Bjarne Riis za sterami NTT Pro Cycling

Bjarne Riis objął funkcję managera w zespole NTT Pro Cycling. Duńczyk po czterech latach wraca tym samym na poziom WorldTour.

Riis oraz jego partnerzy – Lars Seir Christiansen oraz Jan Bech Ansdersen – w ramach spółki Virtu Cycing Group zostali współwłaścicielami grupy z RPA, dotychczas zarządzanej przez Douglasa Rydera.

Informację o tym we wtorek jako pierwszy podał duński portal "bt.dk", a oficjalnie o porozumieniu z Duńczykami poinformowała we środę ekipa NTT w komunikacie prasowym. Virtu Cycling Group będzie właścicielem 1/3 akcji spółki zarządzającej ekipą z RPA.

Dla Riisa to powrót do zarządzania ekipą WorldTour po czterech latach przerwy. Ostatnio kierował ekipą Tinkoff-Saxo, z której został w 2015 roku zwolniony. Lars Seir Christiansen w przeszłości zajmował stanowisko dyrektora Saxo Banku, który sponsorował ekipę Riisa. Jan Bech Andersen to z kolei główny udziałowiec klubu piłkarskiego Brøndby IF.

Trójka w 2016 roku wystartowała z projektem Virtu Cycling, tworząc męską i żeńską ekipę. Pierwsza zbudowana została po przejęciu składu Team Trefor, a druga po rozbudowie klubu BMS Birn. Grupa męska występuje obecnie jako Team Waoo i ma status zespołu kontynentalnego. Żeński skład Virtu Cycling Women, mimo sukcesów w roku 2019, nie znalazł sponsorów i skończył działalność w grudniu 2019 roku.

Riis to zwycięzca Tour de France z 1996 roku. Były kolarz po zakończeniu kariery przyznał się do wieloletniego stosowania zabronionych środków dopingujących. W 2015 roku raport Duńskiej Agencji Antydopingowej stwierdził, że jako manager ekipy CSC umożliwiał i zalecał swoim zawodnikom stosowanie praktyk dopingowych.

Duńskich akcentów w ekipie NTT jest więcej. W jej barwach ścigają się Michael Valgren Andersen oraz Andreas Stokbro, dyrektorami sportowymi są za to Lars Michaelsen i Lars Bak. Inwestycja w kolarstwo na najwyższym szczeblu przypadkowa nie jest: w 2021 roku na Półwyspie Jutlandzkim wystartuje Tour de France. Niewykluczone, że NTT będzie wówczas startował pod nazwą duńskiego producenta okien Velux.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: