DVV Verzekeringen Trofee 2019/20 #1: Eli Iserbyt najsilniejszy na Koppenbergu

Eli Iserbyt

Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) wygrał Koppenbergcross, pierwszy w sezonie wyścig przełajowego cyklu DVV Verzekeringen Trofee.

Belgijski zawodnik pokonał Brytyjczyka Thomasa Pidcocka (Trinity Racing) oraz swojego rodaka i kolegę z zespołu Michaela Vanthourenhouta.

Jak co roku 1 listopada kolarze spotkali się w Oudenaarde, rywalizując na bardzo wymagającej trasie, która 8 razy przechodziła przez flandryjską wybrukowaną ściankę Koppenberg. Dodatkowo doskwierał silny, mroźny wiatr, a sporo trudności dostarczyły kręte, miejscami śliskie zjazdy.

Zdecydowanie wyścig rozpoczął Iserbyt, który zaczął odjeżdżać wszystkim już na pierwszym, z siedmiu pełnych okrążeń. Najdłużej koła mu dotrzymywał Thijs Aerts, ale zawodnik Telenet Baloise Lions srogo za wysiłek ponad możliwości zapłacił.

Na drugie miejsce przebił się Pidcock. Jedyny poważny rywal Iserbyta z czasów młodzieżowych dogonił Belga na początku drugiego kółka. Kontakt z czołem utrzymywał Toon Aerts (Telenet Baloise Lions), tracąc na początku trzeciej rundy 11 sekund. Ubiegłoroczny zwycięzca na półmetku przestał się już jednak poważnie liczyć, gdyż odstał na 40 sekund. Co więcej, na jego kole pojawił się Vanthourenhout.

Z przodu Iserbyt metr po metrze zaczął zyskiwać nad Pidcockiem, a po upadku Brytyjczyka na koniec czwartej rundy różnica czasowa wynosiła 22 sekundy. Vanthourenhout w tym punkcie wyścigu jechał spóźniony o 59 sekund, Aerts – 1:03.

Losy rywalizacji wydawały się rozstrzygnięte, gdy nagle u podnóża siódmej wspinaczki pod Koppenberg chwilowe kłopoty z łańcuchem zatrzymały lidera. Pidcock odrobił całą stratę i pojedynek o zwycięstwo rozgorzał na nowo,

Speszony Iserbyt oddał inicjatywę rywalowi, który na zjazdach podjął ryzyko i odskoczył wyraźnie, bo na 9 sekund. Po przedostatniej wspinaczce różnica jednak spadła do zera.

Belg ponownie nabrał wiatru w żagle. Szybko zyskał bezpieczne prowadzenie, niezagrożony ze strony wyraźnie zmęczonego Pidcocka pokonując ostatnie bruki przed kreską.

W niedzielę kolarze spotkają się na czwartym rozdaniu Superprestige w Ruddervoorde, gdzie po raz pierwszy w tym sezonie wystartuje Mathieu van der Poel.

Rywalizację “błotniaczek” zdominowały reprezentantki grupy 777, zajmując całe podium. Zwyciężyła Holenderka Yara Kastelijn, przed swoją rodaczką Annemarie Worst i Włoszką Alice Marią Arzuffi. 36. miejsce zajęła Barbara Borowiecka.

W gronie młodzieżowców były mistrz świata juniorów Holender Jens Dekker wygrał w swoim drugim starcie po trzyletnich kłopotach ze zdrowiem.