie będą konieczne podczas uprawiania sportu na terenie tych obiektów, nosić je należy podczas przemieszczania się do i z obiektu sportowego.

Rządowe regulacje

Rząd Mateusza Morawieckiego od 20 kwietnia rozpoczął luzowanie nałożonych wcześniej w obliczu pandemii restrykcji. W ramach tych działań zwiększona została liczba osób, które mogą przebywać w sklepach, oraz umożliwiono przemieszczanie się w celach rekreacyjnych oraz opuszczanie domów przez młodzież (powyżej 13-go roku życia) bez opieki dorosłych. Tym samym wyjścia do lasów i parków, a także bieganie i jazda rowerem zostały dozwolone, aczkolwiek pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego i przy zasłanianiu twarzy.

Wymóg zasłaniania twarzy nie dotyczy jednak przebywających w lesie.

Rząd zapowiedział, że przywracanie funkcjonowania gospodarki odbywało się będzie w kilku fazach. Drugą z nich ma być stopniowe otwieranie sklepów budowlanych w weekendy, placówek kultury oraz hoteli i ośrodków noclegowych, natomiast w kolejnych dwóch stopniowe otwieranie zakładów kosmetycznych, fryzjerskich, galerii handlowych i obiektów gastronomicznych.

Trzeci etap ogólnie sformułowanego planu mówi o dopuszczaniu organizacji wydarzeń sportowych "do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)", a także o dopuszczeniu treningów grupowych w sportach zawodowych i zajęciach w halach sportowych.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: