Daniel - odzież kolarska

Cofidis marzy o licencji WorldTour

Grupa Cofidis chce skorzystać ze zmian w cyklu UCI WorldTour i ponownie uzyskać licencję najwyższej kolarskiej dywizji w 2020 roku.

Francuska ekipa była już członkiem elitarnego cyklu, wówczas znanego jako UCI ProTour, do 2009 roku włącznie. Pod koniec tamtego sezonu decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) została ona zdegradowana z powodu słabych wyników. Jej los wówczas podzieliła kierowana przez Jeana-Réné Bernaudeau drużyna Bbox Bouygues Telecom, obecnie znana jako Direct Énergie.

Od tego czasu kolarze ścigający się głównie w czerwonych trykotach występują w zespole z licencją UCI Professional Continental.

Kierownictwo grupy sponsorowanej przez instytucję kredytową ma jednak marzenia, aby ponownie wrócić na szczyt. Plany przedstawione podczas prezentacji ekipy w Roubaix zakładają, że złoży ona za rok aplikację o licencję UCI WorldTour. Dzięki takiemu awansowi drużyna miałaby gwarantowany start we wszystkich najważniejszych w kolarskim kalendarzu - dokładna liczba nie jest znana, gdyż plany reorganizacji kolarskich imprez nie zostały jeszcze wyjawnione w stu procentach.

Decyzja, aby się zaangażować, to bardzo dobra wiadomość

– podkreślił Cédric Vasseur, dyrektor ekipy. 

45-letni Francuz, który był zawodowym kolarzem w latach 1993-2007 i w swoim ostatnim sezonie zwyciężył na trasie jednego z etapów Tour de France wyjaśnił również, że są dwa powody, dla których podjęto taką strategię. Od momentu spadku o jeden poziom, ekipa wciąż jest zapraszana na wiele wyścigów WorldTour, w tym na Tour de France (w którym uczestniczy co roku od swojego powstania w 1997 roku). Jest to - według dyrektora - dowód na siłę i możliwości ekipy. Ponadto Vasseur sugeruje, że wielu zawodników w składzie "jest już na poziomie WorldTour". 

Reformę wyścigów ogłosił prezydent UCI, David Lappartient, dotrzymując obietnicy wyborczej. Nieco zreformowane zostaną kolarskie dywizje oraz system zapraszania ekip na najważniejsze imprezy. W Wielkich Tourach mają brać udział wszystkie ekipy z licencję UCI WorldTour (których będzie 18), dwie najlepsze drużyny UCI ProTeams - obecnie UCI Professional Continental - oraz dwie zaproszone przez organizatorów. Plany powinny wejść w życie w następnym sezonie. 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: