Vuelta a Andalucia 2020: etap 4. Jack Haig wykorzystuje szansę

Jack Haig (Mitchelton–Scott) po finiszu z trzyosobowej grupki faworytów triumfował w Granadzie na przedostatnim odcinku Vuelta a Andalucia.

Australijczyk pokonał w końcówce liderującego w wyścigu Jakoba Fuglsanga (Astana) i Mikela Landę (Bahrain–Merida).

Przedostatni dnień rywalizacji organizatorzy dali ostatnią szansę lubiącym wymagający teren kolarzom. Kluczową wspinaczką dnia było Alto del Purche (9 km; 7,5%), po którym zostało 18 kilometrów zjazdu i płaskiego dojazdu do Granady. Faworyci musieli jednak pamiętać o czasówce następnego dnia i o odpowiednim gospodarowaniu siłami.

Kilka kilometrów po starcie powstała 18-osobowa ucieczka dnia, w skład której weszli Lennard Hofstede (Jumbo-Visma), Nelson Oliveira (Movistar), Kobe Goossens (Lotto Soudal), Sonny Colbrelli (Bahrain-McLaren), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Maurits Lammertink (Wanty Gobert), Jerome Cousin, Damien Gaudin (obaj Total Direct Energie), Orluis Alberto Aular (Caja Rural-Seguros RGA), Kevin Reza (B&B Hotels-Vital Concept), Floris de Tier, Jimmy Janssens (obaj Alpecin–Fenix), Bernoit Jarrier (Arkea-Samsic), James Shaw (Riwal Cycling), Juan Felipe Osorio, Ángel Madrazo (obaj Burgos BH), Iván Moreno (Kern Pharma) i Evgeny Shalunov (Gazprom). Grupka uzyskała maksymalnie trzy minuty przewagi.

Na zjeździe z jednej premii górskich dnia, Alto de Huetor Santillan (59 km – 66 kilometrów przed metą; 3 km; 3,1%), peleton podzielił się na trzy grupki, które rozszerzyły dystans pomiędzy sobą na dojeździe do Granady. Czołówka powoli stawała się coraz mniej liczebna, a ostatecznie zostali wyłącznie Madrazo, Janssens i Colbrelli, którzy 25 kilometrów przed metą zostali doścignięci przez kilkudziesięcioosobową grupę zawierającą faworytów imprezy.

Na samym początku podjazdu pod Alto del Purche samotny atak przypuścił lider wyścigu, Jakob Fuglsang, za którym podążyli Jack Haig (Mitchelton–Scott), Brandon McNulty (UAE Team Emirates), Ion Izagirre (Astana) i Marc Soler (Movistar), a po chwili dokręcił również Mikel Landa (Bahrain–Merida). Kolejny atak Duńczyka po chwili doprowadził do odczepienia Izagirre i Solera, a na czele został McNulty.

10 kilometrów przed metą pierwszą grupę stanowili Fuglsang, Landa i Haig, za którymi 30 sekund dalej jechali McNulty i niewspółpracujący Izagirre. W końcówce atakował Haig, jednak cały czas jego zyski minimalizował Fuglsang. Australijczyk nie dał się jednak aż do końca i w końcowym sprincie rozpędził się najlepiej, nie dając szans swoim dwóm rywalom i sięgając po etapowy sukces.

Wyniki 4. etapu Vuelta a Andalucia 2020 (2.Pro), Villanueva Mesia - Granada (125 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Jack HaigMitchelton-Scott3:07:35
2.Jakob FuglsangAstana Pro Team
3.Mikel LandaBahrain-McLaren
4.Brandon McnultyUAE Team Emirates00:27
5.Ion IzagirreAstana Pro Team
6.Dylan TeunsBahrain-McLaren01:14
7.Marc SolerMovistar Team
8.Alvaro CuadrosCaja Rural-Seguros RGA
9.Harm VanhouckeLotto Soudal
10.Andrey ZeitsMitchelton-Scott
11.Pello BilbaoBahrain-McLaren
12.Antwan TolhoekJumbo-Visma
13.Rubén FernandezFundación-Orbea
14.Mikel BizkarraFundación-Orbea
15.Mikel NieveMitchelton-Scott
16.Damiano CarusoBahrain-McLaren
17.Gonzalo SerranoCaja Rural-Seguros RGA02:35
18.Brent BookwalterMitchelton-Scott
19.Enric MasMovistar Team02:37
20.Silvan DillierAG2R La Mondiale03:31
21.Sander ArmeeLotto Soudal
22.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
23.Edward RavasiUAE Team Emirates
24.Oscar CabedoBurgos-BH
25.Louis VervaekeAlpecin-Fenix
26.Chris HarperJumbo-Visma
27.Jaime CastrilloEquipo Kern Pharma04:55
28.Ibai AzurmendiFundación-Orbea
29.Vadim PronskiyAstana Pro Team
30.Jorge ArcasMovistar Team
31.Félix Parra JoséEquipo Kern Pharma04:59
32.Pablo GuerreroBurgos-BH05:45
33.Romain SicardTeam Total Direct Energie
34.Aleksey RybalkinGazprom-RusVelo
35.Clément VenturiniAG2R La Mondiale
36.James ShawRiwal Readynez Cycling Team05:51
37.Thomas SprengersSport Vlaanderen-Baloise
38.Jan BakelantsCircus-Wanty Gobert
39.Juan Felipe OsorioBurgos-BH
40.Ivan MorenoEquipo Kern Pharma
41.Angel MadrazoBurgos-BH
42.Paul MartensJumbo-Visma
43.Kristian AasvoldRiwal Readynez Cycling Team08:01
44.Sebastian SchonbergerB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
45.Eliot LietaerBingoal-Wallonie Bruxelles
46.Floris de TierAlpecin-Fenix08:04
47.Roger AdriaEquipo Kern Pharma08:33
48.Loïc VliegenCircus-Wanty Gobert
49.Orluis AularCaja Rural-Seguros RGA
50.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
51.Maurits LammertinkCircus-Wanty Gobert
52.Urko BerradeEquipo Kern Pharma
53.Sindre LunkeRiwal Readynez Cycling Team
54.Antonio PedreroMovistar Team08:36
55.Aaron van PouckeSport Vlaanderen-Baloise10:35
56.Jon AgirreEquipo Kern Pharma
57.Jorge CuberoBurgos-BH
58.Matej MohoricBahrain-McLaren
59.Julien MortierBingoal-Wallonie Bruxelles
60.Nelson OliveiraMovistar Team12:28
61.Brian van GoethemLotto Soudal
62.Alexis GougeardAG2R La Mondiale13:18
63.Emiel PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise
64.Edward PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise
65.Alessandro CoviUAE Team Emirates13:37
66.Simone VelascoGazprom-RusVelo
67.Julien SimonTeam Total Direct Energie
68.Hugo HouleAstana Pro Team
69.Taco van der HoornJumbo-Visma
70.Valerio ContiUAE Team Emirates
71.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
72.Lennard HofstedeJumbo-Visma
73.Łukasz OwsianTeam Arkéa Samsic
74.Sondre Holst EngerRiwal Readynez Cycling Team
75.Sonny ColbrelliBahrain-McLaren
76.Jürgen RoelandtsMovistar Team
77.Scott ThwaitesAlpecin-Fenix
78.Florian VachonTeam Arkéa Samsic
79.Benoît JarrierTeam Arkéa Samsic
80.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
81.Andrea PasqualonCircus-Wanty Gobert
82.Petr VakocAlpecin-Fenix
83.Kobe GoossensLotto Soudal
84.Jelle VanendertBingoal-Wallonie Bruxelles
85.Sergio Roman MartinCaja Rural-Seguros RGA
86.Jefferson Alveiro CepedaCaja Rural-Seguros RGA
87.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo
88.Oscar RiesebeekAlpecin-Fenix
89.Jimmy JanssensAlpecin-Fenix
90.Christoffer LissonRiwal Readynez Cycling Team13:54
91.Anton KuzminGazprom-RusVelo
92.Franklin SixBingoal-Wallonie Bruxelles15:37
93.Lawrence NaesenAG2R La Mondiale
94.Alexander KonychevMitchelton-Scott
95.Dries van GestelTeam Total Direct Energie
96.Damien GaudinTeam Total Direct Energie
97.Edoardo AffiniMitchelton-Scott
98.Alex EdmondsonMitchelton-Scott
99.Kevin DeltombeSport Vlaanderen-Baloise
100.Amaury CapiotSport Vlaanderen-Baloise16:16
101.Artem NychGazprom-RusVelo
102.Thibault GuernalecTeam Arkéa Samsic
103.Mikel IturriaFundación-Orbea
104.Thomas BoudatTeam Arkéa Samsic18:18
105.Kévin RezaB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM18:36
106.Matthew HolmesLotto Soudal
107.Enrique SanzEquipo Kern Pharma
108.Sebastián MoraMovistar Team
109.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma
110.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie
111.Stefano OldaniLotto Soudal
112.Txomin JuaristiFundación-Orbea20:35
113.Juan José LobatoFundación-Orbea
114.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team
115.Carmelo UrbanoCaja Rural-Seguros RGA21:09
116.Jokin AranburuFundación-Orbea
117.Tom LeezerJumbo-Visma
118.Julien MoriceB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
119.Mark PadunBahrain-McLaren
120.Nikita StalnovAstana Pro Team
121.Jonas van GenechtenB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
122.Bryan CoquardB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
123.Ludovic RobeetBingoal-Wallonie Bruxelles
124.Jens DebusschereB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
125.Jérôme CousinTeam Total Direct Energie
126.Adrien PetitTeam Total Direct Energie
127.Christophe NoppeTeam Arkéa Samsic
128.Jordi WarlopSport Vlaanderen-Baloise
129.Willie SmitBurgos-BH24:22

Klasyfikacja generalna po 4. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Jakob FuglsangAstana Pro Team17:30:01
2.Mikel LandaBahrain-McLaren00:14
3.Jack HaigMitchelton-Scott00:35
4.Ion IzagirreAstana Pro Team01:01
5.Pello BilbaoBahrain-McLaren01:44
6.Dylan TeunsBahrain-McLaren01:45
7.Marc SolerMovistar Team02:41
8.Rubén FernandezFundación-Orbea02:50
9.Harm VanhouckeLotto Soudal
10.Brandon McnultyUAE Team Emirates02:59
11.Antwan TolhoekJumbo-Visma03:20
12.Andrey ZeitsMitchelton-Scott03:29
13.Mikel NieveMitchelton-Scott04:10
14.Mikel BizkarraFundación-Orbea04:28
15.Chris HarperJumbo-Visma05:14
16.Brent BookwalterMitchelton-Scott05:33
17.Sander ArmeeLotto Soudal05:38
18.Silvan DillierAG2R La Mondiale07:01
19.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic07:23
20.Alvaro CuadrosCaja Rural-Seguros RGA07:42
21.Enric MasMovistar Team08:15
22.Oscar CabedoBurgos-BH08:17
23.Jan BakelantsCircus-Wanty Gobert08:48
24.Jaime CastrilloEquipo Kern Pharma09:07
25.Edward RavasiUAE Team Emirates09:14
26.Thomas SprengersSport Vlaanderen-Baloise10:31
27.Sebastian SchonbergerB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM10:57
28.Antonio PedreroMovistar Team11:09
29.Roger AdriaEquipo Kern Pharma13:15
30.Damiano CarusoBahrain-McLaren13:40
31.Vadim PronskiyAstana Pro Team14:20
32.Oliver NaesenAG2R La Mondiale15:26
33.Kristian AasvoldRiwal Readynez Cycling Team15:42
34.Floris de TierAlpecin-Fenix15:53
35.Juan Felipe OsorioBurgos-BH18:58
36.Aaron van PouckeSport Vlaanderen-Baloise19:29
37.Romain SicardTeam Total Direct Energie19:30
38.Julien SimonTeam Total Direct Energie19:47
39.Urko BerradeEquipo Kern Pharma19:50
40.Jefferson Alveiro CepedaCaja Rural-Seguros RGA19:56
41.Louis VervaekeAlpecin-Fenix20:03
42.Jimmy JanssensAlpecin-Fenix20:13
43.Maurits LammertinkCircus-Wanty Gobert20:26
44.Eliot LietaerBingoal-Wallonie Bruxelles20:52
45.Gonzalo SerranoCaja Rural-Seguros RGA21:59
46.Angel MadrazoBurgos-BH22:41
47.Jorge ArcasMovistar Team22:49
48.Ibai AzurmendiFundación-Orbea23:07
49.Clément VenturiniAG2R La Mondiale23:14
50.Orluis AularCaja Rural-Seguros RGA23:33
51.James ShawRiwal Readynez Cycling Team23:38
52.Valerio ContiUAE Team Emirates23:54
53.Mikel IturriaFundación-Orbea23:58
54.Paul MartensJumbo-Visma24:18
55.Jelle VanendertBingoal-Wallonie Bruxelles24:25
56.Simone VelascoGazprom-RusVelo24:48
57.Łukasz OwsianTeam Arkéa Samsic24:53
58.Artem NychGazprom-RusVelo25:28
59.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal25:55
60.Aleksey RybalkinGazprom-RusVelo28:05
61.Pablo GuerreroBurgos-BH29:21
62.Alessandro CoviUAE Team Emirates29:27
63.Julien MortierBingoal-Wallonie Bruxelles29:44
64.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo30:33
65.Kevin DeltombeSport Vlaanderen-Baloise30:55
66.Ivan MorenoEquipo Kern Pharma31:08
67.Petr VakocAlpecin-Fenix31:25
68.Sindre LunkeRiwal Readynez Cycling Team
69.Andrea PasqualonCircus-Wanty Gobert31:29
70.Nelson OliveiraMovistar Team31:58
71.Brian van GoethemLotto Soudal32:56
72.Loïc VliegenCircus-Wanty Gobert33:10
73.Oscar RiesebeekAlpecin-Fenix33:26
74.Sonny ColbrelliBahrain-McLaren34:02
75.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates34:10
76.Edward PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise34:22
77.Kobe GoossensLotto Soudal34:27
78.Matej MohoricBahrain-McLaren34:46
79.Félix Parra JoséEquipo Kern Pharma34:47
80.Dries van GestelTeam Total Direct Energie34:56
81.Stefano OldaniLotto Soudal34:57
82.Christoffer LissonRiwal Readynez Cycling Team35:12
83.Lawrence NaesenAG2R La Mondiale35:25
84.Jorge CuberoBurgos-BH37:04
85.Alex EdmondsonMitchelton-Scott37:16
86.Willie SmitBurgos-BH37:56
87.Sergio Roman MartinCaja Rural-Seguros RGA38:08
88.Hugo HouleAstana Pro Team38:13
89.Lennard HofstedeJumbo-Visma38:19
90.Edoardo AffiniMitchelton-Scott39:05
91.Taco van der HoornJumbo-Visma40:03
92.Scott ThwaitesAlpecin-Fenix40:16
93.Thomas BoudatTeam Arkéa Samsic41:00
94.Emiel PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise41:10
95.Alexis GougeardAG2R La Mondiale41:24
96.Benoît JarrierTeam Arkéa Samsic42:17
97.Bryan CoquardB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM42:18
98.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma42:23
99.Amaury CapiotSport Vlaanderen-Baloise42:32
100.Jordi WarlopSport Vlaanderen-Baloise42:33
101.Florian VachonTeam Arkéa Samsic43:13
102.Jürgen RoelandtsMovistar Team43:57
103.Txomin JuaristiFundación-Orbea45:18
104.Ludovic RobeetBingoal-Wallonie Bruxelles47:14
105.Thibault GuernalecTeam Arkéa Samsic48:50
106.Alexander KonychevMitchelton-Scott49:07
107.Jon AgirreEquipo Kern Pharma49:32
108.Enrique SanzEquipo Kern Pharma50:13
109.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie51:49
110.Juan José LobatoFundación-Orbea52:33
111.Sondre Holst EngerRiwal Readynez Cycling Team53:21
112.Jens DebusschereB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM54:02
113.Franklin SixBingoal-Wallonie Bruxelles54:28
114.Sebastián MoraMovistar Team54:32
115.Jérôme CousinTeam Total Direct Energie55:34
116.Christophe NoppeTeam Arkéa Samsic55:40
117.Matthew HolmesLotto Soudal55:53
118.Anton KuzminGazprom-RusVelo56:35
119.Jokin AranburuFundación-Orbea57:02
120.Kévin RezaB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM57:06
121.Mark PadunBahrain-McLaren57:34
122.Adrien PetitTeam Total Direct Energie1:01:40
123.Nikita StalnovAstana Pro Team1:02:25
124.Tom LeezerJumbo-Visma1:03:50
125.Damien GaudinTeam Total Direct Energie1:04:03
126.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team1:04:42
127.Julien MoriceB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM1:08:23
128.Jonas van GenechtenB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM1:15:40
129.Carmelo UrbanoCaja Rural-Seguros RGA1:16:3

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: