Tour de Pologne 2019: etap 6. Jonas Vingegaard po szalonej rywalizacji

22-letni Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) pierwszy przeciął kreskę w Kościelisku, zostając zwycięzcą szóstego etapu i nowym liderem Tour de Pologne

Za Duńczykiem po walce na dynamicznym odcinku na mecie finiszował Pavel Sivakov (Team Ineos), zaś podium skompletował Jai Hindley (Team Sunweb). Rafał Majka (Bora-hansgrohe) przyjechał na piątym miejscu i w klasyfikacji generalnej awansował na dziewiątą pozycję.

Przedostatniego dnia wyścig wszedł w decydującą fazę. Tatrzański sprawdzian liczył 160 kilometrów, a na trasie można doliczyć się było 12 wspinaczek. Po starcie z Zakopanego droga od razu szła w górę na Gubałówkę (4,7 km; 6,1%), następnie czekało 5 rund o długości 28,9 kilometra, z podjazdami we wsi Czerwienne (1,9 km; 5,6%) i selektywną Pitoniówką (2,27 km; 10,6%), na której wyznaczono górskie premie. Ostatnia wspinaczka pod Pitoniówkę znajdowała się 17 kilometrów przed metą, dalej następował 9-kilometrowy nieco łatwiejszy, acz nie płaski fragment oraz krótki zjazd do podnóża Gubałówki (4,1 km; 6,8%), za którą pozostawał 3,5-kilometrowy zjazd do Kościeliska.

Górskie wyzwanie w Tatrach okazało się być zbyt poważne dla znacznej części sprinterów w stawce. Jeszcze przed startem z rywalizacji wycofali się Jakub Mareczko (CCC Team) i Mark Cavendish (Dimension Data), zaś po około 20 kilometrach ich los podzielił lider imprezy, Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe).

Akcji na początkowych kilometrach nie brakowało – swoich sił najpierw próbowali Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick Step), Neilson Powless (Jumbo-Visma), którzy uzyskali maksymalnie minutę przewagi, a po ich doścignięciu na około 30 sekund odjechali Geoffrey Bouchard (AG2R La Mondiale) i Matteo Fabro (Katusha-Alpecin). Kolejną akcję przypuścili Powless, Bouchard, Petr Vakoc (Deceuninck-Quick Step), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Matej Mohorić (Bahrain-Merida) i Michael Gogl (Trek-Segafredo), atakując w okolicach lotnej premii, na której trzy punkty zdobył Ulissi. Ta akcja uzyskała 40 sekund nad peletonem, lecz również była nieskuteczna.

Dopiero skuteczny był atak Tomasza Marczyńskiego (Lotto Fix ALL) na drugim podjeździe pod Pitoniówkę (56,5 km – 103,5 km przed metą). Za Polakiem pojechali Bouchard, Vakoc i Simon Geschke (CCC Team), uzyskując 3:30 przewagi nad peletonem. "Maniek" punktował najwyżej na kolejnych wspinaczkach pod Pitoniówkę, na kolejnych okrążeniach, wskakując na pozycję lidera klasyfikacji górskiej.

Różnica malała stopniowo pod wpływem pracy Team Ineos, a 55 kilometrów przed metą na czele pojawili się szybko jadący kolarze Jumbo-Visma, szybko przycinając ją z poziomu 1:30 do 45 sekund i mocno zmniejszając liczebność głównej grupy – na czwartej wspinaczce pod Pitoniówkę (114,2 km – 45,8 km przed metą) druga grupa na szosie liczyła około 35 zawodników.

Czołowa czwórka przekroczyła szczyt mając 20 sekund przewagi nad faworytami. Marczyński po zdobyciu punktów szybko strzelił, do przodu ruszył za to Geschke, za którym podążyli Bouchard, Vakoc i Antwan Tolhoek (Jumbo-Visma). Z grupki od czasu do czasu odjeżdżali również kolejni zawodnicy, a ostatecznie czołówka przedzieliła się w pół. Z przodu znaleźli się Tolhoek, Vakoc, Geschke, Bouchard, Miguel Angel Lopez, Merhawi Kudus (obaj Astana), Pavel Sivakov (Team Ineos), Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott), Davide Formolo (Bora-hansgrohe), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Nicolas Edet (Cofidis), Pierre Latour (AG2R La Mondiale) i Jai Hindley (Team Sunweb).

Z tylu skontrowała czwórka, w składzie Rafał Majka (Bora-hansgrohe), Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida), Tao Geoghegan Hart (Team Ineos) i Ion Izagirre (Astana), dościgając czołówkę na około 35 kilometrów przed metą, lecz dwie grupki połączyły się 10 kilometrów dalej.

Na niekategoryzowanym podjeździe pod Czerwienne wyruszył Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott), a gdy zaczął zyskiwać przewagę, skontrował również Ben Swift (Team Ineos). Dwaj zawodnicy razem kręcili na czele i uzyskali 45 sekund nad czołową grupą u podnóża ostatniej wspinaczki pod Pitoniówkę Tam Swift odjechał, przekraczając szczyt w pojedynkę, 20 sekund przed resztą. Z tyłu ataków nie brakowało, grupa się ciągle dzieliła, lecz po kilku kilometrach odjechali Pavel Sivakov (Team Ineos), Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), Jai Hindley (Mitchelton-Scott), do których u samego podnóża Gubałówki (156,5 km – 3,5 km przed metą; 4,1 km; 6,8%, kat. 1) dokręcił James Knox (Deceuninck-Quick Step).

Brytyjczyk został jednak dość szybko, zaś pozostała trójka dokręciła do liderującego wciąż Swifta, podczas gdy faworyci tracili 17 sekund. Kolarz Team Ineos ostatecznie nie wytrzymał trudów podjazdu. Z tyłu tempo dyktował Davide Formolo, a za nim kręcił Rafał Majka (obaj Bora-hansgrohe).

Na linii finałowej premii górskiej różnica pomiędzy trójką na czele wynosiła ledwie 16 sekund, lecz mimo tego liderzy zdołali utrzymać się na czele aż do końca. Na końcową prostą wprowadził ich Hindley, lecz jako pierwszy z koła wyszedł Vingegaard, sięgając po pierwsze zwycięstwo w swojej karierze i po koszulkę lidera wyścigu nad Wisłą.

Wyniki 6. etapu Tour de Pologne 2019 (2.UWT), Zakopane – Kościelisko (160 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Jonas VingegaardJumbo-Visma4:07:13
2.Pavel SivakovTeam Ineos
3.Jai HindleyTeam Sunweb
4.Sergio HiguitaEF Education First00:08
5.Rafał MajkaBora-hansgrohe00:10
6.Pierre LatourAG2R La Mondiale
7.Davide FormoloBora-hansgrohe
8.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
9.Chris HamiltonTeam Sunweb
10.Diego UlissiUAE Team Emirates
11.James KnoxDeceuninck-Quick Step
12.Ion IzagirreAstana Pro Team00:13
13.Domenico PozzovivoBahrain-Merida00:25
14.Antwan TolhoekJumbo-Visma00:33
15.Simon GeschkeCCC Team00:47
16.Ben SwiftTeam Ineos
17.Matteo FabbroKatusha-Alpecin00:49
18.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
19.Mikel NieveMitchelton-Scott00:51
20.Nicola ConciTrek-Segafredo01:15
21.Nick SchultzMitchelton-Scott01:33
22.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits01:47
23.Carl Fredrik HagenLotto Soudal02:06
24.Petr VakocDeceuninck-Quick Step02:55
25.Merhawi KudusAstana Pro Team
26.Michael StorerTeam Sunweb
27.Nathan BrownEF Education First
28.Rubén FernandezMovistar Team04:28
29.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott05:42
30.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale07:07
31.Szymon RekitaPolska12:51
32.Miguel Angel LopezAstana Pro Team14:08
33.Silvan DillierAG2R La Mondiale15:02
34.Paweł CieślikPolska
35.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
36.Enrico GasparottoDimension Data
37.Quentin JaureguiAG2R La Mondiale
38.Michael GoglTrek-Segafredo
39.Edward RavasiUAE Team Emirates
40.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
41.Eduard PradesMovistar Team
42.Matej MohoricBahrain-Merida
43.Łukasz OwsianCCC Team
44.Dario CataldoAstana Pro Team
45.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
46.Clément VenturiniAG2R La Mondiale
47.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
48.Carlos BetancurMovistar Team
49.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
50.Owain DoullTeam Ineos
51.Michał GołaśTeam Ineos
52.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
53.Sander ArmeeLotto Soudal
54.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
55.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
56.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe
57.Rafael VallsMovistar Team
58.Winner AnaconaMovistar Team
59.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
60.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
61.Eduardo SepulvedaMovistar Team
62.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
63.Robert GesinkJumbo-Visma
64.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
65.Lennard HofstedeJumbo-Visma
66.Neilson PowlessJumbo-Visma
67.Damien HowsonMitchelton-Scott
68.Sean BennettEF Education First
69.Amaro AntunesCCC Team
70.Daniel NavarroKatusha-Alpecin
71.Serge PauwelsCCC Team
72.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
73.Salvatore PuccioTeam Ineos
74.Romain SeigleGroupama-FDJ
75.Valerio ContiUAE Team Emirates
76.Simone PetilliUAE Team Emirates
77.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo
78.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits
79.José HerradaCofidis, Solutions Crédits
80.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
81.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
82.Manuele MoriUAE Team Emirates
83.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
84.Marc SarreauGroupama-FDJ
85.Jan HirtAstana Pro Team15:11
86.Maciej PaterskiPolska20:58
87.Marek RutkiewiczPolska
88.Logan OwenEF Education First
89.Vasil KiryienkaTeam Ineos
90.Nikita StalnovAstana Pro Team
91.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
92.Stefan de BodDimension Data
93.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin
94.Ben O'connorDimension Data
95.Kamil GradekCCC Team
96.Paweł FranczakPolska
97.Danny van PoppelJumbo-Visma
98.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
99.Fernando GaviriaUAE Team Emirates
100.Luis VillalobosEF Education First
101.Simone ConsonniUAE Team Emirates
102.Jakub KaczmarekPolska
103.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
104.Max WalscheidTeam Sunweb
105.Jan TratnikBahrain-Merida
106.Luka PibernikBahrain-Merida
107.Mads PedersenTrek-Segafredo
108.Mickaël DelageGroupama-FDJ
109.Taco van der HoornJumbo-Visma
110.Jaco VenterDimension Data
111.Bruno ArmirailGroupama-FDJ
112.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
113.Alex EdmondsonMitchelton-Scott
114.Harm VanhouckeLotto Soudal
115.John DegenkolbTrek-Segafredo
116.Maciej BodnarBora-hansgrohe
117.David LozanoTeam Novo Nordisk25:53
118.Sam BrandTeam Novo Nordisk
119.Andrea PeronTeam Novo Nordisk
120.Chun Kai FengBahrain-Merida
121.Robert PowerTeam Sunweb
122.Charles PlanetTeam Novo Nordisk26:00
123.Julius van Den BergEF Education First
124.Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step
125.Paweł BernasCCC Team
DNFFumiyuki BeppuTrek-Segafredo
DNFEnzo WoutersLotto Soudal
DNFMax KanterTeam Sunweb
DNFSimon SpilakKatusha-Alpecin
DNFIldar ArslanovGazprom-RusVelo
DNFAlexandre GeniezAG2R La Mondiale
DNFAsbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
DNFBrian KamstraTeam Novo Nordisk
DNFJelle WallaysLotto Soudal
DNFPascal AckermannBora-hansgrohe
DNFLuka MezgecMitchelton-Scott
DNFSam BewleyMitchelton-Scott
DNFAdrian KurekPolska
DNFMamyr StashGazprom-RusVelo
DNFBernhard EiselDimension Data
DNFRüdiger SeligBora-hansgrohe
DNFSacha ModoloEF Education First
DNFJoonas HenttalaTeam Novo Nordisk
DNFDomen NovakBahrain-Merida
DNFSergey ShilovGazprom-RusVelo
DNSJakub MareczkoCCC Team
DNSMark CavendishDimension Data

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Jonas VingegaardJumbo-Visma22:13:57
2.Pavel SivakovTeam Ineos00:04
3.Jai HindleyTeam Sunweb00:06
4.Diego UlissiUAE Team Emirates00:17
5.Sergio HiguitaEF Education First00:18
6.Pierre LatourAG2R La Mondiale00:19
7.Davide FormoloBora-hansgrohe00:20
8.Chris HamiltonTeam Sunweb
9.Rafał MajkaBora-hansgrohe
10.James KnoxDeceuninck-Quick Step
11.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
12.Ion IzagirreAstana Pro Team00:23
13.Domenico PozzovivoBahrain-Merida00:35
14.Antwan TolhoekJumbo-Visma00:43
15.Ben SwiftTeam Ineos00:49
16.Matteo FabbroKatusha-Alpecin00:59
17.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
18.Mikel NieveMitchelton-Scott01:01
19.Nicola ConciTrek-Segafredo01:25
20.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits01:57
21.Carl Fredrik HagenLotto Soudal02:16
22.Petr VakocDeceuninck-Quick Step02:58
23.Simon GeschkeCCC Team
24.Merhawi KudusAstana Pro Team03:05
25.Nathan BrownEF Education First
26.Michael StorerTeam Sunweb
27.Nick SchultzMitchelton-Scott03:45
28.Rubén FernandezMovistar Team04:38
29.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott05:52
30.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale09:06
31.Szymon RekitaPolska12:59
32.Miguel Angel LopezAstana Pro Team14:18
33.Matej MohoricBahrain-Merida15:06
34.Eduard PradesMovistar Team
35.Quentin JaureguiAG2R La Mondiale15:10
36.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal15:11
37.Clément VenturiniAG2R La Mondiale15:12
38.Enrico GasparottoDimension Data
39.Marc SarreauGroupama-FDJ
40.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
41.Carlos BetancurMovistar Team
42.Damien HowsonMitchelton-Scott
43.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
44.Silvan DillierAG2R La Mondiale
45.Łukasz OwsianCCC Team
46.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
47.Romain SeigleGroupama-FDJ
48.Michael GoglTrek-Segafredo
49.Eduardo SepulvedaMovistar Team
50.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
51.Salvatore PuccioTeam Ineos
52.Amaro AntunesCCC Team
53.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
54.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
55.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
56.Neilson PowlessJumbo-Visma
57.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
58.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
59.Owain DoullTeam Ineos
60.Robert GesinkJumbo-Visma
61.Rafael VallsMovistar Team
62.Michał GołaśTeam Ineos
63.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits
64.Serge PauwelsCCC Team
65.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
66.Simone PetilliUAE Team Emirates
67.Sander ArmeeLotto Soudal
68.Winner AnaconaMovistar Team
69.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
70.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
71.Valerio ContiUAE Team Emirates
72.Daniel NavarroKatusha-Alpecin
73.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
74.Cesare BenedettiBora-hansgrohe16:18
75.Paweł CieślikPolska17:14
76.José HerradaCofidis, Solutions Crédits17:29
77.Edward RavasiUAE Team Emirates17:44
78.Dario CataldoAstana Pro Team18:00
79.Lennard HofstedeJumbo-Visma18:01
80.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe19:40
81.Manuele MoriUAE Team Emirates20:14
82.Nikita StalnovAstana Pro Team21:08
83.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
84.Luis VillalobosEF Education First
85.Stefan de BodDimension Data
86.Vasil KiryienkaTeam Ineos22:22
87.Fernando GaviriaUAE Team Emirates23:28
88.Marek RutkiewiczPolska23:34
89.Simone ConsonniUAE Team Emirates23:40
90.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
91.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin23:59
92.Harm VanhouckeLotto Soudal24:02
93.Jakub KaczmarekPolska24:03
94.Ben O'connorDimension Data24:06
95.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo24:34
96.John DegenkolbTrek-Segafredo24:46
97.Kamil GradekCCC Team24:50
98.Jan TratnikBahrain-Merida25:19
99.Alex EdmondsonMitchelton-Scott25:37
100.Sean BennettEF Education First25:52
101.Robert PowerTeam Sunweb26:03
102.Logan OwenEF Education First26:43
103.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step27:10
104.David LozanoTeam Novo Nordisk27:17
105.Danny van PoppelJumbo-Visma27:49
106.Paweł BernasCCC Team28:05
107.Paweł FranczakPolska28:27
108.Max WalscheidTeam Sunweb28:35
109.Maciej PaterskiPolska
110.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
111.Luka PibernikBahrain-Merida
112.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
113.Jan HirtAstana Pro Team29:26
114.Mickaël DelageGroupama-FDJ29:30
115.Taco van der HoornJumbo-Visma30:05
116.Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step32:17
117.Mads PedersenTrek-Segafredo32:37
118.Jaco VenterDimension Data33:13
119.Sam BrandTeam Novo Nordisk34:44
120.Bruno ArmirailGroupama-FDJ34:48
121.Julius van Den BergEF Education First35:51
122.Andrea PeronTeam Novo Nordisk36:45
123.Chun Kai FengBahrain-Merida37:03
124.Maciej BodnarBora-hansgrohe37:10
125.Charles PlanetTeam Novo Nordisk41:46

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

8 Comments

  1. nindustrialny

    8 sierpnia 2019, 22:06 o 22:06

    Majka musi wrocic do czasów Tinkoff Saxo

    • Simoni

      8 sierpnia 2019, 22:10 o 22:10

      Majka powinien szykować się na Vueltę, więc forma raczej w porządku w tym momencie.

      • nindustrialny

        8 sierpnia 2019, 23:48 o 23:48

        Niech zrobi strate a później kosi etapy

        • Wlada

          9 sierpnia 2019, 08:38 o 08:38

          Po zrobieniu straty może żadnego etapu nie skosić, bo do tego jest 150 chętnych. Do generalki najwyżej 15.

  2. Piter

    8 sierpnia 2019, 22:40 o 22:40

    Majka to może szykować się na emeryturę.

    • kuna

      9 sierpnia 2019, 13:18 o 13:18

      Majka 6 kolarz giro a matołek wysyła go na emeryturę,brak słów na pajaca

  3. PM

    9 sierpnia 2019, 13:31 o 13:31

    O tym w jakiej formie powinno sie byc na TdP przed Veulta powinno swiadczyc to w jakiej formie byl rok temu na TdP Yeates...

    • Simoni

      9 sierpnia 2019, 14:10 o 14:10

      Nie każdy organizm działa tak samo.
      Można być słabym chwilę przed ze względu np. na obozy wysokościowe albo ciężkie treningi, a można już łapać formę aby wejść w tour w gazie, jak Yates.
      Ja wybierałbym zawsze drugą opcję bo z pierwszą to loteria czy organizm odbije czy nie.
      Majka nie błyszczy teraz, ale jedzie solidnie i to daje podstawy do myślenia, że szczyt może przyjść właśnie na Vueltę.
      Może dziś wygra etap, tak jak Yates 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: