Przełajowe MŚ 2019. Ben Tulett bezkonkurencyjnym juniorem

Brytyjczyk Ben Tulett wywalczył w duńskiej miejscowości Bogense drugi z rzędu tytuł najlepszego juniora świata w kolarstwie przełajowym.

Broniący tytułu zawodnik z Wysp Brytyjskich zdominował rywalizację i po samotnej akcji rozpoczętej w pierwszej fazie wyścigu na mecie zameldował się przed Belgami  Wietse Meeussenem i Ryanem Cortjensem.

Jedyny w stawce 71 zawodników Polak, Piotr Kryński, sklasyfikowany został na 60. pozycji.

Mistrzostwa świata rozgrywane były na rundzie o długości 2,75 km w Bogense, poprowadzonej w rejonie portu usytuowanego na brzegu cieśniny Wielki Bełt. Organizatorzy przygotowali płaską acz techniczną rundę, naszpikowaną ciasnymi wirażami, sztucznymi wiaduktami i stromym podbiegiem.

Juniorzy na trasę złożoną z siedmiu okrążeń wyruszyli przy temperaturze powietrza 2 stopni Celsjusza i mocno zachmurzonym niebie. Zmrożona nieco w nocy trasa rano stała się śliska i nieco błotnista.

W tych warunkach w czołówce szybko znaleźli się Gonzalo Macho i Carlos Canal Blanco (Hiszpania), Pim Ronhaar (Holandia), Thibaut Nys (Belgia), Ben Tulett (Wielka Brytania) i Theo Thomas (Francja). Gonili Belgowie z Wietse Meeussenem na czele, natomiast uślizg miejsce w czołówce kosztował Carlosa Canala.

Faworyzowani Belgowie zdołali szybko dołączyć i na drugi kółko wjechała już większa grupka. Tempo nakręcali Ryan Cortjens (Belgia), Ronhaar i Meeussen. Belgowie zdołali szybko odczepić Ronhaara, ale do pogoni włączył się Tulett i szybko dołączył do odjeżdżających reszcie rywali.

Brytyjczyk w połowie trzeciego kółka wykorzystał pomyłkę Belgów, przycisnął i na czwartą rundę wjechał już z zapasem 6 sekund. Broniący tytułu zawodnik nie oglądał się za siebie i na wjeździe na piąte kółko miał już 15 sekund przewagi.

Sytuacja nie zmieniła się do końca zmagań. Szóstą rundę Cortjens i Meeussen zaczęli 25 sekund za Tulettem, a na ostatnie kółko wjechali ze stratą 35 sekund.

Brytyjczyk pewnie zmierzał po tytuł i choć na ostatniej rundzie miał kłopoty na błotnistym podbiegu, na mecie zameldował się z dużym uśmiechem. Tulett jest drugim w historii dyscypliny juniorem, któremu udało się obronić tytuł, poprzednio sztuka ta udała się tylko Mathieu van der Poelowi.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2019 - wyścig juniorów (CM), Bogense:

1. Ben Tulett (Wielka Brytania)      42:29
2. Wietse Meeussen (Belgia)        00:20
3. Ryan Cortjens (Begia)          00:27
4. Thibaut Nys (Belgia)          00:42
5. Pim Ronhaar (Holandia)         00:46
6. Tom Lindner (Niemcy)          00:47
7. Carlos Blanco Canal (Hiszpania)     00:48
8. Lenneart Belmans (Belgia)        00:52 
9. Jakub Toupalik (Czechy)         00:56
10. Theo Thomas (Francja)         01:02
...
60. Piotr Kryński (Polska)         05:09

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: