Ivan Sosa (Team Ineos) triumfował na ostatnim odcinku 41. edycji Vuelta a Burgos i przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Kolumbijczyk po ataku w finale wspinaczki do Lagunas de Neila wyprzedził Portugalczyka Ruiego Costę (UAE-Team Emirates) i Erytrejczyka Amanuela Ghebreigzabhiera (Dimension Data).
W klasyfikacji generalnej 21-letni zawodnik wyprzedził Oscara Rodrigueza (Euskadi Basque Country-Murias) oraz Richarda Carapaza (Movistar Team).
Dla młodziutkiego Kolumbijczyka to powtórka z 2018 roku, gdy po wygranej w Lagunas de Neila także stanął na najwyższym stopniu podium wyścigu.
Ściganie w rejonie Burgos kończył krótki górski etap. Kolarze na 146 kilometrach pokonywali dwie niewielkie premie górskie trzeciej kategorii by w finale pokonać blisko 12-kilometrowy podjazd do Lagunas de Neila o średnim nachyleniu 5,6%.
W ucieczce znaleźli się Jorge Arcas (Movistar), Daniel Muñoz (Androni Giocattoli-Sidermec), Simone Petilli, Aleksandr Riabushenko i Rory Sutherland (UAE Team Emirates), Julien El Fares i Javier Moreno (Delko Marseille Provence), Marco Minnard (Wanty-Gobert), Alejandro Osorio (Nippo Vini Fantini Faizane), Cyril Gautier (Vital Concept – B&B Hotels), Ivan Rovny (Gazprom-Rusvelo), Angel Madrazo (Burgos-BH), Mikkel Bizkarra (Euskadi Basque Country – Murias), Jefferson Cepeda (Caja Rura-Seguros RGA), Txomin Juaristi, Isaac Canton (Komet Cycling Team), Simon Pellaud (IAM Exelsior).
Tak liczny skład ucieczki skłonił do wytężonej pracy grupy Movistar i Ineos, które pilnowały, by przewaga nie podskoczyła powyżej trzech minut.
30 kilometrów przed metą na czele zostali tylko Pellaud i Sutherland, natomiast napędzany przez kolarzy Movistaru spokojnie utrzymywał dystans minuty.
Finałową wspinaczkę podopieczni Eusebio Unzue, a 2,5 kilometra przed metą do ataku ruszył Richard Carapaz. Do Ekwadorczyka dojechali szybko Oscar Rodriguez (Euskadi Basque Country – Murias) i Rui Costa (UAE-Team Emirates). Grupka prowadzona przez Kenny’ego Elissonde’a nie była jednak daleko, a na 1600 metrów przed metą na atak zdecydował się Costa.
Portugalczyk ostatni kilometr rozpoczął z niewielką przewagą nad grupką, która rzedła z metra na metr. 500 metrów przed metą Rodrigueza i Carapaza zostawił Sosa, ruszając w pogoń za samotnym Costą. Kolumbijczyk łatwo przegonił bardziej doświadczonego rywala i na mecie cieszył się z etapowego zwycięstwa i wygranej w wyścigu.
5ª etapa | #VueltaBurgos
🎥 Así fueron los últimos 500 metros en #LagunasdeNeila
🥇💜 Victoria y general de @VueltaABurgos para @ivansosacuervo del @TeamINEOS pic.twitter.com/F8tQceWOZr
— Vuelta a Burgos (@VueltaABurgos) August 17, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Iván Ramiro Sosa | Team Ineos | 3:33:53 |
2. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 00:08 |
3. | Amanuel Ghebreigzabhier | Dimension Data | 00:14 |
4. | Richard Carapaz | Movistar Team | |
5. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert Cycling Team | |
6. | Oscar Rodríguez | Euskadi Basque Country-Murias | |
7. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 00:22 |
8. | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country-Murias | 00:37 |
9. | Nikolay Cherkasov | Gazprom-RusVelo | 00:41 |
10. | Pierre Rolland | Vital Concept-B&B Hotels | 00:43 |
11. | Kenny Elissonde | Team Ineos | 01:00 |
12. | Louis Meintjes | Dimension Data | 01:09 |
13. | David de La Cruz | Team Ineos | 01:14 |
14. | Joan Bou | Nippo Vini Fantini Faizanè | 01:29 |
15. | Rui Vinhas | W52 / FC Porto | 01:37 |
16. | Sergio Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | 01:41 |
17. | Angel Madrazo | Burgos-BH | 02:07 |
18. | Jhonatan Narváez | Team Ineos | 02:31 |
19. | Sergei Chernetski | Caja Rural-Seguros RGA | 02:41 |
20. | Delio Fernández | Delko Marseille Provence | |
21. | Alessandro Bisolti | Androni Giocattoli-Sidermec | 03:18 |
22. | Cristián Rodríguez | Caja Rural-Seguros RGA | 03:25 |
23. | Márton Dina | Kometa Cycling Team | |
24. | Miguel Eduardo Florez | Androni Giocattoli-Sidermec | |
25. | César Fonte | W52 / FC Porto | |
26. | Fernando Barceló | Euskadi Basque Country-Murias | 03:43 |
27. | Eduardo Sepúlveda | Movistar Team | 03:45 |
28. | Daniel Muñoz | Androni Giocattoli-Sidermec | |
29. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | 04:09 |
30. | Bart De Clercq | Wanty-Gobert Cycling Team | 04:18 |
31. | Rémy Rochas | Delko Marseille Provence | 04:44 |
32. | Simon Pellaud | IAM Excelsior | 04:54 |
33. | Ibai Azurmendi | Fundación Euskadi | 05:32 |
34. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
35. | Cyril Gautier | Vital Concept-B&B Hotels | 05:54 |
36. | Alejandro Osorio | Nippo Vini Fantini Faizanè | 05:56 |
37. | Sebastián Henao | Team Ineos | |
38. | Jetse Bol | Burgos-BH | 06:14 |
39. | José Fernandes | Burgos-BH | |
40. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | 07:11 |
41. | Diego Rubio | Burgos-BH | 07:17 |
42. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert Cycling Team | 07:54 |
43. | Anthony Rappo | IAM Excelsior | |
44. | Thomas Degand | Wanty-Gobert Cycling Team | |
45. | Lucas De Rossi | Delko Marseille Provence | |
46. | Alexis Renard | Israel Cycling Academy | 08:10 |
47. | Marco Minnaard | Wanty-Gobert Cycling Team | 08:58 |
48. | Francesco Gavazzi | Androni Giocattoli-Sidermec | 09:01 |
49. | Cyril Barthe | Euskadi Basque Country-Murias | 09:33 |
50. | Carlos Betancur | Movistar Team | |
51. | Rubén Plaza | Israel Cycling Academy | |
52. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
53. | Alexandr Riabushenko | UAE Team Emirates | |
54. | Isaac Cantón | Kometa Cycling Team | |
55. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
56. | Stepan Kurianov | Gazprom-RusVelo | 09:40 |
57. | Julien El Fares | Delko Marseille Provence | 09:44 |
58. | Arnaud Courteille | Vital Concept-B&B Hotels | 10:10 |
59. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 10:28 |
60. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
61. | Jimmy Turgis | Vital Concept-B&B Hotels | 10:59 |
62. | Gonzalo Serrano | Caja Rural-Seguros RGA | 11:18 |
63. | Jefferson Alexander Cepeda | ||
64. | Dzmitry Zhyhunou | Fundación Euskadi | 12:12 |
65. | Alex Aranburu | Caja Rural-Seguros RGA | |
66. | Jon Aberasturi | Caja Rural-Seguros RGA | |
67. | Roy Goldstein | Israel Cycling Academy | 12:13 |
68. | Fabian Lienhard | IAM Excelsior | |
69. | Asier Etxeberria | Fundación Euskadi | |
70. | Daniel Turek | Israel Cycling Academy | |
71. | Juan Camacho | Kometa Cycling Team | |
72. | Jesús Ezquerra | Burgos-BH | 12:26 |
73. | Dennis Van Winden | Israel Cycling Academy | |
74. | Samuele Zoccarato | IAM Excelsior | 13:33 |
75. | Remi Capron | IAM Excelsior | 13:54 |
76. | Theo Delacroix | Wanty-Gobert Cycling Team | 14:24 |
77. | Mihkel Räim | Israel Cycling Academy | |
78. | Txomin Juaristi | Fundación Euskadi | 14:54 |
79. | Matthew Beers | UAE Team Emirates | 14:56 |
80. | Kevin Rivera | Androni Giocattoli-Sidermec | 15:08 |
81. | Vasil Kiryienka | Team Ineos | 15:27 |
82. | Alexander Konychev | Dimension Data | |
83. | Backer Bert De | Vital Concept-B&B Hotels | |
84. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | |
85. | Jokin Aranburu | Fundación Euskadi | |
86. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | |
87. | Evgeny Kobernyak | Gazprom-RusVelo | 18:28 |
88. | Mikel Iturria | Euskadi Basque Country-Murias | 19:02 |
89. | Diego Pablo Sevilla | Kometa Cycling Team | 19:17 |
90. | Juan José Lobato | Nippo Vini Fantini Faizanè | 19:25 |
91. | Manuel Belletti | Androni Giocattoli-Sidermec | |
92. | Antonio Puppio | Kometa Cycling Team | |
93. | Joaquim Silva | W52 / FC Porto | |
94. | Javier Moreno | Delko Marseille Provence | |
95. | Mikel Alonso | Fundación Euskadi | 21:40 |
96. | Iker Ballarin Manso | Fundación Euskadi | |
97. | Hiroki Nishimura | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
98. | Daniel Viegas | Kometa Cycling Team | |
99. | José Antonio García | Kometa Cycling Team | |
100. | Imerio Cima | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
101. | Corey Davis | IAM Excelsior | |
102. | Ian Stannard | Team Ineos | |
103. | Angel Sánchez | W52 / FC Porto | 21:43 |
104. | Jacques Janse Van Rensburg | Dimension Data | |
105. | Dylan Page | IAM Excelsior | |
106. | Kris Boeckmans | Vital Concept-B&B Hotels | 21:48 |
DNF | Jérôme Baugnies | Wanty-Gobert Cycling Team | - |
DNF | Rafael Reis | W52 / FC Porto | |
DNF | Matthias Brändle | Israel Cycling Academy | |
DNF | Ramūnas Navardauskas | Delko Marseille Provence | |
DNF | Eduard Michael Grosu | Delko Marseille Provence | |
DNF | Justin Mottier | Vital Concept-B&B Hotels | |
DNF | Giacomo Nizzolo | Dimension Data |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Iván Ramiro Sosa | Team Ineos | 18:53:44 |
2. | Oscar Rodríguez | Euskadi Basque Country-Murias | 00:31 |
3. | Richard Carapaz | Movistar Team | 00:42 |
4. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 00:46 |
5. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert Cycling Team | 01:13 |
6. | Amanuel Ghebreigzabhier | Dimension Data | 01:18 |
7. | Pierre Rolland | Vital Concept-B&B Hotels | 01:39 |
8. | David de La Cruz | Team Ineos | 01:44 |
9. | Nikolay Cherkasov | Gazprom-RusVelo | 01:52 |
10. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 02:05 |
11. | Rui Vinhas | W52 / FC Porto | 02:49 |
12. | Sergio Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | 03:39 |
13. | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country-Murias | 03:54 |
14. | Joan Bou | Nippo Vini Fantini Faizanè | 04:16 |
15. | Delio Fernández | Delko Marseille Provence | 04:44 |
16. | Miguel Eduardo Florez | Androni Giocattoli-Sidermec | 04:48 |
17. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | 06:21 |
18. | Sergei Chernetski | Caja Rural-Seguros RGA | 06:27 |
19. | Márton Dina | Kometa Cycling Team | 06:59 |
20. | Alessandro Bisolti | Androni Giocattoli-Sidermec | 07:02 |
21. | Rémy Rochas | Delko Marseille Provence | 07:32 |
22. | Louis Meintjes | Dimension Data | 07:50 |
23. | Daniel Muñoz | Androni Giocattoli-Sidermec | 08:13 |
24. | Kenny Elissonde | Team Ineos | |
25. | Bart De Clercq | Wanty-Gobert Cycling Team | 09:02 |
26. | Jhonatan Narváez | Team Ineos | 09:07 |
27. | Cyril Gautier | Vital Concept-B&B Hotels | 09:50 |
28. | José Fernandes | Burgos-BH | 10:07 |
29. | Jetse Bol | Burgos-BH | 10:21 |
30. | Sebastián Henao | Team Ineos | 10:55 |
31. | Angel Madrazo | Burgos-BH | 11:15 |
32. | César Fonte | W52 / FC Porto | 11:30 |
33. | Anthony Rappo | IAM Excelsior | 12:51 |
34. | Ibai Azurmendi | Fundación Euskadi | 12:52 |
35. | Fernando Barceló | Euskadi Basque Country-Murias | 12:55 |
36. | Alex Aranburu | Caja Rural-Seguros RGA | 13:44 |
37. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | 14:07 |
38. | Gonzalo Serrano | Caja Rural-Seguros RGA | 14:45 |
39. | Isaac Cantón | Kometa Cycling Team | 14:50 |
40. | Alexandr Riabushenko | UAE Team Emirates | 15:16 |
41. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert Cycling Team | 15:31 |
42. | Cristián Rodríguez | Caja Rural-Seguros RGA | 16:30 |
43. | Carlos Betancur | Movistar Team | 16:48 |
44. | Cyril Barthe | Euskadi Basque Country-Murias | 17:19 |
45. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 17:44 |
46. | Rubén Plaza | Israel Cycling Academy | 18:02 |
47. | Julien El Fares | Delko Marseille Provence | 18:04 |
48. | Simon Pellaud | IAM Excelsior | 18:30 |
49. | Francesco Gavazzi | Androni Giocattoli-Sidermec | 18:36 |
50. | Thomas Degand | Wanty-Gobert Cycling Team | 19:03 |
51. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | 19:14 |
52. | Marco Minnaard | Wanty-Gobert Cycling Team | 19:50 |
53. | Diego Rubio | Burgos-BH | 20:12 |
54. | Jesús Ezquerra | Burgos-BH | 20:43 |
55. | Kevin Rivera | Androni Giocattoli-Sidermec | 21:05 |
56. | Eduardo Sepúlveda | Movistar Team | |
57. | Alejandro Osorio | Nippo Vini Fantini Faizanè | 22:22 |
58. | Joaquim Silva | W52 / FC Porto | 22:32 |
59. | Remi Capron | IAM Excelsior | 22:39 |
60. | Roy Goldstein | Israel Cycling Academy | 22:54 |
61. | Matthew Beers | UAE Team Emirates | 24:08 |
62. | Jimmy Turgis | Vital Concept-B&B Hotels | 24:17 |
63. | Lucas De Rossi | Delko Marseille Provence | |
64. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | 25:08 |
65. | Imanol Erviti | Movistar Team | 25:27 |
66. | Jorge Arcas | Movistar Team | 26:03 |
67. | Daniel Turek | Israel Cycling Academy | 27:40 |
68. | Stepan Kurianov | Gazprom-RusVelo | 27:42 |
69. | Jefferson Alexander Cepeda | 27:46 | |
70. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | 29:21 |
71. | Javier Moreno | Delko Marseille Provence | 30:03 |
72. | Vasil Kiryienka | Team Ineos | 30:33 |
73. | Fabian Lienhard | IAM Excelsior | 30:57 |
74. | Jon Aberasturi | Caja Rural-Seguros RGA | 30:59 |
75. | Theo Delacroix | Wanty-Gobert Cycling Team | 31:04 |
76. | Juan Camacho | Kometa Cycling Team | 31:16 |
77. | Txomin Juaristi | Fundación Euskadi | 32:53 |
78. | Alexis Renard | Israel Cycling Academy | 33:32 |
79. | Arnaud Courteille | Vital Concept-B&B Hotels | 33:59 |
80. | Manuel Belletti | Androni Giocattoli-Sidermec | 34:43 |
81. | Iker Ballarin Manso | Fundación Euskadi | 35:07 |
82. | Asier Etxeberria | Fundación Euskadi | 35:38 |
83. | Mihkel Räim | Israel Cycling Academy | 36:06 |
84. | Bert De Backer | Vital Concept-B&B Hotels | 36:10 |
85. | Mikel Iturria | Euskadi Basque Country-Murias | 37:25 |
86. | Dennis Van Winden | Israel Cycling Academy | 38:04 |
87. | Juan José Lobato | Nippo Vini Fantini Faizanè | 39:16 |
88. | Jokin Aranburu | Fundación Euskadi | 40:24 |
89. | Samuele Zoccarato | IAM Excelsior | 42:12 |
90. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | 42:53 |
91. | José Antonio García | Kometa Cycling Team | 42:56 |
92. | Alexander Konychev | Dimension Data | 43:36 |
93. | Diego Pablo Sevilla | Kometa Cycling Team | 44:06 |
94. | Mikel Alonso | Fundación Euskadi | 44:17 |
95. | Jacques Janse Van Rensburg | Dimension Data | 45:25 |
96. | Dylan Page | IAM Excelsior | 46:49 |
97. | Imerio Cima | Nippo Vini Fantini Faizanè | 46:53 |
98. | Corey Davis | IAM Excelsior | 46:55 |
99. | Antonio Puppio | Kometa Cycling Team | 48:10 |
100. | Dzmitry Zhyhunou | Fundación Euskadi | 48:41 |
101. | Ian Stannard | Team Ineos | 49:00 |
102. | Hiroki Nishimura | Nippo Vini Fantini Faizanè | 49:18 |
103. | Evgeny Kobernyak | Gazprom-RusVelo | 52:29 |
104. | Kris Boeckmans | Vital Concept-B&B Hotels | 52:50 |
105. | Daniel Viegas | Kometa Cycling Team | 56:49 |
106. | Angel Sánchez | W52 / FC Porto | 1:00:37 |