Wiadomości

Neutralność emisyjna celem Deceuninck-Quick-Step

Belgijska grupa Deceuninck-Quick-Step chce zostać pierwszą w peletonie ekipą, która osiągnie neutralność emisyjną dwutlenku węgla.

Zespół Patricka Lefevere’a w dniu konferencji prasowej przed sezonem poinformował, że inicjatywa prowadzona będzie z firmą CO2logic i na celu będzie miała zrównoważenie śladu węglowego jego struktur. To oznacza osiągnięcie równowagi między ilością emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla a ilością z atmosfery pochłanianą przez gleby, zbiorniki wodne czy lasy.

Grupa Deceuninck-Quick-Step obliczyła, że jej ślad węglowy to 1288 ton dwutlenku węgla, co według komunikatu prasowego równe jest emisji okrążeniu globu samochodem 179 razy. Komunikat nie precyzuje jednak jakiego okresu czasu dotyczą te dane.

Wśród założeń programu znajdują się zmniejszenie użycia plastiku i zwiększenie ponownego wykorzystania materiałów odpadowych, budowanie świadomości problemu i dostępnych rozwiązań wśród partnerów i dostawców, promocję produktów z materiałów odpadowych, zachęcanie firm partnerskich i fanów do częstszego wykorzystywania roweru w podróży, a także zmniejszenie zużycia energii w siedzibie zespołu i szeroko pojętą edukację zawodników i pracowników.

fot. Agnieszka Małgorzata Torba / rowery.org

Motywacją dla zainicjowania tej kampanii miała być przybierająca na sile debata o konieczności zwiększonego wysiłku w obliczu wpływu emisji na zmiany klimatyczne. W październiku 2018 roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował raport, z którego wynika, że zatrzymanie wzrostu globalnej średniej temperatury o 1,5 do 2 stopni Celsjusza w tym stuleciu jest konieczne by zapobiec nieodwracalnym zmianom klimatycznym.

Do wzrostu temperatur i postępujących za nimi zmian przyczynia się m.in. rosnąca emisja przez ludzkość dwutlenku węgla. Według raportu, ta do 2030 roku powinna spaść o 45% lub 25% (w stosunku do 2010 roku) a około 2050 roku zostać zrównoważona, jeśli wzrost temperatur zahamowany ma zostać poniżej 1,5 lub 2 stopni Celsjusza.

Pod względem emisji, Unia Europejska jest na trzecim miejscu na świecie (za Chinami i USA), a w gronie jej członków neutralność emisyjną jako oficjalny cel wyznaczyły tylko Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy.

W porównaniu do innych sportów, kolarstwo związane jest wyjątkowo ze środowiskiem. Środowisko to nasza arena i jak każda arena, musi być utrzymywana i doglądana. Jako zespół podróżujemy tysiące kilometrów rocznie, zużywamy bardzo dużo energii, więc musimy wziąć za to odpowiedzialność. To długofalowy proces, w ramach którego zmieniać chcemy nawyki i edukować. Chcemy zaangażować w to kolarzy, pracowników, sponsorów i kibiców i ludzi zaangażowanych w wyścigi. Różnicy nie będzie widać od razu, ale jeśli każdy z nas się dołoży, korzyści będą długotrwałe

tłumaczył szef marketingu i komunikacji ekipy, Alessandro Tegner.

Deceuninck-Quick-Step liczy, że działania te zmniejszą jej ślad węglowy, natomiast pozostałą ilość emisji chce offsetować, czyli finansowo wspierać inicjatywy, które zrównoważą pozostałą ilość wyprodukowanego dwutlenku węgla. W ramach tego postanowienia, grupa współpracowała będzie z dystryktem Kaliro w Ugandzie, gdzie pomoże zainstalować bezpieczny system doprowadzania wody. Drugi projekt, w który angażuje się belgijska ekipa, to współpraca z regionalnymi władzami Prowansji przy zalesianiu i ochronie lasów w rejonie Mont Ventoux. Ten zamieszkiwany ma być przez wilki, zwierzęta, których wizerunek ekipa adoptowała w mediach społecznościowych, występując pod nazwą “Watahy”.

Paweł Gadzała

Zobacz komentarze

  • Zawodnicy również produkują CO2. Proponuję, by kolarze przestali wydzielać ten gaz. Zużytą energię na ładowanie baterii do elektronicznych przerzutek również można wyeliminować.

    Te komputerki wraz z miernikami mocy wywalić.
    Również zrezygnować z ładowania baterii w odbiornikach radiowych zawodników.

    Wywalić silniczki z ram ;)

    Takie pierdoły na temat CO2, to mogliby darować...

Recent Posts

La Vuelta Femenina 2023: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:23

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19