Raj dla klasykowców. Trasa Tour de Yorkshire 2020

Organizatorzy Tour de Yorkshire zaprezentowali trasy wyścigów mężczyzn i kobiet, które na przełomie kwietnia i maja tchną ducha międzynarodowego ścigania w położone na północy Anglii hrabstwo.

Wyścig mężczyzn, Tour de Yorkshire, zaplanowany jest na dni 30 kwietnia do 3 maja i należy do cyklu UCI ProSeries, natomiast zmagania kobiet odbędą się w dniach 1-2 maja i po raz trzeci oznaczone są kategorią 2.1.

Trasa wyścigu kobiet w większości pokryje się z drugim i trzecim etapami wyścigu mężczyzn, a w obu imprezach organizatorzy zapewnią równość nagród.

Za organizację wyścigów odpowiedzialne są agencja turystyczna Welcome to Yorkshire oraz Amaury Sport Organisation (ASO). Wyścigi budują swoją renomę na sukcesie organizacyjnym startu Tour de France w Yorkshire (2014), a w kalendarzu oferują szansę dla kolarzy i kolarek lubiących atakować i rywalizować w terenie ardeńskich klasyków.

Organizatorzy podają, że przed rokiem przy trasie zmagania zgromadziły blisko 2 miliony widzów, a wartość całej imprezy dla lokalnej gospodarki szacowana jest na 60 milionów funtów.

Wyścig mężczyzn wygrał przed rokiem Brytyjczyk Chris Lawless (Team Ineos), a zmagania kobiet Holenderka Marianne Vos (CCC-Liv).

Mapa Tour de Yorkshire 2020

Rywalizację panów rozpocznie etap na północnym-wschodzie Yorkshire, a kolarze pojadą do miejscowości Redcar wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Wiatr i pagórki powinny utrudnić życie peletonowi i pomóc uciekającym, ale na mecie spodziewany jest sprint z grupy. Podobnie będzie dnia drugiego: rywalizację poprzedzi transfer na zachodni kraniec hrabstwa, a na mecie w Leyburn pokazać powinni się sprinterzy.

Dwa ostatnie odcinki wydobywają z rejonu najbardziej pagórkowate szosy: w sumie na dwóch etapach pojawi się 13 górskich premii. 134-kilometrowa trasa do Huddersfield naszpikowana jest wspinaczkami, które w większości nie przekraczają 3 kilometrów, ale których intensywność da popalić sprinterom. W takim terenie świetnie odnaleźć się powinni uciekinierzy i klasykowcy, co gwarantuje ciekawą rozgrywkę przy sporych tłumach.

Ostatni dzień rywalizacji do wyścig do najważniejszego ośrodka rejonu, Leeds. 178 kilometrów po pagórkach to co roku trudna przeprawa, a organizatorzy znaleźli siedem wspinaczek wartych oznaczenia statusem górskiej premii. Tu podjazdy będą krótsze, ale bardziej strome, a większe wyzwanie stanowiła będzie wspinaczka na Greenhow Hill na 119 kilometrze. Gonitwa do samego końca i walka na sekundy o etap i generalkę jak w banku.

Trasa Tour de Yorkshire 2020 (2.Pro)

30 kwietnia: etap 1: Beverley – Redcar (176,5 km)

1 maja: etap 2: Skipton – Leyburn (124,5 km)

2 maja: etap 3: Barnsley – Huddersfield (114,5 km)

3 maja: etap 4: Halifax – Leeds (177,5 km)

Wyścig kobiet, podobnie jak w roku 2019, liczy dwa etapy. Pierwszy odcinek jest kopią drugiego etapu wyścigu mężczyzn i pozwoli wybić się sprinterkom.

Drugiego dnia, na drodze do Huddersfield, peleton pań pokona trasę o 19 kilometrów krótszą od tej, którą przygotowano dla mężczyzn. Na 114 kilometrach wyrośnie zatem pięć wspinaczek, w tym Côte de Hebden Bridge (4,6 km, 5,8%) na 73. kilometrze. Spodziewać się zatem należy kontynuacji ardeńskich rozgrywek i licznych ataków, także ze strony mniej znanych, brytyjskich zawodniczek.

Trasa Asda Tour de Yorkshire Women’s Race 2020 (2.1)

1 maja: etap 1: Skipton – Leyburn (124,5 km)

2 maja: etap 2: Barnsley – Huddersfield (114,5 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: