Przełajowe MŚ 2019. Thomas Pidcock złotym orlikiem

Brytyjczyk Thomas Pidcock wywalczył w duńskiej miejscowości Bogense złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym w kategorii mężczyzn do lat 23.

19-latek po imponującej akcji na półmetku wyścigu na mecie zameldował się 15 sekund przed Belgiem Elim Iserbytem. Podium dopełnił Francuz Antoine Benoist.

Polscy zawodnicy nie startowali.

Mistrzostwa świata rozgrywane były na rundzie o długości 2,75 km w Bogense, poprowadzonej w rejonie portu usytuowanego na brzegu cieśniny Wielki Bełt. Organizatorzy przygotowali płaską acz techniczną rundę, naszpikowaną ciasnymi wirażami, sztucznymi wiaduktami i stromym podbiegiem.

Orlicy na trasę złożoną z 8 okrążeń wyruszyły przy niskiej temperaturze powietrza i mocno zachmurzonym niebie. Zmrożona nieco w nocy trasa rano stała się śliska i nieco błotnista.

Pierwszą rundę na czele bez większych kłopotów przejechali Belgowie Eli Iserbyt, Niels Vanderputte i Lander Loockx, Holender Ryan Kamp, Włoch Jakub Dorigoni, Szwajcarzy Loris Rouilleur i Kevin Kuhn, Brytyjczycy Thomas Pidcock, Ben Turner i Thomas Mein, Francuz Antoine Benoist, Amerykanie Gage Hecht i Lance Haidet, Czech Tomas Kopecky.

12-osobowa grupka na drugiej rundzie rozpoczęła walkę o wyłonienie czołówki, ale pod koniec technicznej sekcji i przy wjeździe na trzecią rundę Belgowie spuścili z tonu, a grupkę powiększyli Amerykanie.

Na trzecie rundzie Iserbyt ponownie przycisnął, odpowiedź otrzymując od Kuhna i Rouillera. Belg rozpoczął budowanie przewagi, ale na czwartej rundzie pozbył się rywali, widząc, że do czołówki przeskakuje Pidcock. Brytyjczyk zabrał ze sobą Dorigoniego i Benoista, dołączył do Szwajcarów i w połowie czwartego kółka wyprowadził kontrę. Zaskoczony Iserbyt nie zdołał dołączyć do Pidcocka i na piąte kółko wjechał w towarzystwie Dorigoniego, Benoista i Rouillera, 20 sekund za rywalem.

Wyścig z walki między dziesiątką najlepszych zawodników błyskawicznie zmienił się w wielką ucieczkę Pidcocka. Grupka Iserbyta zaczęła się powiększać, natomiast prowadzący Brytyjczyk nie oglądał się za siebie i wykręcał najszybsze czasy okrążenia.

Szóstą rundę Pidcock zaczął 29 sekund przed Kopeckym, Iserbytem, Benoistem i Rouillerem oraz nieco spóźnioną większą grupką. Przewagę tę utrzymywał przy wjeździe na przedostatnią rundę, natomiast w walce o srebro na czoło wysforował się Iserbyt, gubiąc Benoista, Dorigoniego i Kopecky'ego.

Pidcock na ostatnie kółko wjechał 24 sekundy przed Iserbytem, 29 sekund przed Benoistem oraz 36 sekund przed Kopeckym i Dorigonim. Na mecie miał wystarczająco dużo czasu by odebrać brytyjską flagę i celebrować pierwszy w kategorii młodzieżowej tytuł.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2019 - wyścig mężczyzn do lat 23 (CM), Bogense:

1. Thomas Pidcock (Wielka Brytania)   47:42
2. Eli Iserbyt (Belgia)         00:15
3. Antoine Benoist (Francja)       00:23
4. Tomas Kopecky (Czechy) 00:31
5. Jakub Dorigoni (Włochy) 00:35
6. Ben Turner (Wielka Brytania) 00:38
7. Ryan Kamp (Holandia) 00:46
8. Loris Rouilleur (Szwajcaria) 00:56
9. Thomas Mein (Wielka Brytania) 01:07
10. Niels Vandeputte (Belgia) 01:22

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: