Arctic Race of Norway 2019: etap 3. Eiking królem Storheia Summit

Odd Christian Eiking (Wanty-Gobert) wygrał po wspinaczce na Storheia Summit królewski odcinek Arctic Race of Norway.

24-letni Norweg pokonał w finale mistrza Francji Warrena Barguila (Arkea-Samsic) oraz Kazacha Alexeya Lutsenkę (Astana).

Nowym liderem wyścigu został Barguil, który przed ostatnim etapem o 3 sekundy wyprzedza Lutsenkę.

Przedostatni etap ścigania na północy Norwegii znaczyły cztery górskie premie, acz trasa była zasadniczo płaska. Trzy pierwsze wspinaczki: dwie na pierwszych 18 kilometrach o trzecia na 90. kilometrze, nie przekraczały 2 kilometrów i nie stanowiły większej przeszkody. Różnice wprowadzić miał podjazd na metę, 3,5-kilometrowa wspinaczka o średnim nachyleniu 11,8%.

Ucieczka dnia sformowali zainteresowany lotnymi sprintami Bryan Coquard (Vital Concept - B&B Hotels), Kristian Sbargali (Dimension Data), Thimo Willems (Sport Vlaanderen-Baloise), Erlend Blikra (Team Coop) oraz Danny van Poppel (Jumbo-Visma).

Grupka nie uzyskała więcej niż 3 minuty przewagi, a po rozegraniu dwóch lotnych finiszy, zrezygnował Coquard. Jego towarzysze walczyli do końca, ale 77 sekund przewagi na 10 kilometrów przed metą nie wróżyło powodzenia, tym bardziej, że mocno naciskali kolarze Astany.

Na warunkach kazachskiej ekipy rozgrywała się zatem rywalizacja na ostatniej wspinaczce. Osłaniany przez kolegów Alexey Lutsenko miał powalczyć o etapowe zwycięstwo, a dość szybko odczepiono lidera wyścigu, Mathieu van der Poela (Corendon-Circus).

Kazach jechał ładnie, ale na 400 metrów przed metą stracił koło Odda Christiana Eikinga (Wanty-Gobert), którego ścigał mistrz Francji Warren Barguil (Arkea-Samsic).

Van der Poel na ostatnim kilometrze do prowadzących tracił już 50 sekund i żegnał się z koszulką lidera. Norweg Wanty-Gobert tymczasem świetnie odnalazł się na stromiźnie i na koncie zapisał etapowe zwycięstwo.

Wyniki 3. etapu Arctic Race of Norway 2019 (2.HC), Sortland - Storheia Summit / Melbu (176,5 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Odd Christian EikingWanty-Gobert4:07:32
2.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic00:05
3.Alexey LutsenkoAstana Pro Team00:13
4.Lilian CalmejaneTotal Direct Energie00:17
5.Krists NeilandsIsrael Cycling Academy
6.Hugo HouleAstana Pro Team00:23
7.Tom-Jelte SlagterDimension Data00:32
8.Simon CarrDelko Marseille Provence00:36
9.Sindre LunkeRiwal Readynez
10.Magnus CortAstana Pro Team
11.Brandon McnultyRally UHC Cycling00:47
12.Enrico GasparottoDimension Data
13.Tier Floris DeJumbo-Visma00:53
14.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma00:58
15.Dimitri PeyskensWallonie-Bruxelles
16.Steve CummingsDimension Data
17.Lucas ErikssonRiwal Readynez
18.Markus HoelgaardUno-X Norwegian Development Team
19.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels01:06
20.Kristian AasvoldTeam Coop01:09
21.Andrea PasqualonWanty-Gobert
22.Loïc ChetoutCofidis, Solutions Crédits01:19
23.Mathieu van Der PoelCorendon-Circus01:22
24.Benjamin DeclercqSport Vlaanderen-Baloise01:25
25.Aritz BagüesEuskadi Basque Country-Murias01:29
26.Jordi WarlopSport Vlaanderen-Baloise
27.Bjørn Tore HoemJoker Fuel of Norway
28.Franck BonnamourTeam Arkéa Samsic
29.Jonas GregaardAstana Pro Team01:37
30.Jimmy JanssensCorendon-Circus
31.Mauro FinettoDelko Marseille Provence01:42
32.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic01:45
33.Kim MagnussonRiwal Readynez
34.Andreas VangstadJoker Fuel of Norway01:52
35.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin01:54
36.Loïc VliegenWanty-Gobert02:02
37.Frederik BackaertWanty-Gobert02:09
38.Julen IrizarEuskadi Basque Country-Murias02:11
39.Preben Van HeckeSport Vlaanderen-Baloise02:17
40.Pit LeyderCofidis, Solutions Crédits02:22
41.Yoann OffredoWanty-Gobert
42.Romain CombaudDelko Marseille Provence
43.Danilo WyssDimension Data
44.Cyril LemoineCofidis, Solutions Crédits02:29
45.Mads Würtz SchmidtKatusha-Alpecin02:42
46.August JensenIsrael Cycling Academy
47.Colin JoyceRally UHC Cycling02:53
48.Louis BendixenTeam Coop
49.Jonathan HivertTotal Direct Energie
50.Alessandro FedeliDelko Marseille Provence
51.Tom WirtgenWallonie-Bruxelles03:17
52.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic03:22
53.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
54.Yuriy NatarovAstana Pro Team03:30
55.Vos Adam DeRally UHC Cycling
56.Ryan AndersonRally UHC Cycling
57.Christophe LaporteCofidis, Solutions Crédits03:43
58.Kristoffer SkjerpingUno-X Norwegian Development Team03:53
59.Tom Van AsbroeckIsrael Cycling Academy04:01
60.Connor SwiftTeam Arkéa Samsic04:05
61.Oivind LukkedahlJoker Fuel of Norway04:32
62.Bert Van LerbergheCofidis, Solutions Crédits04:47
63.Dries De BondtCorendon-Circus05:03
64.Herman DahlJoker Fuel of Norway05:22
65.Kristian SbaragliIsrael Cycling Academy
66.Krister HagenRiwal Readynez
67.Lasse Norman HansenCorendon-Circus05:27
68.Aksel AasheimJoker Fuel of Norway
69.Bryan NauleauTotal Direct Energie05:32
70.Enzo BernardTotal Direct Energie
71.Fabien GrellierTotal Direct Energie
72.Mathias Van GompelSport Vlaanderen-Baloise
73.Daniil FominykhAstana Pro Team05:36
74.Christophe NoppeSport Vlaanderen-Baloise
75.Nathan HaasKatusha-Alpecin05:39
76.Ander BarrenetxeaEuskadi Basque Country-Murias05:49
77.Stijn DevolderCorendon-Circus05:57
78.Julien MortierWallonie-Bruxelles05:59
79.Emīls LiepiņšWallonie-Bruxelles06:06
80.Erik Nordsaeter ResellUno-X Norwegian Development Team06:08
81.Kevin Van MelsenWanty-Gobert06:25
82.Patrick MüllerVital Concept-B&B Hotels06:37
83.Otto VergaerdeCorendon-Circus06:39
84.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin07:09
85.Olav HjemsaeterTeam Coop07:26
86.Jonas Iversby HvidebergUno-X Norwegian Development Team
87.Lars SaugstadUno-X Norwegian Development Team07:45
88.Erlend BlikraTeam Coop07:50
89.Alan RiouTeam Arkéa Samsic08:10
90.Johan Le BonVital Concept-B&B Hotels
91.Guy SagivIsrael Cycling Academy
92.Emmanuel MorinCofidis, Solutions Crédits
93.Jérémy LecroqVital Concept-B&B Hotels
94.Kevyn IstaWallonie-Bruxelles
95.Kenny MollyWallonie-Bruxelles08:13
96.Rein TaaramäeTotal Direct Energie08:19
97.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma08:26
98.Pascal EenkhoornJumbo-Visma
99.Sondre Holst EngerIsrael Cycling Academy08:33
100.Brenton JonesDelko Marseille Provence
101.Kévin RezaVital Concept-B&B Hotels08:36
102.Svein TuftRally UHC Cycling08:51
103.Tom LeezerJumbo-Visma
104.Jay Robert ThomsonDimension Data
105.Daniel Viejo JoséEuskadi Basque Country-Murias09:36
106.Bryan CoquardVital Concept-B&B Hotels09:37
107.Przemysław KasperkiewiczDelko Marseille Provence09:54
108.Kristian KulsetUno-X Norwegian Development Team11:24
109.Rasmus Bøgh WallinRiwal Readynez11:29
110.Tobias KongstadRiwal Readynez
111.Trond TrondsenTeam Coop
112.Hakon AalrustTeam Coop
113.Danny Van PoppelJumbo-Visma11:33
114.Thimo WillemsSport Vlaanderen-Baloise
115.Bernhard EiselDimension Data
116.Juri HollmannKatusha-Alpecin
DNSHenrik EvensenJoker Fuel of Norway-

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic11:23:56
2.Alexey LutsenkoAstana Pro Team00:03
3.Krists NeilandsIsrael Cycling Academy00:15
4.Lilian CalmejaneTotal Direct Energie00:18
5.Hugo HouleAstana Pro Team00:30
6.Magnus CortAstana Pro Team00:35
7.Sindre LunkeRiwal Readynez00:37
8.Enrico GasparottoDimension Data00:48
9.Brandon McnultyRally UHC Cycling
10.Markus HoelgaardUno-X Norwegian Development Team00:52
11.Tier Floris DeJumbo-Visma00:54
12.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma00:56
13.Dimitri PeyskensWallonie-Bruxelles00:59
14.Lucas ErikssonRiwal Readynez
15.Steve CummingsDimension Data
16.Andrea PasqualonWanty-Gobert01:05
17.Mathieu van Der PoelCorendon-Circus01:07
18.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels
19.Benjamin DeclercqSport Vlaanderen-Baloise01:26
20.Jordi WarlopSport Vlaanderen-Baloise01:30
21.Aritz BagüesEuskadi Basque Country-Murias
22.Franck BonnamourTeam Arkéa Samsic
23.Mauro FinettoDelko Marseille Provence01:43
24.Kim MagnussonRiwal Readynez01:46
25.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin01:55
26.Preben Van HeckeSport Vlaanderen-Baloise02:18
27.Christophe LaporteCofidis, Solutions Crédits03:40
28.Jonathan HivertTotal Direct Energie05:56
29.Loïc ChetoutCofidis, Solutions Crédits07:15
30.Rein TaaramäeTotal Direct Energie08:20
31.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin08:46
32.Pascal EenkhoornJumbo-Visma08:59
33.Poppel Danny VanJumbo-Visma13:41
34.Odd Christian EikingWanty-Gobert16:35
35.Tom-Jelte SlagterDimension Data17:17
36.Simon CarrDelko Marseille Provence17:21
37.Kristian AasvoldTeam Coop17:54
38.Bjørn Tore HoemJoker Fuel of Norway18:14
39.Jonas GregaardAstana Pro Team18:22
40.Jimmy JanssensCorendon-Circus
41.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic18:30
42.Andreas VangstadJoker Fuel of Norway18:37
43.Loïc VliegenWanty-Gobert18:47
44.Frederik BackaertWanty-Gobert18:54
45.Julen IrizarEuskadi Basque Country-Murias18:56
46.Danilo WyssDimension Data19:07
47.Romain CombaudDelko Marseille Provence
48.Yoann OffredoWanty-Gobert
49.Pit LeyderCofidis, Solutions Crédits
50.Mads Würtz SchmidtKatusha-Alpecin19:27
51.August JensenIsrael Cycling Academy
52.Cyril LemoineCofidis, Solutions Crédits19:29
53.Louis BendixenTeam Coop19:38
54.Colin JoyceRally UHC Cycling
55.Alessandro FedeliDelko Marseille Provence
56.Tom WirtgenWallonie-Bruxelles20:02
57.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic20:07
58.Vos Adam DeRally UHC Cycling20:15
59.Yuriy NatarovAstana Pro Team
60.Ryan AndersonRally UHC Cycling
61.Kristoffer SkjerpingUno-X Norwegian Development Team20:38
62.Tom Van AsbroeckIsrael Cycling Academy20:45
63.Connor SwiftTeam Arkéa Samsic20:50
64.Oivind LukkedahlJoker Fuel of Norway21:17
65.Bert Van LerbergheCofidis, Solutions Crédits21:32
66.Kristian SbaragliIsrael Cycling Academy22:05
67.Herman DahlJoker Fuel of Norway22:07
68.Krister HagenRiwal Readynez
69.Enzo BernardTotal Direct Energie22:17
70.Mathias Van GompelSport Vlaanderen-Baloise
71.Bryan NauleauTotal Direct Energie
72.Fabien GrellierTotal Direct Energie
73.Christophe NoppeSport Vlaanderen-Baloise22:21
74.Daniil FominykhAstana Pro Team
75.Nathan HaasKatusha-Alpecin22:24
76.Ander BarrenetxeaEuskadi Basque Country-Murias22:34
77.Julien MortierWallonie-Bruxelles22:44
78.Erik Nordsaeter ResellUno-X Norwegian Development Team22:50
79.Emīls LiepiņšWallonie-Bruxelles22:51
80.Kevin Van MelsenWanty-Gobert23:10
81.Lasse Norman HansenCorendon-Circus23:18
82.Patrick MüllerVital Concept-B&B Hotels23:22
83.Otto VergaerdeCorendon-Circus23:24
84.Dries De BondtCorendon-Circus23:32
85.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin23:54
86.Jonas Iversby HvidebergUno-X Norwegian Development Team24:11
87.Olav HjemsaeterTeam Coop
88.Erlend BlikraTeam Coop24:34
89.Jérémy LecroqVital Concept-B&B Hotels24:55
90.Guy SagivIsrael Cycling Academy
91.Kevyn IstaWallonie-Bruxelles
92.Emmanuel MorinCofidis, Solutions Crédits
93.Alan RiouTeam Arkéa Samsic
94.Kenny MollyWallonie-Bruxelles24:58
95.Brenton JonesDelko Marseille Provence25:18
96.Sondre Holst EngerIsrael Cycling Academy
97.Kévin RezaVital Concept-B&B Hotels25:48
98.Svein TuftRally UHC Cycling25:58
99.Johan Le BonVital Concept-B&B Hotels26:01
100.Bryan CoquardVital Concept-B&B Hotels26:03
101.Tom LeezerJumbo-Visma26:11
102.Lars SaugstadUno-X Norwegian Development Team26:14
103.Daniel Viejo JoséEuskadi Basque Country-Murias26:21
104.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma26:30
105.Przemysław KasperkiewiczDelko Marseille Provence26:54
106.Tobias KongstadRiwal Readynez28:08
107.Kristian KulsetUno-X Norwegian Development Team28:09
108.Rasmus Bøgh WallinRiwal Readynez28:14
109.Thimo WillemsSport Vlaanderen-Baloise
110.Trond TrondsenTeam Coop
111.Hakon AalrustTeam Coop
112.Bernhard EiselDimension Data28:18
113.Juri HollmannKatusha-Alpecin
114.Aksel AasheimJoker Fuel of Norway29:34
115.Stijn DevolderCorendon-Circus33:43
116.Jay Robert ThomsonDimension Data36:37

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: