Tour de Pologne 2019: etap 3. Ackermann wygrywa po relegacji Jakobsena

Pascal Ackermann (bora-hansgrohe) został zwycięzcą trzeciego etapu 76. Tour de Pologne, umacniając się na pozycji lidera wyścigu.

Jako pierwszy białą kreskę w Zabrzu przeciął Fabio Jakobsen (Deceuninck - Quick Step), jednak z powodu nieprzepisowego sprintu został on relegowany na ostatnie miejsce w grupie. Etapowe zwycięstwo trafiło tym samym do lidera klasyfikacji generalnej Pascala Ackermanna (Bora - hansgrohe).

W poniedziałkowe popołudnie, w ramach trzeciego etapu Tour de Pologne, kolarze rywalizowali na 150-kilometrowej trasie ponownie wiodącej po śląskich szosach. Peleton wystartował ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie i podążał w kierunku Zabrza, rozgrywając po drodze jedną lotną (89km) i jedną górską premię (98 km; 800 m; 3,8%, kat. 4).

Niestety, nie obyło się dziś także bez kraks. Do jednej z nich doszło około 30 kilometrów po starcie. Mocno ucierpiał w niej Bjorg Lambrecht z Lotto - Soudal, który w bardzo poważnym stanie przetransportowany został do szpitala w Rybniku.

Tak jak na dwóch poprzednich etapach, tak i dziś w odjazd dnia zabrał się waleczny diabetyk z Team Novo Nordisk, Charles Planet. Liderowi klasyfikacji punktowej i górskiej tym razem towarzyszyli Adrian Kurek (Reprezentacja Polski / Team Hurom BDC Development) oraz Evgeny Shalunov (Gazprom-Rusvelo).

Przewaga prowadzącej trójki oscylowała na poziomie 4 minut, stopniowo spadając w drugiej części dystansu. Z kolei do aktywnego odrabiania straty zabrała się na około 30 kilometrów przed metą drużyna Bora - hansgrohe, z Maciejem Bodnarem na czele.

Poniedziałkowy odcinek wieńczyły cztery 6-kilometrowe rundy po Zabrzu. Ucieczka trzymała się na czele niemalże do samego końca i kto wie, czy trójka nie zdołałaby nawet dojechać przed peletonem do mety, gdy nie kraksa Palneta i Kurka na 8 kilometrów przed kreską? Na jednym z łuków Francuz źle się złożył i upadł, a w ślad za nim pojechał Polak. Na czele wówczas pozostał już tylko Shalunov, ale kręcąc samotnie nie był w stanie odeprzeć pogoni peletonu i został złapany na 3 kilometry przed kreską.

W końcówce jako pierwszy na kresce ruszył jadący w żółtej koszulce lidera Pascal Ackermann, jednak Niemcowi zabrakło sił by utrzymać się na czele do samej mety. Moment do sprintu lepiej "wyczekał" Fabio Jakobsen, który - jak się zdawało - pewne pokonał rywali. Początkowy wynik został jednak podważony z powodu nieregulaminowego sprintu Holendra, który ostatecznie został relegowany na ostatnie miejsce w grupie.

Wyniki 3. etapu Tour de Pologne 2019 (2.UWT), Stadion Śląski Chorzów – Zabrze (150,5 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Pascal AckermannBora-hansgrohe3:29:41
2.Danny van PoppelJumbo-Visma
3.Mads PedersenTrek-Segafredo
4.John DegenkolbTrek-Segafredo
5.Max WalscheidTeam Sunweb
6.Mark CavendishDimension Data
7.Marc SarreauGroupama-FDJ
8.Andrea PeronTeam Novo Nordisk
9.Fernando GaviriaUAE Team Emirates
10.Matej MohoricBahrain-Merida
11.Clément VenturiniAG2R La Mondiale
12.Jakub MareczkoCCC Team
13.Luka MezgecMitchelton-Scott
14.Mamyr StashGazprom-RusVelo
15.Quentin JaureguiAG2R La Mondiale
16.Paweł FranczakPolska
17.Enzo WoutersLotto Soudal
18.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
19.Eduard PradesMovistar Team
20.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin
21.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
22.Enrico GasparottoDimension Data
23.Diego UlissiUAE Team Emirates
24.Mickaël DelageGroupama-FDJ
25.Sacha ModoloEF Education First
26.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
27.Kamil GradekCCC Team
28.Alex EdmondsonMitchelton-Scott
29.Sam BewleyMitchelton-Scott
30.Carlos BetancurMovistar Team
31.Romain SeigleGroupama-FDJ
32.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
33.Maciej PaterskiPolska
34.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
35.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
36.Davide FormoloBora-hansgrohe
37.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
38.Amaro AntunesCCC Team
39.Damien HowsonMitchelton-Scott
40.Ben SwiftTeam Ineos
41.Rafał MajkaBora-hansgrohe
42.Domenico PozzovivoBahrain-Merida
43.Chun Kai FengBahrain-Merida
44.Simone ConsonniUAE Team Emirates
45.Harm VanhouckeLotto Soudal
46.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
47.Mikel NieveMitchelton-Scott
48.Merhawi KudusAstana Pro Team
49.Rubén FernandezMovistar Team
50.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
51.Ildar ArslanovGazprom-RusVelo
52.Fumiyuki BeppuTrek-Segafredo
53.Chris HamiltonTeam Sunweb
54.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
55.Łukasz OwsianCCC Team
56.Sergey ShilovGazprom-RusVelo
57.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
58.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
59.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
60.Pierre LatourAG2R La Mondiale
61.Simone PetilliUAE Team Emirates
62.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
63.Salvatore PuccioTeam Ineos
64.Michał GołaśTeam Ineos
65.Michael GoglTrek-Segafredo
66.Jakub KaczmarekPolska
67.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
68.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
69.Pavel SivakovTeam Ineos
70.Dario CataldoAstana Pro Team
71.Sergio HiguitaEF Education First
72.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
73.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
74.Ion IzagirreAstana Pro Team
75.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
76.Eduardo SepulvedaMovistar Team
77.Léo VincentGroupama-FDJ
78.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
79.Nathan BrownEF Education First
80.Robert PowerTeam Sunweb
81.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
82.Paweł CieślikPolska
83.Robert GesinkJumbo-Visma
84.Simon SpilakKatusha-Alpecin
85.Ben O'connorDimension Data
86.Owain DoullTeam Ineos
87.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
88.Joonas HenttalaTeam Novo Nordisk
89.Silvan DillierAG2R La Mondiale
90.Simon GeschkeCCC Team
91.Jai HindleyTeam Sunweb
92.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits
93.Sander ArmeeLotto Soudal
94.Antwan TolhoekJumbo-Visma
95.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
96.José HerradaCofidis, Solutions Crédits
97.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
98.Marek RutkiewiczPolska
99.Gino MaderDimension Data
100.Nick SchultzMitchelton-Scott
101.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
102.James KnoxDeceuninck-Quick Step
103.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
104.Serge PauwelsCCC Team
105.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
106.Rafael VallsMovistar Team
107.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
108.Jonas VingegaardJumbo-Visma
109.Edward RavasiUAE Team Emirates
110.Nicola ConciTrek-Segafredo
111.Valerio ContiUAE Team Emirates
112.Sam BrandTeam Novo Nordisk
113.Stefan de BodDimension Data
114.Neilson PowlessJumbo-Visma
115.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale
116.Winner AnaconaMovistar Team
117.Szymon RekitaPolska
118.Daniel NavarroKatusha-Alpecin
119.David LozanoTeam Novo Nordisk
120.Luka PibernikBahrain-Merida
121.Luis VillalobosEF Education First
122.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
123.Vasil KiryienkaTeam Ineos
124.Brian KamstraTeam Novo Nordisk
125.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
126.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe
127.Michael StorerTeam Sunweb
128.Jelle WallaysLotto Soudal
129.Bernhard EiselDimension Data
130.Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step
131.Taco van der HoornJumbo-Visma00:24
132.Sean BennettEF Education First
133.Max KanterTeam Sunweb00:33
134.Jaco VenterDimension Data
135.Domen NovakBahrain-Merida
136.Logan OwenEF Education First
137.Jan HirtAstana Pro Team
138.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step00:47
139.Julius van Den BergEF Education First
140.Lennard HofstedeJumbo-Visma
141.Jan TratnikBahrain-Merida00:55
142.Bruno ArmirailGroupama-FDJ00:59
143.Paweł BernasCCC Team01:04
144.Maciej BodnarBora-hansgrohe01:29
145.Manuele MoriUAE Team Emirates
146.Nikita StalnovAstana Pro Team01:55
147.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo02:21
148.Adrian KurekPolska04:04
149.Charles PlanetTeam Novo Nordisk05:16
DNFAleksandr VlasovGazprom-RusVelo
DNFBjorg LambrechtLotto Soudal

Klasyfikacja generalna po 3. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Pascal AckermannBora-hansgrohe9:59:57
2.Fernando GaviriaUAE Team Emirates00:12
3.Luka MezgecMitchelton-Scott00:14
4.Paweł FranczakPolska00:16
5.Jakub KaczmarekPolska00:17
6.Danny van PoppelJumbo-Visma00:18
7.Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step00:20
8.Ben SwiftTeam Ineos00:22
9.Quentin JaureguiAG2R La Mondiale
10.Matej MohoricBahrain-Merida00:23
11.Max WalscheidTeam Sunweb00:24
12.Marc SarreauGroupama-FDJ
13.John DegenkolbTrek-Segafredo
14.Clément VenturiniAG2R La Mondiale
15.Sacha ModoloEF Education First
16.Enzo WoutersLotto Soudal
17.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
18.Diego UlissiUAE Team Emirates
19.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
20.Enrico GasparottoDimension Data
21.Davide FormoloBora-hansgrohe
22.Simone ConsonniUAE Team Emirates
23.Eduard PradesMovistar Team
24.Chris HamiltonTeam Sunweb
25.Sergey ShilovGazprom-RusVelo
26.Jakub MareczkoCCC Team
27.Damien HowsonMitchelton-Scott
28.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
29.Rubén FernandezMovistar Team
30.Merhawi KudusAstana Pro Team
31.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
32.Carlos BetancurMovistar Team
33.Domenico PozzovivoBahrain-Merida
34.Rafał MajkaBora-hansgrohe
35.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
36.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
37.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
38.Mikel NieveMitchelton-Scott
39.Maciej PaterskiPolska
40.Ion IzagirreAstana Pro Team
41.Łukasz OwsianCCC Team
42.Romain SeigleGroupama-FDJ
43.Harm VanhouckeLotto Soudal
44.Sergio HiguitaEF Education First
45.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
46.Amaro AntunesCCC Team
47.Salvatore PuccioTeam Ineos
48.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
49.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
50.Jai HindleyTeam Sunweb
51.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
52.Nick SchultzMitchelton-Scott
53.Pierre LatourAG2R La Mondiale
54.Simon SpilakKatusha-Alpecin
55.Silvan DillierAG2R La Mondiale
56.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
57.Dario CataldoAstana Pro Team
58.Pavel SivakovTeam Ineos
59.Robert PowerTeam Sunweb
60.Eduardo SepulvedaMovistar Team
61.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
62.Luka PibernikBahrain-Merida
63.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
64.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
65.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
66.James KnoxDeceuninck-Quick Step
67.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
68.Simon GeschkeCCC Team
69.Mickaël DelageGroupama-FDJ
70.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
71.Ildar ArslanovGazprom-RusVelo
72.Michael GoglTrek-Segafredo
73.Owain DoullTeam Ineos
74.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
75.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
76.Neilson PowlessJumbo-Visma
77.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
78.Edward RavasiUAE Team Emirates
79.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
80.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
81.Léo VincentGroupama-FDJ
82.Michał GołaśTeam Ineos
83.Paweł CieślikPolska
84.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits
85.Robert GesinkJumbo-Visma
86.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
87.José HerradaCofidis, Solutions Crédits
88.Luis VillalobosEF Education First
89.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
90.Nathan BrownEF Education First
91.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale
92.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
93.Simone PetilliUAE Team Emirates
94.Szymon RekitaPolska
95.Sander ArmeeLotto Soudal
96.Rafael VallsMovistar Team
97.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
98.Antwan TolhoekJumbo-Visma
99.Nicola ConciTrek-Segafredo
100.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe
101.Serge PauwelsCCC Team
102.Jonas VingegaardJumbo-Visma
103.Winner AnaconaMovistar Team
104.Jelle WallaysLotto Soudal
105.Valerio ContiUAE Team Emirates
106.Daniel NavarroKatusha-Alpecin
107.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
108.Stefan de BodDimension Data
109.Michael StorerTeam Sunweb
110.Marek RutkiewiczPolska00:48
111.Kamil GradekCCC Team01:13
112.Alex EdmondsonMitchelton-Scott01:15
113.Andrea PeronTeam Novo Nordisk01:20
114.Ben O'connorDimension Data
115.Cesare BenedettiBora-hansgrohe01:30
116.Chun Kai FengBahrain-Merida01:38
117.Fumiyuki BeppuTrek-Segafredo
118.Vasil KiryienkaTeam Ineos
119.Bernhard EiselDimension Data
120.Joonas HenttalaTeam Novo Nordisk
121.Sam BrandTeam Novo Nordisk
122.David LozanoTeam Novo Nordisk
123.Manuele MoriUAE Team Emirates01:53
124.Taco van der HoornJumbo-Visma01:54
125.Mads PedersenTrek-Segafredo02:07
126.Domen NovakBahrain-Merida02:11
127.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale02:17
128.Nikita StalnovAstana Pro Team02:19
129.Paweł BernasCCC Team
130.Mamyr StashGazprom-RusVelo02:25
131.Jan TratnikBahrain-Merida02:33
132.Julius van Den BergEF Education First02:38
133.Lennard HofstedeJumbo-Visma03:13
134.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin03:15
135.Sam BewleyMitchelton-Scott03:17
136.Brian KamstraTeam Novo Nordisk03:36
137.Sean BennettEF Education First03:37
138.Mark CavendishDimension Data04:02
139.Gino MaderDimension Data04:06
140.Max KanterTeam Sunweb04:56
141.Jaco VenterDimension Data05:02
142.Charles PlanetTeam Novo Nordisk05:24
143.Bruno ArmirailGroupama-FDJ05:42
144.Maciej BodnarBora-hansgrohe05:47
145.Logan OwenEF Education First05:59
146.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo06:08
147.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step06:11
148.Adrian KurekPolska06:24
149.Jan HirtAstana Pro Team07:02

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: